Kombi Arıza Kodları

Airfel Kombi Arıza Anlamları Kodları

airfel_beyaz_esya_kombi_bakim_ve_yedek_parcada__20_indirim_kampanyasi_3638airfel_beyaz_esya_kombi_bakim_ve_yedek_parcada__20_indirim_kampanyasi_3638

 

Airfel Kombi Arıza Bilgisi –

0216 990 00 44 – 0531 428 0 500

– Arıza Kotları ve bilgileri

 

Airfel Kombi Arızaları  tagged Airfel Digifel kombi AF arıza kodu / Airfel Digifel kombi alev hatası / Airfel Digifel Kombi Arıza Kodları / Airfel Digifel kombi BC arıza kodu / Airfel Digifel kombi DB arıza kodu / Airfel Digifel kombi FP arıza kodu / Airfel Digifel kombi Fr arıza kodu / Airfel Digifel kombi G1 arıza kodu / Airfel Digifel kombi Hb arıza kodu / Airfel Digifel kombi HL arıza kodu / Airfel Digifel kombi LP arıza kodu / Airfel Ecofel kombi alev hatası / Airfel Ecofel Kombi Arıza Kodları / Airfel Ecofel kombi atık gaz hatası / Airfel Ecofel kombi iyonizasyon hatası / Airfel Ecofel kombi kalorifer sensörü arızası / Airfel Ecofel kombi sıcak su sensörü arızası / Airfel Ecofel kombi su basınç arızası / Airfel gaz valf arızası / Airfel kombi ana eşanjörü / Airfel Kombi Arıza Kodları / Airfel Kombi Arızaları / Airfel kombi aşırı ısınma hatası / Airfel kombi elektronik kart arızası / Airfel kombi fan motoru arızası / Airfel kombi gaz valfi arızası / Airfel kombi gaz valfi modülasyon arızası / Airfel kombi hava prosestat arızası / Airfel kombi hava prosestatı arızası / Airfel kombi iyonizasyon arızası / Airfel kombi kalorifer gidiş sensör arızası / Airfel kombi kart arızası / Airfel kombi limit termostatı / Airfel kombi sensörleri / Airfel kombi sirkülasyon pompası / Airfel kombi sıcak su sensör arızası / Airfel kombi su basınç anahtar arızası / Airfel kombi su doldurma musluğu
0216 990 00 44 – 0531 428 0 500

Bu kodlar kombiniz ile ilgili çalışma hataların bildiri ve sonucunda ne yapmanızı size aktarır. Bazı hata kodları evinizde çözebileceğiniz arızaları size bildirirken bazı durumlarda servisini aramanız gerekebilir.

0216 990 00 44 – 0531 428 0 500

 

C 20 – Kalorifer gidiş sensörü arıza kodu ne anlama gelir ?

Kalorifer gidiş borusu üzerinde bulunan NTC  sensörünün arıza yapması veya kısa devre oluşması sonucu anakart bu arızayı  verir. Sıfırlama tuşu bu kodda görev yapamaya bilir.

 

 C 40 – Kalorifer dönüş sensörü uyarısı ne anlama gelir ?

Kalorifer dönüş borusu üzerinde bulunan NTC sensörünün arıza yapması veya kısa devre oluşması sonucu anakart bu arızayı verir. Sıfırlama tuşu bu kodda görev yapamaya bilir.

 

C  28 – Baca gazı sensörü arıza kodu  ne anlama gelir ?

Baca gazı sensörünün arızalı olduğunu ve baca gazı sıcaklığını okuyamadığını gösteren hatadır. Sıfırlama tuşu bu kodda görev yapamaya bilir.

 

C 78 – Basınç sensörü hatası ne anlama gelir ?

Basınç sensörünün arızalı olduğunu ve su basıncını okuyamadığını gösteren hatadır. Sıfırlama tuşu bu kodda görev yapamayabilir.

 

C 50 – Kullanım suyu sensörü arıza kodu ne anlama gelir ?

Plakalı eşanjör üzerinde bulunan NTC sensörünün arıza yapması veya kısa devre oluşması sonucu anakart bu arızayı verir. Sıfırlama tuşu bu kodda görev yapamaya bilir.

 

C1 05 – Hava atma programı aktif ne anlama gelir ?

Hava atma programının çalıştığını gösterir. Bu kodda anahtar işareti belirir ve bir süre sonra kendiliğinden normale döner.

 

C1 11 – Güvenlik sıcaklık seviyesi aşıldı ne anlama gelir ?

Isı sensörleri üzerinden okunan değer limiti aşmışsa bu hata kodu verilir. Sıfırlama tuşunu kullanınız ve cihazın devreye girmesini bekleyiniz.

 

C1 10 – Limit termostat devrede ne anlama gelir ?

Kalorifer gidiş suyunun 93°C olduğu veya aştığı durumlarda limit termostat emniyet açısından devreye girerek kombiyi kapatır ve bu arızayı verir. Sıfırlama tuşunu kullanınız ve kombinin devreye girmesini bekleyiniz.

 

C1 33 – Ateşleme hatası ne anlama gelir ?

Brülörde alev oluşumunda veya kontrolünde sorun olduğunda anakart bu hatayı verir.  Sıfırlama tuşunu kullanınız ve cihazın devreye girmesini bekleyiniz.

 

C1 17 – Su basıncı yüksek arıza kodu ne anlama gelir ?

Kalorifer devresinde ki su basıncının yüksek olduğunu gösterir (2,5 bar ve yukarısı için). Kombinin suyunu LCD ekranda su basınç değeri 1.5 olana kadar boşaltın.

 

C1 18 – Su basıncı düşük ne anlama gelir ?

Kalorifer devresinde ki su basıncının düşük olduğunu gösterir. Cihazın suyunu LCD ekranda su basınç değeri 1.5 olana kadar doldurun.

 

C1 54 – Kalorifer dönüş suyu sıcaklığı kalorifer gidişten yüksek arıza kodu ne anlama gelir ?

Bu hata kodu geçicidir. Bir süre sonra kombi normal çalışmaya devam eder. Ancak hata sık oluşmaya devam ediyorsa tekni servislere başvurunuz.

 

C1 29 – Fan arızası ne anlama gelir ?

Fan çalışmaya başlamazsa bu hatayı verir. Bu durumda servisine başvurunuz.

 

C1 30 – Baca gazı güvenlik sıcaklığı aşıldı ne anlama gelir ?

Baca gazı sıcaklığının 80-90°C olduğunu gösterir. Baca tıkandığında veya yoğuşma suyu giderinde bir tıkanma var ise bu hata oluşabilir.

 

C1 56 – Hatalı besleme voltajı arıza kodu ne anlama gelir ?

Karta giden besleme voltajında bir sorun olduğunda bu hata verilir. Hata sık sık oluşuyorsa servislere başvurunuz.

 

Airfel Kombi Arıza Hata Kodları

E1.Hatası-Alev kesintisi.
E2.Hatası-Aşırı ısınma.

E3.Hatası-Yanmış gaz çıkış arızası.
E4.Hatası-Kalorifer devresi su basıncı yetersiz.
E6.Hatası-Kullanım suyu devresi NTC sensörü arızası.
E7.Hatası-Kalorifer suyu devresi NTC sensörü arızası.

 

airfel

 

Airfel kombi arıza kodları ile cihazda yaşanan arızanın kaynağı hakkında bilgi sahibi olursunuz. Bazı arıza durumları kullanıcı tarafından yapılacak basit ayarlar ile giderilebilmektedir. Bazıları ise teknisyen kontrolü gerektirir. Bu durumda bir servis ile görüşerekte teknik bilgi alabilirsiniz.

 

Airfel kombi arızaları, Airfel Digifel kombi BC arıza kodu, Airfel kombi elektronik kart arızası, Airfel Digifel kombi FP arıza kodu, Airfel Digifel kombi Fr arıza kodu, Airfel kombi gaz valfi modülasyon arızası, Airfel Digifel kombi G1 arıza kodu, Airfel Digifel kombi alev hatası, Airfel kombi sıcak su sensör arızası, Airfel Digifel kombi DB arıza kodu, Airfel kombi kalorifer gidiş sensör arızası, Airfel Digifel kombi Hb arıza kodu, Airfel kombi hava prosestatı arızası, Airfel Digifel kombi AF arıza kodu, Airfel kombi aşırı ısınma hatası, Airfel kombi ana eşanjörü, Airfel kombi sirkülasyon pompası, Airfel kombi limit termostatı, Airfel kombi sensörleri, Airfel Digifel kombi HL arıza kodu, Airfel kombi su basınç anahtar arızası, Airfel Digifel kombi LP arıza kodu, Airfel Digifel Kombi Arıza Kodları, Airfel kombi kart arızası, Airfel gaz valf arızası, Airfel Ecofel kombi iyonizasyon hatası, Airfel Ecofel kombi sıcak su sensörü arızası, Airfel Ecofel kombi kalorifer sensörü arızası, Airfel kombi fan motoru arızası, Airfel kombi hava prosestat arızası, Airfel Ecofel kombi atık gaz hatası, Airfel kombi gaz valfi arızası, Airfel kombi iyonizasyon arızası, Airfel kombi elektronik kart arızası, Airfel Ecofel kombi alev hatası, Airfel kombi su doldurma musluğu, Airfel Kombi Arıza Kodları, Airfel Ecofel Kombi Arıza Kodları, Airfel Ecofel kombi su basınç arızası,

 

airfel-ariza-kod-resim
airfel-ariza-kod-resim

Airfel Ecofel Kombi Arıza Kodları ;

Ecofel model kombilerde cihazın ön panelinde,  musluk ledi, ünlem işareti olan arıza ledi ve petek ledi olmak üzere üç adet uyarı ışığı bulunur.

 

Airfel Ecofel kombi su basınç arızası ; Musluk ledi yanıp söner ve arıza ledi yanar. Airfel kombi su basınç seviyesi 1.5 bar olmalıdır. Bu sebeple Airfel kombi su doldurma musluğu ile cihaza su basınız.

 

Airfel Ecofel kombi alev hatası ; Ön panelde sadece arıza ledi yanıyor ise cihazda ateşleme gerçekleşmiş fakat alev oluşmadığı için arızaya geçmiştir. Airfel kombi gaz valfi arızası, Airfel kombi iyonizasyon arızası, Airfel kombi elektronik kart arızası bu soruna yol açabilir. Bir teknisyen kontrolü ile arıza giderilmelidir.

 

Airfel Ecofel kombi aşırı ısınma hatası ; Musluk ledi ve arıza ledi yanar. Cihaz maksimum sıcaklığa geldiğinde emniyet termostatının cihazı bloke etmesi ile oluşur. Cihazın bir süre soğumasını bekleyip reset atınız.

 

Airfel Ecofel kombi atık gaz hatası ; Arıza ledi ve kalorifer ledi yanar. Cihazın baca hattında atık gaz sisteminde ve hava akışında bir problem olduğunu gösterir. Bu arıza durumunda Airfel kombi fan motoru arızası, Airfel kombi hava prosestat arızası mevcut olabilir kontrol edilmelidir. Bazı durumlarda kombi bacası yerinden çıkmış veya tıkalı olabilir.

 

Airfel Ecofel kombi kalorifer sensörü arızası ; Arıza ledi ve kalorifer ledi yanıp söner. Peteklerin ısınmasında sorun yaratacak olan bu durumda sensör değiştirilmelidir.

 

Airfel Ecofel kombi sıcak su sensörü arızası ; Musluk ledi ve arıza ledi yanıp söner. Bu durumda cihaz sıcak su vermez. Sensör ve bağlantıları kontrol edilmeli gerekliyse değiştirilmelidir.

 

Airfel Ecofel kombi iyonizasyon hatası ; Arıza ledi yanar, musluk ve kalorifer ledi yanıp söner. İyonizasyon elektrodu alevi hissetmediği için cihaz arızaya geçer. Bazı durumlarda Airfel kombi kart arızası, Airfel gaz valf arızası da mevcut olabilir. Gaz kesik veya gaz vanası kapalı unutulmuşta olabilir.

 

Airfel Digifel Kombi Arıza Kodları ;

Airfel Digifel kombi LP arıza kodu : Airfel kombi su basınç anahtar arızası, Kombinin su basıncı, tesisatta kaçak olup olmadığı ve basınç sensörü kontrol edilmelidir. Kombi su basıncını 1.5 bar olarak ayarlanmalı arıza devam ederse basınç anahtarı değiştirilmelidir.

 

Airfel Digifel kombi HL arıza kodu : Airfel kombi aşırı ısınma hatası, Airfel kombi ana eşanjörü, Airfel kombi sirkülasyon pompası, Airfel kombi limit termostatı ve Airfel kombi sensörleri kontrol edilmelidir.

 

Airfel Digifel kombi AF arıza kodu : Airfel kombi hava prosestatı arızası, Kombiye gelen elektrik voltajı kontrol edilmeli, çok düşükse fan açmaz prosestat sinyal vermez. Fan motoru ve prosestat arızalı olabilir. Bu kontrollere rağmen arıza devam ederse venturi sökülerek kontrol edilmeli ve son olarak anakarta bakılmalıdır.

 

Airfel Digifel kombi Hb arıza kodu : Airfel kombi kalorifer gidiş sensör arızası, Sensör ile anakart bağlantıları kontrol edilmelidir. Sensör bozuk, ara bağlantı sorunlu veya cihazın elektronik kartı arızalı olabilir.

 

Airfel Digifel kombi DB arıza kodu : Airfel kombi sıcak su sensör arızası, Sensör arızalı ise cihaz sıcak su vermez. Sensör değiştirilmelidir. Değişime rağmen arıza devam ederse kart ve ara bağlantılar kontrol edilmelidir.

 

Airfel Digifel kombi alev hatası : Ekranda anahtar ve alev işareti belirir. Ateşleme gerçekleştiği halde alev kesintisi sorunu yaşanır. Airfel kombi gaz valfi, gaz basıncı, ateşleme trafosu, iyonizasyon elektrodu, elektronik kart ve baca hattı kontrol edilmelidir.

 

Airfel Digifel kombi G1 arıza kodu : Airfel kombi gaz valfi modülasyon arızası, Gaz valfi bobinleri ve bağlantıları kontrol edilmelidir. Voltaj ve akım kontrolü ile gerekliyse cihazın kartına da bakılmalıdır.

 

Airfel Digifel kombi Fr arıza kodu : Airfel kombi donma hatası, Kombideki su sıcaklığının çok düşmesi ve kalorifer sensörünün 2 derece sıcaklık ölçmesi durumunda ana eşanjörde donma tespit eden kart bu hatayı verir. Arızalı ise sensör değiştirilmeli, ısı 5 derece olana kadar beklenmelidir.

 

Airfel Digifel kombi FP arıza kodu : Airfel kombi elektronik kart arızası, Şebekeden gelen elektrik voltajı kontrol edilmeli gerekliyse kart soket bağlantıları değiştirilmelidir. Program ve parametre hataları varsa yine bu arıza görüntülenir. Voltaj sorunları için kombi regülatörü kullanılmalıdır.

 

Airfel Digifel kombi BC arıza kodu : Airfel kombi alev oluşmama hatası, Airfel kombi gaz valfi, gaz basıncı, ateşleme trafosu, iyonizasyon elektrodu, elektronik kart ve baca hattı kontrol edilmelidir.

 

Sizden gelen bilgilere göre: airfel kombi arıza kodları e2, airfel kombi arıza kodları e3, airfel kombi arıza kodları af, airfel kombi hata kodları, airfel kombi af arıza kodu, airfel digifel kombi arıza kodları, airfel duo kombi arıza kodları, airfel kombi e4 arıza kodu 0850 480 0 244

 

airfel_beyaz_esya_kombi_bakim_ve_yedek_parcada__20_indirim_kampanyasi_3638airfel_beyaz_esya_kombi_bakim_ve_yedek_parcada__20_indirim_kampanyasi_3638

 

Genel Kombi Arıza kodları

Airfel kombi arıza kodları(Digifel premix)

 • C 20 – Kalorifer gidiş sensörü arıza kodu.Kalorifer gidiş borusu üzerinde bulunan NTC sensörünün arıza yapması veya kısa devre oluşması sonucu anakart bu arızayı verir. Sıfırlama tuşu bu kodda görev yapamaya bilir.
 • C 40 – Kalorifer dönüş sensörü uyarısı.Kalorifer dönüş borusu üzerinde bulunan NTC sensörünün arıza yapması veya kısa devre oluşması sonucu anakart bu arızayı verir. Sıfırlama tuşu bu kodda görev yapamaya bilir.
 • C 28 – Baca gazı sensörü arıza kodu.Baca gazı sensörünün arızalı olduğunu ve baca gazı sıcaklığını okuyamadığını gösteren hatadır. Sıfırlama tuşu bu kodda görev yapamaya bilir.
 • C 78 – Basınç sensörü hatası.Basınç sensörünün arızalı olduğunu ve su basıncını okuyamadığını gösteren hatadır. Sıfırlama tuşu bu kodda görev yapamayabilir.
 • C 50 – Kullanım suyu sensörü arıza kodu.Plakalı eşanjör üzerinde bulunan NTC sensörünün arıza yapması veya kısa devre oluşması sonucu anakart bu arızayı verir. Sıfırlama tuşu bu kodda görev yapamaya bilir.
 • C1 05 – Hava atma programı aktif.Hava atma programının çalıştığını gösterir. Bu kodda anahtar işareti belirir ve bir süre sonra kendiliğinden normale döner.
 • C1 11 – Güvenlik sıcaklık seviyesi aşıldı.Isı sensörleri üzerinden okunan değer limiti aşmışsa bu hata kodu verilir. Sıfırlama tuşunu kullanınız ve cihazın devreye girmesini bekleyiniz.
 • C1 10 – Limit termostat devrede.Kalorifer gidiş suyunun 93°C olduğu veya aştığı durumlarda limit termostat emniyet açısından devreye girerek kombiyi kapatır ve bu arızayı verir. Sıfırlama tuşunu kullanınız ve kombinin devreye girmesini bekleyiniz.
 • C1 33 – Ateşleme hatası.Brülörde alev oluşumunda veya kontrolünde sorun olduğunda anakart bu hatayı verir. Sıfırlama tuşunu kullanınız ve cihazın devreye girmesini bekleyiniz.
 • C1 17 – Su basıncı yüksek arıza kodu.Kalorifer devresinde ki su basıncının yüksek olduğunu gösterir (2,5 bar ve yukarısı için). Kombinin suyunu LCD ekranda su basınç değeri 1.5 olana kadar boşaltın.
 • C1 18 – Su basıncı düşük.Kalorifer devresinde ki su basıncının düşük olduğunu gösterir.
 • C1 54 – Kalorifer dönüş suyu sıcaklığı kalorifer gidişten yüksek arıza kodu.Bu hata kodu geçicidir. Bir süre sonra kombi normal çalışmaya devam eder.
 • C1 29 – Fan arızası.Fan çalışmaya başlamazsa bu hatayı verir.
 • C1 30 – Baca gazı güvenlik sıcaklığı aşıldı.Baca gazı sıcaklığının 80-90°C olduğunu gösterir. Baca tıkandığında veya yoğuşma suyu giderinde bir tıkanma var ise bu hata oluşabilir.
 • C1 56 – Hatalı besleme voltajı arıza kodu.Karta giden besleme voltajında bir sorun olduğunda bu hata verilir

 

arifel-ariza-tanimi
arifel-ariza-tanimi

 

 

 

 • Airfel Ecofel su basıncı yükselmesi
 • Kırmızı led sürekli yanma :Ateşleme veya gaz besleme hatası
 • Sıcaksu ve Kırmızı led sürekli yanması:Kalorifer tesisatındaki suyun aşırı ısındığı gösterir.
 • Kalorifer ve Kırmızı led sürekli yanma:Baca sistemi veya rüzgar ters geliyo olabilir.
 • Sıcaksu ledi yanıp sönme kırmızı led sürekli yanma:Su yok.
 • Sıcaksu ledi yanıp sönme kırmızı led yanıp sönme:Sıcaksu sensör arızası:Kalorifer sensör arızası.

 

 • Kombi tesisat ısıtmasını yaparken su basıncı 1.5 ten 2-2.5-3 bar basınca kadar yükseliyorsa,kombinin GENLEŞME TANKInın havası bitmiş demektir. Genleşme tankının içinde 1 bar hava olması gerekir ve her periyodik bakımda kontrol edilmeli,eksik ise tamamlanmalıdır.Tankın havası tamamlandıktan sonra tesisat ısıtması yaparken tekrar su basıncı 2-2.5-3 bar basınca ulaşıyorsa, tank basılan havayı tutmuyor yani tank patlak demektir.

 

 • Kombi kapalı konumda iken su basıncı yükseliyor ise DOLDURMA VANASI kaçırıyor veya TEK ESANJÖRLÜ kombilerde esanjörde iç kaçak mevcuttur.yeşil ve kırmızı lamba yanıp sönmesi
  Ecofel modelinde kalorifer sensörü NTC arıza yaptığı zaman, petek resminin üstündeki yeşil lamba ve kırmızı uyarı lambası beraber yanıp söner.
  sıcak su sensör arızası

 

 • Musluklarınızdan akan sıcak suyun derecesini ölçen,NTC Sıcak su sensörü arızalanmaya başladığı zaman kombide arıza kodu vermeyebilir sıcaklığı yanlış ölçer ,karta yanlış bilgi gönderir sıcak su resminin üstündeki yeşil lamba ve kırmızı uyarı lambası beraber YANIP SÖNER.
  Aşırı ısınma arızası
  Tesisattaki suyun 102-103 derecelere ulaştığı zaman bu arıza meydana gelir ve musluk resminin üstündeki yeşil lamba ile kırmızı uyarı lambası aynı anda SÜREKLİ yanar.
  Öncelikle kombinin RESET düğmesine basarak kombiyi yeniden başlatın.

 

Reset ten sonra düzelmez ise kombiyi kapatın ve tesisat dönüş filtresini temizleyin.*Bu işlemlerden sonra kombi tekrar aynı arızayı verir ise su sirkülasyonunu yapan parçada ve tesisatta problem olabilir

 • Airfel CALDARİELLO / RESIDENCE / RESIDENCE AR Kombi Arıza Kodları

YEŞİL 1.sn yanar 5 sn. söner Kombi kapalı, elektrik şalteri açık.Kombi stand-by modunda, Arıza değildir.

YEŞİL 0.5 sn yanar 0.5 saniye söner,Kombi termostat yapmış,Arıza deği

YEŞİL 0.125 sn yanar 0.125 saniye söner Kombi ( S.A.R.A. / C.T.R.) Konumuna alındığında atşeleme olana kadar yeşil led hızlı hızlı yanıp söner, Arıza değildir.

YEŞİL Sabit yanıyor. Kombi alev algıladığında, alevin oluştuğunu bir problem olmadığını göstrerir. Arıza değildir. Sarı yanıp sönme, Arıza değildir, Baca gazı analiz fonksiyonu çalıştırıldığında sarı led yanıp sönerek çalışır
Sarı sabit yanıyorsa, Kullanım suyu NTC arızası (Sensör değerleri ölçülmelidir. 20º?12K?-40º?5,K?-80º?1,5K?)
Bu arıza oluştuğuna; kombi, kalorifer NTC sensörü ile ölçüm yapmaya devam edecektir. ( 55°C)

 

 • KIRMIZI: Limit termostat Limit termostat bimetal üzerinde ki ısı,oda sıcaklığına (20-25º) gelmesi beklendikten sonra,avometre omaj kademesinde alınarak limit termostat uçlarından ölçüm yapılır. Normal ısıda, kontak kapalı devre değil ise limit termostatı değiştiriniz. Kırmızı yanıp sönme: Sirkülasyon pompası Sirkülasyon pompasının çalışıp çalışmadığını kontol edin. Çalışma gerilimi 220 VAC direnci (3.devir 176 k?)

 

 • Aşırı ısınma : Isı Sensörleri (NTC) Isı sensörleri ısı hissedemediğinde ana karta yanlış ısı bilgisi vereceğinden 102 ± 4 derecede limit termostat açar. Kontrolü sensör değerleri ölçülerek yapılır. 20º?12K?-40º?5,K?-80º?1,5K? ,Kalorifer ayar düğmesi maksimumda tutulup,gidiş dönüş vanaları kapatılarak kombi çalıştırılır.Kalorifer çalışması 80ºC ye geldiğinde, kalorifer modu modülasyon ve termostat durma kontrolü yapılır, Maksimum ayarda 80 derecede cihaz kapanmıyorsa, ana kartı değiştiriniz. Ana ısı eşanjörü: Ana ısı eşanjörü çalışma sesi dinlenir. Ana ısı eşnajöründe kaynama sesi var ise, eşanjörde tıkanıklık olduğu anlaşılır. 1. aşamada eşanjr temizliği yapılmalıdır. Arıza devam ediyorsa eşanjör değiştirilir.

 

 • KIRMIZI ışık yanıyor: Ön ateşleme gaz basıncı düşüktür.yada gaz valfi arızası. Gaz valfi emniyet bobinleri ölçülmeli ; EV1( 1-3) 6.5 K? EV2(3-4) 870 K? Modülasyon bobini : 78±6K? olmalıdır. Alev oluşmadı Ateşleme trafosu, İyonisazyon elektrodu, Ana kart,su Basınç sensörü, Tesisat kaçak kontolü yapılmalıSu basıç anahtarı devre dışı Hava prosestatı devre dışı Kalorifer NTC sensöründe arıza olduğunda Fan motoru bobin direnci ölçülür. (24 kw 44k?, 28 kw 33k?, 35 kw 25k?)

 

Airfel Family Cond Kombi Arıza Kodları.

 

10 Kalıcı: Bu alarm, mevcut 5 ateşleme denemesinde kombi yanmadığından üretilmiştir. Kombinin sıfırlanması (resetlenmesi) gerekir. İlave pompa çalışma süresi 30 saniye, ilave fan çalışma süresi 5 saniye.

EVET HAYIR 11 Geçici Hatalı alev: Bu alarm, kombi ATEŞLEME AŞAMASINDAN (kıvılcım+gaz) ÖNCE ALEV tespit ettiği için üretilir. Kombi ateşlemeyi durdurur ve bekleme moduna geçer. Resetleme yapılırsa kombi çalışmaya devam eder, aksi halde ekranda arıza kodu 15 görüntülenir.

HAYIR EVET 12 Geçici 2. Ateşleme denemesinden sonra oluşur. Ateşleme başarılı ise, kombi talep edilen ısıl yükle çalışır, aksi halde 5’inci denemenin de başarısız olması durumunda ekranda arıza kodu 10 görüntülenir.

HAYIR HAYIR 13 Geçici Bu alarm, kablo demeti köprüsünde bir sorun olduğu için üretilmiştir. 3 ile 4 arasındaki soket J13’ü kontrol edin.

EVET HAYIR
15 Kalıcı Bekleme modunda nedensiz alev bulunması: Bu alarm, arıza kodu 11 nedeniyle üretilmiştir. Elektrot bağlantılarını, ateşleme transformatörünü, kablo demetini kontrol edin.

EVET EVET 20 Kalıcı Limit termostatlar: Bu alarm, bu sunumda “LİMİT TERMOSTATLAR” başlığı altında açıklanan bir veya daha fazla termostatın araya girmesi sonucunda üretilmiştir. Kombinin resetlenmesi gerekir. İlave pompalama süresi 30 saniye, ilave tahliye süresi 5 saniye. EVET HAYIR . 21 Kalıcı Kablo demeti: Bu alarm, kablo demeti köprüsünde bir sorun olduğu için üretilmiştir.

HAYIR EVET. 22 Kalıcı 1 ile 2 arasındaki kullanılmayan J13 soketini kontrol edin, direnç 9.9 – 10 kW arasında olmalıdır.

HAYIR EVET. 24 Kalıcı Kalorifer gidiş NTC sıcaklığı çok yüksek: Bu alarm, kalorifer gidiş NTC’sinin, 120 saniyeden uzun süre sürekli olarak su sıcaklığının 105 oC seviyesini aştığını algılandığı için üretilmiştir.

EVET HAYIR
Kombinin resetlenmesi gerekir.
İlave pompalama süresi 60 saniye, ilave tahliye süresi 5 saniye. 25 Geçici Akış NTC sıcaklığı çok yüksek: Bu alarm, kalorifer gidiş NTC’sinin, 120 saniyeden uzun süre sürekli olarak su sıcaklığının 105 oC seviyesini aştığını algılandığı için üretilmiştir.

HAYIR EVET
Brülör devreden çıkar ve pompa ile fan çalışmaya devam eder.
Durum otomatik olarak ortadan kalkmazsa, alarm arıza kodu 25 olarak ekrana yansır. 26 Kalıcı Geri dönüş NTC sıcaklığı çok yüksek: Bu alarm, geri dönüş NTC değerinin 120 saniyeden uzun süre sürekli olarak 95oC seviyesini aştığını algıladığı için üretilmiştir. Kombinin sıfırlanması gerekir.

İlave pompalama süresi 60 saniye, ilave tahliye süresi 5 saniye. 27 Geçici Geri dönüş NTC sıcaklığı çok yüksek: Bu alarm, geri dönüş NTC değerinin 2 saniyeden uzun süre sürekli olarak 95oC seviyesini aştığını aştığını algıladığı için üretilmiştir. Brülör devreden çıkar, pompa ve fan çalışır. Durum otomatik olarak ortadan kalkmazsa, alarm arıza kodu 26 olarak ekrana yansır.

HAYIR EVET 28 Kalıcı Geri dönüş sıcaklığı ile akış sıcaklığı arasında maksimum fark değerine ulaşıldı: Brülör açık ve modülasyon aşamasındayken, kombi kalorifer dönüş sıcaklığı ile gidiş sıcaklığı arasında aşağıdaki farkları algıladığında bu alarm üretilir.

 

 • EVET EVET
  30 saniye sonra T2 – T1 > 40 °C
  60 saniye sonra T2 – T1 > 20 °C
  90 saniye sonra T2 – T1 > 10 °C

 

 • Brülör devre dışı ve bloke. 29 Kalıcı Kablo demeti: Bu alarm, kablo demeti köprüsünde, 1 ile 2 arasındaki J13’te bir sorun olduğu için üretilmiştir. Kontrol edin. Direnç 9.9 – 10 kW olmalıdır. EVET EVET. 30 Kalıcı Fabrika parametre ayarı hatalı (EEPROM okuma/yazma hatası): Ana baskılı devre kartının değiştirilmesi gerekmektedir.

 

 • HAYIR EVET. 33 Kalıcı Fan hatası (hatalı fan hızı): Bu alarm, ateşleme döngüsü esnasında, fan hızının 10 saniye içerisinde minimum 600 d/dak değerine ulaşamadığından üretilmiştir.

 

 • EVET EVET
  Kombinin sıfırlanması gerekir.
  34 Nihai Fan hatası TACHO (devir) sinyali: Bu alarm, ateşleme çevrimi sırasında fan devre kartının kontrol edilmesi için üretilmiştir.

 

 • EVET HAYIR
  Devir (Tacho) frekansının 5 saniye içerisinde 5 Hz seviyesine ulaşmaması nedeniyle oluşturulmuştur. Tamamlayıcı arıza kodu 33’tür.
  Sıfırlama düğmesine basılarak kombinin sıfırlanması gerekir.
  35 Geçici Fan hatası TACHO (devir) sinyali: Bu alarm, fan devreden çıktıktan 15 saniye sonra bile fanın elektronik kartının halen devir sinyali algıladığı için üretilmiştir.

 

 • HAYIR EVET 36 Geçici Fabrika parametre ayarı hatalı (EEPROM okuma/yazma hatası): Ana baskılı devre kartının değiştirilmesi gerekmektedir.

 

 • HAYIR EVET. 37 Kalıcı Fan hatası (hatalı fan hızı): Bu alarm, ateşleme döngüsü esnasında, fan hızının 10 saniye içerisinde minimum 7500 d/dak değerini aştığı için üretilmiştir.

 

 • EVET EVET
  Sıfırlama düğmesine basılarak kombinin sıfırlanması gerekir. 38 Kalıcı Fabrika parametre ayarı hatalı (EEPROM okuma/yazma hatası): Ana baskılı devre kartının değiştirilmesi gerekmektedir.

 

 • EVET EVET 40 Kalıcı Cihazda su basıncı yok: Bu alarm, ısıtma sistem basıncının 60 saniyeden uzun süre devamlı olarak 0,3 bara düştüğünden üretilmiştir.

 

 • EVET HAYIR
  SIFIRLAMA düğmesine basılarak kombinin sıfırlanması gerekir. 41 Geçici Cihazda su basıncı çok düşük: Bu alarm, ısıtma sistem basıncı seviyesinin 0,3 bar düzeyinin altına düştüğünden üretilmiştir.

 

 • HAYIR EVET
  Sonraki 60 saniye boyunca brülör devreden çıkar.
  60 saniye içerisinde basınç 0.4 bar seviyesinin üzerine çıkarsa brülör normal şekilde çalışır, aksi halde arıza kodu 40 görüntülenir. 42 Kalıcı Su basınç transducer arızası: Transducer’in, elektronik karta, 0 ile 6 bar basınçlarına karşılık gelen gerilimler dışında(kısa veya açık devre) bir gerilim gönderdiği anda üretilir (önceki iki alarm gerçekleşmeden). 4 haneli ekranda “—-” görüntülenir.

 

 • EVET EVET
  Kontrol edin: Kablo demeti veya su basınç transducerı hatalı. 50-51 52-53 54-55 Nihai Dahili arıza: Bu arıza EEPROM okuma/yazma hatasından, hata okuma parametrelerinden veya devre kartı iç hatasından kaynaklanabilir.

 

 • EVET EVET 56-57 58-59 Tüm arıza kodları için ayar parametrelerini ve kablo bağlantılarını kontrol edin.
  Hala sorun varsa elektronik kartları değiştirin. 60 Geçici Sıcak kullanım suyu sensörü NTC3 kısa veya açık devre: Bu alarm, kullanım suyu sensörü NTC3 değerinin 2 saniyeden uzun süre devamlı olarak 120 oC’nin üzerinde veya -10 oC’nin altında olduğundan üretilmiştir.

 

 • HAYIR EVET
  Sıcaklık 2 saniye içerisinde doğru aralığa (118 oC veya -8 oC) dönerse alarm otomatik olarak sıfırlanır.
  Arıza SADECE kombi bekleme modundayken ve SADECE PARAMETRE 10, 1, 2 veya 4 olarak ayarlıyken görüntülenir.Kombi, sıcak kullanım suyu üretmeye devam eder ancak KALORİFER GİDİŞ NTC1 sensörünü 55 o C’de sabit tutar, 60 oC’de devreden çıkartır ve 55 oC’de devreye sokar (SÜRDÜRME İŞLEVİ). 70 Kalıcı Kalorifer gidiş NTC1 sensöründe kısa veya açık devre: Kalorifer gidiş NTC1 sensöründe algılanan değerin 2 saniyeden uzun bir süre devamlı olarak aralığının dışında kaldığında üretilir

 

 

 • EVET EVET
  T1 > 120°C NTC1 kısa devre
  T1 < -10°C NTC1 açık devre

 

Brülör, koruma amaçlı olarak devreden çıkar. RESETLEME düğmesine basılarak kombinin sıfırlanması gerekir. 71 Geçici Maksimum kalorifer gidiş NTC1 sıcaklığına ulaşıldı: Brülör devrede, modülasyon yaparken ve kalorifer gidiş NTC1 sensör değeri T1 > 95°C iken üretilir. HAYIR HAYIR

 

Buna bağlı değerler AŞIRI SICAKLIK SAYACI ile 0.25 saniyede bir güncellenir.
Brülör bu süre zarfında devrede tutulur. 72 Kalıcı Geri dönüş NTC2 sensöründe kısa veya açık devre: Geri dönüş NTC2 sensörü algılanan değer, 2 saniyeden uzun süre devamlı olarak aralığının dışında kaldığında üretilir:

 

EVET EVET
T2 > 120°C NTC2 kısa devre
T2 < -10°C NTC2 açık devre

 

 • Brülör, koruma amaçlı olarak devreden çıkar.
  RESETLEME düğmesine basılarak kombinin resetlenmesi gerekir. 74 Kalıcı DT1/dt çok yüksek veya dT2/dt çok yüksek (su sirkülasyonu yok) Brülör her devreye girdiğinde ve sistem modülasyona başladığında kombi kalorifer gidiş ve geri dönüş sıcaklıklarını kontrol eder.

 

EVET HAYIR  6 saniye sonra her iki sıcaklığı yeniden kontrol eder. İlk 6 saniye içerisinde sıcaklıklardan biri veya her ikisi de çok hızlı yükselirse alarm üretilir:

dT1/dt > 15oC (dT1 MAKS fark) brülör devreden çıkartılır ve bloke edilir.
dT2/dt > 12oC (dT2 MAKS fark) brülör devreden çıkartılır ve bloke edilir.

 

Kombinin resetlenmesi gerekir.
60 saniye boyunca ilave pompalama yapılır. 77 Geçici Yerden ısıtma termostatında aşırı ısınma: Yerden ısıtma sistemini koruyan emniyet termostat kontağı açıldığında bu alarm üretilir.

 

HAYIR EVET
Brülör devre dışı ve bloke. 78 Geçici Kalorifer gidiş sıcaklığı ile geri dönüş sıcaklığı arasında maksimum fark değerine ulaşıldı: Brülör açık, modülasyon yaparken; T1-T2 arasındaki fark >35°C (maksimum fark) iken üretilir.

 

HAYIR EVET
İlgili eğerler AŞIRI SICAKLIK SAYACI ile 0.25 saniyede bir güncellenir.
Brülör bu esnada çalışmaya devam eder ancak daha sonra maksimum deneme sayısı nihai arıza kodu 79 ile görüntülenir. 79 Kalıcı Kalorifer gidiş sıcaklığı ile geri dönüş sıcaklığı arasında maksimum fark değerine ulaşıldı: Bu alarm, T1-T2 > 35 oC (T MAKSİMUM fark) değeri AŞIRI SICAKLIK SAYACININ 100 denemesinden sonra hâlâ çok yüksek olduğunda üretilir.

 

EVET HAYIR
Brülör devre dışı ve bloke.
İlave pompalama süresi 30 saniye, ilave tahliye süresi 5 saniye.
Kombinin sıfırlanması gerekir.
8X Bu alarmlar kullanılmaz ve devre kartı yazılımında kayıtlı değildir.

92 Nihai Yoğuşma veya kısa devre var: Bu alarm, arıza kodu 93, 30 saniyeden uzun süre devamlı oluştuğunda üretilir.

EVET HAYIR
Brülör devreden çıkar ve pompa yüksek devirle çalışır.
Resetleme düğmesine basılarak kombinin sıfırlanması gerekir.
93 Geçici Yoğuşma veya kısa devre var: Bu alarm, yoğuşma devresi tarafından algılanan gerilim 5 saniyeden uzun süre ALT SINIRIN (1,20V) altında olduğunda üretilir.

 

HAYIR  EVET
Sinyal 5 saniyeden uzun süre sonra normal aralığa döndüğünde otomatik olarak sıfırlanır.
94 Kalıcı Yoğuşma sensör kablosu veya açık devre: Bu alarm, arıza kodu 95, 30 saniyeden uzun süre devamlı oluştuğunda üretilir.

 

EVET EVET
Brülör devreden çıkar ve pompa yüksek devirle çalışır.
Sıfırlama düğmesine basılarak kombinin sıfırlanması gerekir.
95 Geçici Yoğuşma sensörü kablosu veya açık devre: Bu alarm, yoğuşma devresi tarafından algılanan gerilim 5 saniyeden uzun süre ÜST SINIRIN (2.39 V) üzerinde olduğunda üretilir. HAYIR EVET
Sinyal 5 saniyeden uzun süre sonra normal aralığa döndüğünde otomatik olarak sıfırlanır.

 

Airfel Chaffoteaux Alixia Kombi Arıza Kodları
90 ledi ve kırmızı led: Limit termostat,
Ana eşanjörde aşırı ısınma var: (Limit termostat müdahalesi) Limit termostat kontağı 102º±4ºC ısıyı gördüğünde kontağını açar ve bu arıza kodu oluşur. Limit termostat kapalı devre olsada, ana kart bu yorumu yapamaz.Kontrolü CN22 8-9 uçlarından yapılır. CN22 8-9 uçları kapalı devre ise ana kartı değiştiriniz
Isı Sensörleri (NTC), Isı sensörleri ısı hissedemediğinde ana karta yanlış ısı bilgisi vereceğinden 102 ± 4 derecede limit termostat açar. Kontrolü sensör değerleri ölçülerek yapılır. 20º?12K?-40º?5,K?-80º?1,5K?,, Ana kart. Kalorifer ayar düğmesi maksimumda tutulup,gidiş dönüş vanaları kapatılarak kombi çalıştırılır.Kalorifer çalışması 80ºC ye geldiğinde, kalorifer modu çalışmasının durma kontrolü yapılır. Maksimum ayarda 80 derecede cihaz kapanmıyorsa, ana kartı değiştiriniz.
40 ve 50 ledi +sarı led: Su eksikliği / Sirkülasyon hatası 60 ve 70 ledi+sarı led: Kalorifer çıkış suyu sensörü NTC 1 de arıza ( Kısa devre veya sinayl yok ) 70 ve 80 ledi+sarı led: Kalorifer dönüş suyu sensörü NTC 2 de arıza ( Kısa devre veya sinayl yok ) 70 ledi ve sarı led: Şebeke besleme hatası.Topraklama hatası, Şebeke gerilimi 220 VAC olmalı.
Nötr-Toprak arası 1.5 VAC geçmemelidir.Ölçüm değerleri normal ise kartı değiştiriniz. 80 ledi ve sarı led: Zayıf/Hatalı soket bağlantısı.

 

 

 • Kırmızı led: rest düğmesine 5 defa basılması –70 ve
 • kırmızı led: Şebeke besleme hatası.Topraklama hatası
 • Kırmızı led: Gaz basıncı kontrol edilir,Baca kontrolü yapılır,iyonizasyon kontrolü yapılır,Kabloların kontrolü yapı —50 60 70 ledi ve

 

sarı led: Gaz vanası kapalı olduğu durumda alev algılanması. Kombi çalışmadığı durumda alev algılaması tespit ettiğinde bu arıza kodu oluşur. Gaz valfi. Kombi çalışırken, gaz valfinin ana gaz yolu bobin kablosu çıkarılarak alev kontrolü yapılmalıdır. Eğer yanma devam ediyorsa gaz valfi mekanik hasarlıdır. Gaz valfi sağlam olduğu halde bu arıza kodu görünüyorsa ana kart değiştirilir
60 70 80 ledi ve

 

sarı led : Hermetik kombilerde baca bağlantıları kontrolü. Baca bağlantılarını sıkıştırınız Alev kesintisi: Çalışma işlemi başladığında ateşleme denemesi yapılırken, iyonisazyon elektrodu alevi, 5-6 saniye içersinde görmediğinde, bu arıza kodu oluşur. Gaz giriş basıncı kontrolü?.

 

Gaz valfi EMNİYET VENTİLİ kontrolü? Ölçüm tablosuna bakarak ölçüm yapılmalı, Ev1=878 kΩ ölçülmeli Ölçüm tablosuna bakarak ölçüm yapılmalı, Ev2=686 kΩ ölçülmeli Modülasyon bobini ölçümü yapılmalı =80 kΩ ölçülmeli. Ana kart=Ölçüm tablosuna bakarak ölçüm yapılmalı, ana gaz yolu gerilim çıkışı 220 VAC ölçülmeli Modülasyon bobini çıkış gerilimi 24 VDC ölçülmeli Sarı led: Besleme voltajı kontrolu 190 V.altında olmamalı? 190 voltun altındaysa, fan motoru çalışma devri, yeterli hava basıncını sağlayamaz, prosestat konum değiştiremez.? Hermetik baca montaj kontrolü?

 

Baca montajı doğru olmadığında, fan çalışması ile prosestat konum değiştiremez. Baca montajı kontrol edilmelidir. Fan motoru, Fan motoru bobin direnci ölçülür. (24 kw 63Ω . Prosestad, Diyafram ve kontaklar, slikon hortum üflenerek kontrol edilir.son olarak Anakart ve kablolar kontrol edilir.

Teknik Bilgi için 0216 706 11 38 bilgi alabilirsinz..

 

 

.

Kullanıcı oyu: 4.55 ( 10 Oy)
Etiketler
Daha Fazla Göster

Hidrolik Dünyası

Kombi Teknik Ariza Bakım Hizmeti 05314280500 / 02169900044 tuzla, pendik, gebze, sultanbeyli , sancaktepe , kartal , istanbul Kombi Petek Temizleme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı