HidrolikHidrolik Pompalar

Değişken Deplasmanlı Pompa

Değişken Deplasmanlı Pompa

Değişken deplasmanlı pompa diğer anlamıyla değişken debili pompalarda diyebiliriz. Değişken deplasmanlı pompalar bu noktada düşünülmüş ve hidrolik sistemlerde kullanılmaya başlanmıştır. Değişken debili pompaların temel çalışma prensibi, hidrolik iş elemanının ihtiyaç duyduğundan daha fazla debi üretmemektir. Böylece hız ayar valfinden, sadece iş elemanının ihtiyacı kadar debi geçecek pompa yalnızca ihtiyaç kadar debi üretecek ve basınç emniyet valfinden geçmesi gereken herhangi bir debi oluşmayacaktır.

Değişken deplasman uygulaması paletli ve pistonlu pompalar için mümkündür. Fakat pistonlu pompalarda, deplasman kontrolü için kullanılan kontrol organları (regülasyon tipleri) çeşitliliği daha zengindir. Değişken deplasmanlı pistonlu pompaları, basınç duyarlı, yük duyarlı, güç regülasyonlu ve direkt deplasmanı değiştiren mekanik regülatörler olarak kontrol mekanizmalarına göre dört temel sınıfa ayırmak mümkündür.

Basınç duyarlı pompalar, en yaygın olarak kullanılan değişken deplasmanlı pompa tipidir. Hem paletli hem de pistonlu pompalar sınıfında basınç duyarlı pompalar bulunmaktadır. Pistonlu pompalar sınıfında ise en yaygın kullanım alanına eksenel pistonlu pompalar sahiptir. Hidrolik sistemlerde hız ayarı yapılırken oluşan enerji kaybı ve ısı probleminin, en önemli ve en yaygın çözüm yolu olan basınç duyarlı pompalardır.

Geriye doğru yol kat eden pistonlar artan bir hacim odacığı oluştururlarken vakum etkisiyle depodan yağ emerler, ileriye doğru hareket ederlerken ise bu hacim odacığındaki yağı, sisteme basarlar. Dolayısıyla eksenel pistonlu pompalarda deplasman büyüklüğü, pistonların kat ettiği yol (strok) ile doğru orantılıdır. Bu da demek oluyor ki, pistonların silindir bloğu içerisinde kat ettikleri yol kontrol edilebilirse pompa deplasmanı da kontrol edilebilir. Piston stroklarının eğim plakasının açısı ile değiştirilebileceği açıktır. Eğer eğim plakaları dikleştirilirse pistonlar daha az yol kat edebilirler.

Fakat eğim plakasının açısı arttırılırsa piston strokları da artacak ve pompa deplasmanı da artacaktır. Sonuç olarak eğim plakasının açısı kontrol edilirse pompa deplasmanına da hakim olunabilir. Bu tip pompalara eğik disk prensibi ile çalışan pompalar denir. Değişken deplasmanlı eğik disk prensipli eksenel pistonlu pompaların bütün kontrol tiplerinde eğim plakasının açısı kontrol edilerek çalışılmaktadır.

Değişken Deplasmanlı Pompalar

Tüm değişken deplasmanlı pompalar hidrolik sistemde neler olup bittiğini anlamak zorundadırlar. Hidrolik sistemlerde, debiyi kısma yönünde bir çalışma yapılırsa pompa bunu fark etmeli ve gerekli önlemleri almalıdır. Bu nedenle değişken deplasmanlı pompalara akıllı pompalar ismi de verilmektedir. Pompa kontrol organı, hidrolik sistemdeki basınç bilgisini değerlendirerek pompa deplasmanını kontrol etmektedir. Çalışma mantığını anlamak için Şekil 6’ daki basınç duyarlı bir pistonlu pompanın kontrol mekanizması gösterilmiştir.

Eksenel pistonlu pompanın eğim plakası açısını değiştirmek için bir adet servo piston kullanılmaktadır. Servo pistonun miline, bir yay tarafından sürekli bir baskı uygulanmaktadır. Yay baskısı nedeniyle servo piston en geride pozisyon alır ve servo pistonun bağlı bulunduğu eğim plakası da maksimum debiyi verecek şekilde maksimum açıda beklemektedir. Servo pistonun en gerideki konumu strok sınırlayıcı veya strok limiter denilen bir ayar cıvatası vasıtasıyla değiştirilebilir. Böylece pompaların maksimum deplasmanı istenirse sınırlandırılmış olur.

.

Toplam Puan - 100%
Ortalama - 30%

65%

Kullanıcı oyu: 4.28 ( 4 Oy)
Etiketler
Daha Fazla Göster

Hidrolik Dünyası

Kombi Teknik Ariza Bakım Hizmeti 05314280500 / 02169900044 tuzla, pendik, gebze, sultanbeyli , sancaktepe , kartal , istanbul Kombi Petek Temizleme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Kapalı
Kapalı