HidrolikHidrolik Pistonlar

Hidrolik Silindirin Kısımları

Hidrolik Silindirin Kısımları

Hidrolik Silindirlerin Kısımları, kaça ayrılır? Hidrolik silindirler 4 kısıma ayrılırlar bunlar sırasıyla şöyledir;

  • Silindir gömleği
  • Hidrolik silindirde et kalınlığı
  • Piston
  • Piston kolu

Hidrolik Silindirin Kısımları Şunlardır;

Silindir Gömleği

Hidrolik Silindirin Kısımları olan silindir gömlekleri kullanılacakları yere göre, alaşımlı çelik, dökme çelik, çelik boru gibi malzemelerden yapılır. Son zamanlarda sert plastik çeşitlerinden silindir gömleği yapma çalışmaları da devam etmektedir. Dolu parçanın içi boşaltılmak suretiyle üretildikleri gibi boru şeklindeki parçaların iç yüzeylerinin işlenmesi suretiyle de yapılırlar. Silindir gömleği resimi aşağı bölümde gösterilmiştir.

hidrolik silindir gomlegi
hidrolik silindir gomlegi

Silindir gömleğinin iç yüzeyleri çok iyi işlenmiş olmalıdır. Bu nedenle silindir gömleklerinin iç yüzeyleri taşlanır, honlanır. Çünkü iç kısımda hareket eden piston ile silindir gömleği arasındaki sürtünme kuvveti en az olmalıdır. Gömlek iç yüzeyi ile piston arasındaki sıkıştırılmış hidrolik yağ sızmamalıdır ve kesit tam bir daire olmalıdır.

Hidrolik Silindirde Et Kalınlığı

Hidrolik Silindirin Kısımları olan hidrolik silindirlerde gömlek et kalınlığı hesabı silindir içinde meydana gelebilecek en yüksek çalışma basıncına göre yapılır.

Boruların et kalınlığı hesabı

  • Enine kesitine göre
  • Boyuna kesitine göre,olmak üzere iki şekilde hesaplanır.

Boyuna kesitine göre hesaplanarak bulunan et kalınlığı, enine kesite göre hesaplanarak bulunan et kalınlığı hesabına göre daha dayanıklıdır. Bu nedenle boyuna kesitine göre hesaplanan et kalınlığına göre yapılan silindirler gömlekleri daha dayanıklı ve garantilidir.

hidrolik silindirlerde et kalingi
hidrolik silindirlerde et kalingi

Silindir gömleği et kalınlığı hesabı yapılırken korozyona karşı dayanım için korozyon payı olarak (C) gibi bir sabit sayı çıkan sonuca eklenir.

 

hidrolik-silindirlerde-et-kalinligi-hesabi
hidrolik silindirlerde et kalinligi hesabi

Piston

Hidrolik Silindirin Kısımları olan silindirin iç kısmında piston koluna monte edilmiş daire kesitli bir elemandır. Genellikle alüminyum alaşımdan, prinç bronzdan yapılırlar. Dökme demir veya çelikten yapılmış olanları da vardır. Piston çevresine yerleştirilen ve çeşitli profil ve tipte olan sızdırmazlık elemanları pistonun silindir içinde daha kolay hareket etmesini sağlar. alttaki ki şekilde’ te bir piston görülmektedir.

hidrolik-piston-nedir
hidrolik piston nedir

Pistonlar silindir içinde meydana gelebilecek basınca dayanıklı olmalıdır. Pistonlarda meydana gelecek itme kuvveti sayesinde piston kolu hareket eder ve doğrusal hareket elde edilir. Piston kolu pistonun bir tarafında ya da her iki tarafında olabilir.

Bu durumda itme kuvvetleri değişir. Eğer piston kolu tek taraflı ise silindir içerisinde pistonun bir tarafı ile diğer tarafı arasında hacim farklılığı meydana gelir.

Bu da sıkıştırılmış yağın basıncını etkiler ve dolayısıyla pistonun her iki yöndeki hareketi esnasında üreteceği itme kuvveti farklı olur. yukarıda ki şekilde’ te bu durum görülmektedir.

Piston Kolu

Hidrolik Silindirin Kısımları olan piston kolu, piston tarafından ürertilen ve doğrusal hareketi ileten çelikten yapılmış silindir çubuktur. Piston kolu burkulma kuvvetlerine dayanıklı alaşımlı çelikten yapılır. Piston kolu dış yüzeyi taşlanmış olarak işlenmelidir. Piston kolu hareketi sırasında yataklı durumda bulunduğu kapaklar ile piston kolu arasında sürtünme kuvveti meydana gelir. Bu durum hidrolik silindirin verimini düşürür. Pistonun kollarının çapı ve boyu burkulmaya (flambaj) zorlanan makine elemanlarının boy ve çap hesaplarına göre yapılır.

L=Piston boyu (cm)

F=Pistonu burkulmaya zorlayan kuvvet (kg)

EMK=Emniyet katsayısı

D=Piston kolu çapı(cm)

Fk=Piston kolunu burkulmaya zorlayan kritik kuvvet (kg)

hidrolik-silindirlerde-piston-kolu-hesabi
hidrolik silindirlerde piston kolu hesabi

Hidrolik silindirlerin fiyatları ve ücret aralıkları nedir, ne kadardır?

Bu hususta özel imalatlarınız için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

.

Toplam Puan - 81%
Ortalama - 30%

56%

Kullanıcı oyu: 4.4 ( 3 Oy)
Etiketler
Daha Fazla Göster

Hidrolik Dünyası

Kombi Teknik Ariza Bakım Hizmeti 05314280500 / 02169900044 tuzla, pendik, gebze, sultanbeyli , sancaktepe , kartal , istanbul Kombi Petek Temizleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Kapalı
Kapalı