HidrolikHidrolik Motorlar

Hidrolik Pistonlu Motorlar

Hidrolik Pistonlu Motorlar

Hidrolik Pistonlu Motorlar Bir pistonlu motor, pistonlarına etkiyen basıncın motor milinde döndürme etkisi oluşturduğu düzenektir. Pistonlu motor temel olarak eğimli bir parça, silindir gövdesi, pistonlar, pabuç plakası, pabuç plakası baskı yayı dağıtım plakası ve milden oluşur. Pistonlar silindir gövdesinin içinde hareket eder. Eğimli parça belli bir açı ile yerleştirilmiştir ve yüzeyinde, pistonlar, pabuçların aracılığıyla hareket eder. Piston pabuçları, pabuç plakası ve baskı yayı yardımıyla eğim plakasına dokunmaktadır. Dağıtım plakası motora giren akışkanı çıkan akışkan dan ayrıştırır. Ayrıca hidrolik motorlar bölümümüzden diğer hidrolik motor çeşitlerine de göz atabilir, fikir edinebilir, bilgi edinebilir, bizleri arayabilir, teklif alabilirsiniz.

Pistonlu Motorun Çalışması

Pistonlu motorun nasıl çalışmasını açıklamak için eksenel pistonlu bir motorun silindir gövdesindeki tek bir pistonun çalışmasını inceleyelim. Eğim plakası düzeyle bir açı yapacak biçimde yerleştirilmiştir, piston pabucu konumunu bulması için pek kararlı bir yüzeyi yoktur. Akışkan basıncı pistona etkidiğinde oluşan kuvvet, pistonu silindir gövdesinden dışarı doğru iter ve piston pabucunun, eğim parçası yüzeyi boyunca kaymasına neden olur.

Piston pabucu kaydığında silindir gövdesine bağlı mil üzerinde bir döndürme etkisi oluşur. Döndürme etkisinin büyüklüğü kaymaya neden olan eğim parçasının açısına ve düzenekteki basınca bağlıdır. Döndürme etkisi yeterli olduğunda mil dönecektir.

hidrolik pistonlu motorlar
hidrolik pistonlu motorlar

Piston akışkan basıncı ile silindir gövdesinin dışına doğru itildiği sürece döndürme etkisi oluşmaya devam edecektir. Piston, hareketi sırasında izlediği çemberin merkezini geçtiğinde eğimli parça yardımıyla tekrar silindir gövdesine itilecektir.

Bu noktada piston yuvası dağıtım plakasının çıkış deliğine açılacaktır. Pistonlu motorda tek bir piston, silindir gövdesi ve milin tam dönüşünün (dönüş çemberi) ancak yan bölümünde döndürme etkisi oluşturur. Uygulamada silindir gövdesinde birden fazla sayıda piston vardır. Bu, milin sürekli dönmesini ve en büyük döndürme etkisinin elde edilmesini sağlar.

Değişken Debili Pistonlu Motorlar

Bunlara değişken verdili pistonlu motor‘da derler, değişken deplasmanlı pistonlu motor’da derler, her iki terim de değişken debili pistonlu motor’u ifade etmektedir. Eksenel pistonlu motorların veya herhangi bir pistonlu motorun emiş hacmi, pistonların silindir gövdesindeki hareket aralığına bağlıdır. Eksenel pistonlu motorda pistonun hareket aralığını eğimli parçanın açısı belirlediği için, motor debisini değiştirmek amacıyla eğimli paranın açısını değiştirmek yeterlidir. Eğimli parçanın açısı büyük olduğunda pistonların silindir gövdesindeki hareket aralığı da uzundur.

Eğimli parçanın açısı küçültüldüğünde pistonların hareket aralığı da kısalır. Eğimli parçanın açısı değiştirildiğinde motorun debisi ve sonuç olarak milin hızı ve çıkış döndürme etkisi (momenti) değiştirilebilir.

Peki Moment Mertebesi Nedir?

Bir pistonun oluşturabileceği kuvvet, yüzeyine uygulana basınca bağlıdır. Bir silindirde, daha yüksek basınç ve daha büyük piston yüzeyi kullanılırsa milden daha büyük bir kuvvet elde edilir. Aynı durum hidrolik motor içinde geçerlidir. Yani basıncın daha yüksek olması veya motorun hacimsel verdisinin daha büyük olması milinde daha büyük bir moment oluşturacaktır.

Sıradan, dişli, kanatlı ve pistonlu pompalar tam yükte (maks. moment), düzgün düşük devir sayıları sağlayamazlar. Yükü harekete geçirmek için gerekli büyük kuvvet ve yüksek iç basınçtan doğan motor iç kaçakları ile statik sürtünme nedeniyle bu pek mümkün değildir.

Hem dönüşün (motor milinin) düzgün olması hem de yüksek moment istenirse, bu motorlar minimum 200-400 dev/dk’da çalıştırılmalıdırlar. En yüksek devir sayıları 2400-3000 dev/dk arasında değişir. Uygulama için düşük devir sayıları ve küçük moment gerekliyse sıradan motorlar (yüksek hız – düşük momentli motorlar) ile bu iş yapılabilir. Fakat düşük hızlarda yüksek moment gerekliyse özel tipte motor kullanılır (Düşük hız-yüksek momentli motorlar). Bu motorların hızları 1/4 dev/dk’dan 400 dev/dk’ya kadar değişir.

Overcenter Eksenel Pistonlu Motor

Bazı eksenel pistonlu motorların eğim plakasının düşeyle yaptığı açıyı ters yönde yapabilme yani merkezi aşabilme özelliği vardır. Böylece bu tür motorda akış yönünü değiştirmeksizin milin dönüş yönünü değiştirmek kabildir. Çünkü eğim plaksının açısı şekilde görüldüğü gibi değiştirildiğinde pistonların kayma yönü değişecektir.

Overcenter Eksenel Pistonlu Motor, Değişken Debili Pistonlu Motorlar ve Hidrolik Pistonlu Motorlar fiyatları ne kadar, fiyat listesi nedir, ücret aralıkları ne kadardır? imalatları vb. konularda  bilgi edinebilmeniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

.

Toplam Puan - 74%
Ortalama - 51%

63%

Kullanıcı oyu: 4.86 ( 4 Oy)
Etiketler
Daha Fazla Göster

Hidrolik Dünyası

Kombi Teknik Ariza Bakım Hizmeti 05314280500 / 02169900044 tuzla, pendik, gebze, sultanbeyli , sancaktepe , kartal , istanbul Kombi Petek Temizleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Kapalı
Kapalı