Filtrasyon ÜniteleriHidrolikİmalatlarımız

Hidrolik Filtrasyon Ünitesi

Hidrolik Filtrasyon Ünitesi

Hidrolik Filtrasyon Üniteleri, motor yağı, hidrolik yağı ve yakıt filtreleme sistemlerinde kullanılan OEM filtreler 10 mikron altında süzme yapamazlar. Yağlarda asıl kirleticiliği yapan parçacıklar 3-10 mikron arası partiküllerdir. Çalışma sürecinde bu kirleticiler birikerek hassas çalışan hidrolik valf, enjektör gibi komponeleri tıkarlar, motor yataklarında aşınmaya neden olurlar.

Yakıt sistemlerinde enjektörler 5 mikronluk hassas toleranslarla çalışırlar ve 10 mikron altı paçacıklar enjektörlerde tıkanmaya ve aşınmaya neden olarak enjektörlerin damlatmasına neden olurlar.

Yanma tam olmaz, güç kaybı olur ve zehirli egzost emisyonlarına yol açar; öte yandan kompresyon kaçağı nedeniyle kartere sızan yanmamış yakıt su buharı ile birleşerek asitleşmeye neden olur ve yağın ömrünü azaltır.

Hidrolik sistemlerde ve motor yağlarında 10 mikron altı parçacıklar zamanla birikerek yağın kalınlaşmasına ve bundan ötürü aşırı ısınmasına neden olur. Normal çalışma sıcaklığının 10 derece üzerinde ısınan yağın ömrü yarıya düşer. Makine ve ekipman imalatçıları kullanıcıların uyması gereken temizlik düzeyini ürün spesifikasyonlarında belirtirler.

Örnek olarak,
hidrolik kumanda valfi üreticileri yağ kirlilik düzeyi olarak NAS 9 veya daha temiz yağ kullanımını şart koşarlar.

Dizel motor yağlarında aşındırıcı metaller yanı sıra yağdaki tortu (kurumlaşma) düzeyi önemli bir faktördür. Yanma sırasında kompresyon kaçakları nedeniyle kartere giren yanma artıkları yağda kurumlaşmaya neden olur. Dizel motorlarında bu tortunun (çözünmeyen maddeler – %wt) 2.5 üzerinde olmaması istenir.

Mikron Filtre Sistemleri, derin filtreleme olarak adlandırılan filtreleme yeteneğine göre tasarlanmıştır ve OEM filtre elemanlarına göre çok daha hassas filtreleme olanağı sağlarlar. Mikron filtre uygulamalarından elde edilen sayısız deneyim, yağ temizlik düzeyinin ilk temizlikte 2-3 kademe temizlendiğini göstermiştir (NAS1638 veya ISO4406 standartlarına göre 2-3 kademe temizlik %80-95 mertebesinde bir temizliğe tekabül eder).

Derin Filtreleme Nedir?

Alışılagelmiş OEM filtrelerin elemanları pileli (kıvrımlı) malzemeden yapılır ve süzme yüzeyleri elemanın çevresel açılımının sağladığı alanı kadardır (Yuvarlatılmış bir sayfa kağıt gibi). Bu sistemlere yüzeysel filtre elemanları denir. Elemanın filtreleme alanı kağıdın yüzeyi kadardır ve süzme derinliği kağıt eleman kalınlığı ile sınırlıdır.

Sistemden 2 temel kazanımınız olacaktır

 • Tasarruf
 • Koruma
Hidrolik Filtrasyon Ünitesi
Hidrolik Filtrasyon Ünitesi

1- Nereden – Nasıl Tasarruf Sağlarım ?

a) Yağ tüketim maliyeti
Yağ ömrünün 5-8 kat uzaması nedeniyle yağ değişim maliyeti düşecektir.

b) OEM filtre ömrü uzayacaktır
(Mikron filtrelerinin 2 mikron süzme kapasitesi nedeniyle OEM filtrelerin kirlilik yükü azalacaktır.

c) Yağ değişim maliyeti
Yağ ömrünün uzaması nedeniyle yağ değişimi için gerekli servis dışı kalma ve personel giderleri düşecektir.

d) Atık yönetim giderleri
Yağ ömrü uzayınca atık miktarı ve atıkların yönetim (atıklardan kurtulma) maliyetleri de düşecektir.

e) Araç ve ekipmanın serviste kalması
Yağ değişimi nedeniyle araç/ekipmanın servisinin durması ve kirli yağın neden olacağı makine/ekipmanda arıza olasılığı en aza inecektir.

e) Yakıt sistemlerinde tasarruflar
Yakıt giderlerinde %3-7 arası tasarruf, enjektör bakım onarım giderlerinde düşme olacaktır.

2- Makine/Ekipman Nasıl Korunur?

a) Hidrolik sistemlerde

 • Hidrolik yağın %80-95 temizlenmesi nedeniyle yağın kalınlaşması ve aşırı ısınması önlenir. Böylece yağın oksitlenmesi yavaşlar.
 • Mikron filtre elemanları %0,5 e kadar suyu tutarlar, sisteme su girişi nedeniyle yaşanacak sorunlar en aza iner.
 • Hidrolik/servo valflerin ince toleranslarla çalışması nedeniyle tıkanmaların önüne geçilir
 • Hidrolik silindir milleri ve keçelerinde aşınmalar, dolayısı ile yağ kaçırma ve su girişi en aza iner.
 • OEM elemanların temizleme yükü azalır ve ömürleri uzar

b) Dizel motorları

 • Silisyum, metaller ve özellikle yağda oluşan kurumlaşmanın (tortu) alınması nedeniyle motor yataklarında ve sürtünen parçalarda aşınma en aza iner, yağ pasajlarında tıkanma önlenir.
 • Yağın tortusunun alınması nedeniyle yağın kalınlaşması ve aşırı ısınması önlenir, böylece yağ katkıları korunur, TBN (toplam baz sayısı) değeri iyileşir.
 • OEM elemanların temizleme yükü azalır ve ömürleri uzar

c) Yakıt sistemleri

 • İnce toleranslarla çalışan enjektörlerde tıkanma ve aşınma azalır, yakıt damlatması önlenerek yanma verimi artar
 • OEM elemanların temizleme yükü azalır ve ömürleri uzar
 • Egzost emisyonları düşer, verimli bir yanma sağlanır

Derinleme filtre sisteminde pamuk eleman rulo şeklinde sarımlıdır. Bu nedenle çok daha yüksek bir süzme alanı sağlar. Filtrasyon derinliği ise elemanın çap derinliği boyunca yapıldığından çok daha verimlidir.

Filtreleme sürecinde yüzeysel filtreleme yapan OEM elemanda kıvrımlı kağıt elemanın kalınlığınca süzme yapılırken; Rulo sarımlı derinleme süzme sisteminde, yağ, filtre elemanının derinliğince süzülmeye tabi olur ve derinleme bir filtrasyon sürecinden geçer.

Analizler, Mikron derin filtreleme kartuşlarının OEM filtre sistemi üzerine uygulamalarında mevcut kiri %80-95 arasında temizlediğini ortaya çıkarmıştır.

Standart kıvrımlı OEM filtre elemanı (yüzeysel filtreleme)
Derinleme filtre sistemi filtre elemanı ve yağ geçişi

Sisteme Bağlantı Şekilleri Nasıl Olur?

 • By-Pass Bağlantı Motor Yağı ve Hidrolik Yağı (Hidrolik yağ ve dizel motor yağlarında, sisteme paralel bağlanır)
 • Off-Line bağlantı (Araç üzerinde müstakil bir pompa/motor ile ya da araç dışında seyyar bir ünite ile geçici bağlanır)
 • On-Line Bağlantı – Yakıt Devresi (Yakıt sistemlerinde; Araç üstünde yakıt pompası ile OEM yakıt filtresi arası, veya yakıt pompalama istasyonunda yakıt pompa çıkışına bağlanır)

Hidrolik Filtrasyon Ünitesi Fiyatları Ne Kadar?

Hidrolik Filtrasyon Üniteleri özel imalatlarınız, projeleriniz için detaylı fiyat teklifleri ve fiyat listesine ulaşmak için lütfen bizimle iletişime geçerek bilgi edininiz. Hidrolik Dünyası iyi çalışmalar diler.

.

Toplam Puan - 84%
Ortalama - 56%

70%

Kullanıcı oyu: 5 ( 3 Oy)
Etiketler
Daha Fazla Göster

Hidrolik Dünyası

Kombi Teknik Ariza Bakım Hizmeti 05314280500 / 02169900044 tuzla, pendik, gebze, sultanbeyli , sancaktepe , kartal , istanbul Kombi Petek Temizleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı