HidrolikHidrolik Pompalar

Hidrolik Paletli Pompa

Hidrolik Paletli Pompa

 • Hidrolik paletli pompa tanımı
 • Hidrolik paletli pompa çalışma prensibi
 • Hidrolik paletli pompa kapasite çizelgesi
 • Hidrolik paletli pompa gabari ölçüleri
 • P3 tipi pompalar
 • P1 kanatlı pompa
 • P2 kanatlı pompa
 • P3 kanatlı pompa
 • Paletli pompa kesit
 • Paletli pompa demonte
 • işçilik/ürün fiyatı için iletişime geçiniz.

Hidrolik Paletli Pompalar

Özellikle düşük gürültü seviyeleri sebebiyle kapalı alanda çalışan hidrolik sistemlerde tercih edilen bir hidrolik pompa türüdür. Pompa dış hacimlerine göre ürettikleri debi yüksektir yani kapladıkları hacim diğer pompalara nazaran daha düşük, kompakt bir yapıdadırlar. Paletli pompalar tek odalı ve çift odalı olmak üzere iki farklı tipte üretilirler. Sabit deplasmanlı modellerde daha çok çift odalı tasarım kullanılırken, değişken deplasmanlı modellerde ise tek odalı tasarım kullanılır.

 

Resimli/Şekiller dahilinde detaylı açıklamalar için Hidrolik Paletli Pompalar dosyamızı indiriniz.

Hidrolik Paletli Tip Pompalar Alt Sınıfları

 • Tek odalı paletli pompalar
 • Çift odalı paletli pompalar
 • Değişken Debili Paletli Pompalar (Değişken deplasmanlı paletli pompalar)
 • Sabit Debili Paletli Pompalar (Sabit deplasmanlı paletli pompalar)

Hidrolik Paletli Tip Pompalar, tüm hidrolik pompalarda olduğu gibi paletli pompalarda pozitif deplasmanlı aktarım pompalarıdır. Pompa milinin 180 derecelik dönüşünde artan hacim yaratılarak emiş, diğer 180 derecelik dönüşünde de azalan hacim oluşturarak sıkıştırma yaparlar pompanın yağ debisini aktarmasının önünde bir engel yok ise basınçsız aktarım eğer direnç yaratan bir devre elemanı var ise basınçlı aktarım yaparlar.

Paletli pompalarda artan ve azalan hacimlerin yaratılması statorun, pompa miline bağlı olan rotordan kaçık bir şekilde eksantrik olarak yerleştirilmesi ile sağlanır. Rotorun üzerine açılmış kanallarda ileri geri serbest şekilde hareket edebilen paletler, pompa mili tahrik edildiğinde merkez kaç kuvveti etkisiyle rotordan dışarı doğru doğru savrulur ve staratora temas ederek statorun profilini takip ederler.

Hidrolik paletli pompa
Hidrolik paletli pompa

Paletli pompa mili tahrik edilip sağa doğru dönmeye başladığında önce stator ile rotor arasındaki mesafe artmaya başlar buraya alınan yağ paletler vasıtasıyla sağa doğru taşınır daha sonra rotor ile stator arasındaki mesafe azalmaya başlar ve paletler yağı azalan bu hacime doğru sıkıştırır.

Tek odalı paletli pompaların en büyük dezavantajlarından birisi basıncın rotorun üzerine etkimesi sonucu pompa milinin zorlanmasıdır bu olumsuz özelliği iyileştirmek için üreticiler çift odalı paletli pompayı tasarlamışlardır.

Tek odalı paletli pompadan farklı olarak rotor ile stator eş merkezli olup, artan ve azalan hacimler yaratabilmek için stator eliptik işlenmiştir böylece statoru takip eden paletler yine rotor içerisinde ileri geri hareketi yaparak hacmi değiştirmektedirler. Bu şekilde bir tasarım yapıldığında 2 emiş ve 2 basınç odası oluşmaktadır. Bu sebeple bu tip pompalara çift odalı paletli pompalar denmektedir.

Pompa içerisindeki kanallar vasıtasıyla bu iki emiş ve iki basınç odasının çıkışları birleştirilerek pompanın emiş ve basınç portlarına bağlanırlar. Çift odalı paletli pompaların en büyük avantajı oluşan hidrolik kuvvetlerin karşılıklı olarak birbirlerini dengelemesidir, bu yüzden literatürde bu pompalara dengelenmiş paletli pompa da denmektedir. Basınç odalarının karşılıklı olması sebebiyle rotor üzerine kuvvetler birbirlerini dengeleyerek pompa milinin zorlanmasını engellerler.

Böylece çift odalı tasarıma sahip paletli pompalar daha yüksek işletme basınçlarında da çalışabilirler. Görüldüğü üzere çift odalı paletli pompa tasarımı tek odalıya göre daha üstün bir tasarımdır ancak bu tasarımı değişken deplasmanlı paletli pompalarda kullanmak mümkün değildir bu yüzden tüm değişken deplasmanlı pompalar tek odalıdır.

Paletli Pompalar Çalışma Prensebi

Paletli pompalar LPG gazı, amonyak, çözücüler, benzin, alkol ve fuel oil gibi düşük viskoziteli sıvıların transferinde idealdirler. Hava emmek ya da basmak içinde kullanılırlar. Bu pompalarda metalden metale temas olmadığından yağlama özelliği olmayan sıvıların transferinde yüksek bir performans sergilerler. Paletli pompalar, iyi vakum nitelikleri ve bakım kolaylıklarıyla bilinirler. Aşındırıcı sıvılar ile kullanılması uygun değildir.

Yüksek viskoziteli sıvılarla kullanımında ise hızın önemli ölçüde düşürülmesi gerekir. İmalatımız olan P-1, P-2 ve LG tipi paletli pompalar viskozitesi 10.000 ssu’ ya kadar olan sıvıların transferinde, P-3 tipi paletli pompalarımız ise özellikle çikolata ve krema gibi sıvıların transferinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Paletli pompalarda rotor ve gövde eksenleri birbirlerinden kaçık durumdadırlar. Pompa miline bağlı bulunan rotor, motorun dönüşüyle birlikte hareket eder ve paletleri çevirmeye başlar. Emme ağzında, rotor ve paletler gövdeden uzaklaşır ve belli bir miktar sıvı pompanın içine akar. Sıvı, gövde içinde bulunan tüm boşlukları doldurur.

Gövde ve rotor arasında hapsedilen sıvı, paletlerle itilerek basma ağzına doğru hareket eder. Basma ağzında rotor ve paletler gövdeye yaklaşır, hacmin daralmasıyla beraber oluşan basınçla sıvı dışarı atılır. Pompa milinin her bir dönüşünde, pompanın hacmi kadar sıvı transfer edilir. Dolayısı ile pompanın kapasitesi, büyüklüğü ve devri ile doğru orantılıdır.

 • Pompa miline bağlı olan rotor ve paletler, motordan aldığı hareketle dönerken gövdeden uzaklaşarak vakum oluşturur ve oluşan vakum sayesinde sıvı pompanın içine dolar.
 • Pompanın içine dolan sıvı paletler arasında pompanın basma kanalına doğru taşınır.
 • Basma kanalında rotor ve paletler gövdeye yaklaşarak sıvıyı dışarıya doğru itmeye başlar.
 • Basma kanalına itilen sıvı, tesisattan ilerler ve transfer işlemi gerçekleşmiş olur.

Daha fazla detay için hidrolik pompa çeşitleri ile ilgili makalemizden yararlanabilirsiniz 

PALETLİ POMPA KAPASİTE ÇİZELGESİ

POMPA TİPİ: PALETLİ

POMPA ADI

GİRİŞ &ÇIKIŞ

Max.Basınç BAR

AÇIK HAVADA

EN ÇOK KULLANILAN

GÜÇ (kW)

AĞIRLIK (KG)

lt/devir

lt /dk

m³/h

d/dak

KW

HP

MİN

MAX.

P 1

1″

0,5 Vakum

0,138

240

14

1750

0,55

0,75

0,25

0,75

12

P 2

1″

0,5 Vakum

0,275

480

28

1750

1,1

1,5

0,75

5

16,5

P 3

2½”- 2″

5

0,31

50

3

160

4

5,5

2

5,5

46

LG

2½”

5

0,375

243

14.5

650

2,2

3

1,5

5,5

40

.

Toplam Puan - 70%
Ortalama - 30%

50%

Kullanıcı oyu: 4.56 ( 4 Oy)
Etiketler
Daha Fazla Göster

Hidrolik Dünyası

Kombi Teknik Ariza Bakım Hizmeti 05314280500 / 02169900044 tuzla, pendik, gebze, sultanbeyli , sancaktepe , kartal , istanbul Kombi Petek Temizleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Kapalı
Kapalı