HidrolikHidrolik Pistonlar

Hidrolik Silindirlerde Arıza Tespiti

Hidrolik Silindirlerde Arıza Tespiti

Silindir Tanımları

Hidrolik Silindirlerde Arıza Tespiti, Hidrolik silindirleri tamir etme veya arıza aramaya girişmeden önce onlardan ne beklendiğini anlamalısınız. Hidrolik silndirler, akışkan basıncını doğrusal harekete çevirdikleri için doğrusal hareketlendiriciler olarak adlandırılırlar. Piston yüzeyini etkileyen hidrolik akışkanın basıncı yeterli olursa, pistonu harekete geçiren ve iş yapan bir kuvvet oluşturur

Üretilen hidrolik silindirlerin değişik çap ve strok uzunluklarında pek çok çeşidi vardır. Yapıları farklı olsa da görevleri aynıdır. Silindir yapılarının en sık rastlanan tipleri gergi çubuklu dişli kafalı ve kaynaklı kafalı silindirlerdir. Gergi çubuklu silindirlerin bir türü mil silindiri olarak da adlandırılır.

Mil silindirlerinin birbirine somunla bağlanan ağır flanşlı kafaları vardır. Bu da silindir kafalarını yerlerinde tutan gergi çubuklarını ortadan kaldırır. Genellikle bu silindirler ağır hizmet işlerinde kullanılır. Örneğin, çelik fabrikalarında.

Gergi çubuklu silindireler endüstriyel uygulamalarda çok sık olarak kullanılır. Silindir tüpü veya gövdesi üzerinde kafaları yerinde tutan dört veya daha fazla çubukları vardır. Bu silindirler otomotiv ve takım tezgâhı endüstrisinde kullanılır.

Dişli silindirlerin silindir borusuna vidalanmış kafaları vardır, gergi çubukları yoktur. Bu tipler genellikle kolaylıkla sökülür ve takılır olduğundan ve çıkıntısız yüzeyinden dolayı çok daha düzgün akış sağladığından yiyacak endüstrisinde sıkça kullanılır.

Kaynaklı silindirlerin tüp uçlarına kaynaklı kafaları vardır. Biçimleri dişli silindirlerinkine benzer. Kaynaklı silindirler seyyar tipte silindirler olarak adlandırılır. İnşaat ve tarım makinelerinde kullanılırlar. Bu silindirler eskidiği zaman tamir edilemediklerinden yenisiyle değiştirilirler.

Hidrolik Silindirlerde Arıza Tespiti

Bir Silindirde Arıza Arama Hidrolik Silindirlerde Arıza Tespiti , Bir silindir sorun yarattığı ilk defa öğrenmeniz gereken herhâlde silindirin neden durduğu veya tasarlandığı görevleri yerine getiremediğini bulmanız ancak silindirin bulunduğu yeri gördüğünüzde mümkün olacaktır. Silindirde arıza arama, herhangi hidrolik aksamda arıza aramaktan farklı değildir. Temel arıza arama işlemlerine uyarak en bariz ve kolay ulaşılabilir parçaları kontrol ederek bir mantık sırası takip ediniz.

Sorunların çoğunda aşağıdaki soruların yanıtlanması arıza arama için bir temel oluşturur:
  • Silindir işi yapacak genişliktemidir.
  • Silindir ve hareket edecek yük arasında bir merkezleme hatası var mı ?
  • Silindirdeki basınç hidrolik kuvveti yaratmaya yeterli mi?
  • Piston sızdırmazlık elemanları veya keçeleri akışkan sızacak kadar eskimiş mi ?

İncelemesi en kolay şeyler silindirin ve hareket ettirilecek yükün ölçüsüdür. Takım tezgâhı uygulamalarında bu genellikle problem olmaz, çünkü her makinenin yükü aşağı yukarı sabittir. Diğer uygulamalarda ise yük o andaki akışkan basıncıyla silindirin kaldırabileceğinden daha fazla ağırlaşabilir. Silindirin ölçüsünü veya sistem basıncını arttırmadan önce silindirin ne kadar iş yapabileceğini ya da geçmişte ne kadar iş yaptığını belirleyiniz.

Merkezleme bozukluğu çok sık rastlanan bir silindir arızasıdır. Gözle yapılacak bir muayeneyle kolayca bulunabilir. Aşırı yanal yükleme nedeniyle oluşan merkezleme bozukluğu silindirin takılmasına veya çalışamaz hale gelmesine yol açar. Merkezleme bozukluğu iç veya dış olmakla beraber dış merkezleme bozukluğun daha sık görülür.

Hidrolik Silindirlerde Arıza Tespiti
Hidrolik Silindirlerde Arıza Tespiti

Dış merkezleme bozukluğu silindirin bir doğru üzerinde hareket etmemesi demektir. Bu durum muylu ile monte edilmiş silindirde normal yana doğru hareket için geçerli değildir.

Dış merkezleme bozukluğu genellikle silindirin uzunluğu boyunca incelenerek bulunur. Eğer silindir kolunun ucu silindir merkez çizgisiyle hizalanmıyorsa kol hiza dışı demektir.

Yanal yükleme ayrıca piston kolunda ve kol boğaz keçesi aşınmasıyla ortaya çıkar. Şekil1.14’ te görüldüğü gibi piston kolunda aşınma izleri eğilme ile aynı yönde olacaktır. Bu izler kolun salmastra kutusunun yüzeyine sürtünmeyle ortaya çıkar.

Piston kolundaki aşınma izlerine ilaveten salmastra kutusunun sürtünme izlerini ortaya çıkaracaktır. Salmastra kutusunda aşınma genellikle akışkan sızıntısına yol açar.

Eğer dış merkezleme bozukluğundan şüphe ediliyorsa silindir yük bağlamadan birkaç defa çalıştırılmalıdır. Silindir rahatça ileri geri gidebilmeli ve ilerleyen piston kolu yük bağlantısıyla kolayca eşlenmelidir.

Piston kolunun ezilmesi piston koluna sıkıca bağlanmalıdır. Eğer silindir yük altında değilken takılıyorsa muhtemel sebebi budur.

Arıza Arama Nedir ?

Hidrolik Silindirlerde Arıza Tespiti , Arıza arama sebep sonuç ilkesinin bir sisteme uygulanmasıdır. Sistemdeki veya elemanlardaki bozukluk veya arızanın bulunması için mantıklı adımlar atılır. Daha kolay bir şekilde ifade etmek gerekirse arıza arama mantıklı ve yöntemli bir şekilde neyin hatalı olduğunu bulmaktır.

Adımlar bir öncelik sırasına gore yöntemli bir şekilde atılır. Bir problemin olma olasılığının diğerine göre daha fazla olması hidrolik sistemin geçmiş performansına bağlıdır.

Belirtiler ve teşhis

Hidrolik Silindirlerde Arıza Tespiti , Nasıl bir doktor sizing geçmişteki sağlık durumunuzu kontrol ediyorsa, bir hidrolik sistem bozulduğunda yapılacak ilk işlerden biri sistemin yakın geçmişteki preformans ve çalışma durumunu incelemektir. İkinci adım arızanın sebeplerini bulabilmek için belirtileri değerlendirmektir.

Ardından sorunun kaynağının ne olduğunu bulmalı ve kontrol için bir mantık sırasına koymalısınız. Bu sorunun doğrudan çözümü ya da ilerleyen aşamalarda çözümü sağlayacak olan bir dizi test olabilir.

Bazı durumlarada problemi bizzat yerinde görmeli ve işitmelisiniz. Bu durumda yakın geçmişteki problemi incelemek (değerlendirmek) silindirde ne olduğunu izlemek demektir.

Arıza aramaya başmadan önce şu soruları sormalısınız:

  • Şikâyet haklı mı?
  • Sistem hiç doğru şekilde işledi mi?
  • Eğer işlediyse en son ne zaman işledi?
  • Hiç kimse sisteme son zamanlarda bakım ve ayarlama yaptı mı? Yaptıysa ne yaptı?
  • Bu arıza daha önce hiç oldu mu ? Olduysa düzeltmek için ne yapıldı?
  • Bir hidrolik silindir iç olarak iyi yağlanmış olsa da salmastra kutu yüzeyi kurudur. Bu sebeple, merkezleme bozukluğu sesle ortaya çıkar.

Takılma, çatırdama ya da cızırdama sesiyle karakterize edilir. Eğer silindir mafsal bağlantılı ise mafsal noktalarındaki takılmayı da kontrol ediniz. Bu bölgeler her zaman iyi yağlanmış olmalı ve tam hareket özgürlüğüne sahip olmalıdır.

Eğer yan yükleme yeterince fazlaysa ve piston kolu eğilmez, bükülmezse kırılabilir. Çoğunlukla kırılma kolun daralmış kesitlerinde olacaktır.

Bu düşük kesitler piston kolunun diş açılmış ve pistona veya yüke bağlandığı uçlarında olur.

Dış merkezleme kaçıklığı çoğunlukla pistonun arkasına iletilecek ve tüpün içinin aşınmasına sebep olacaktır.

İç merkezleme kaçıklığına dış kaçıklıktan daha az rastlanır, fakat yine de bazen olur. Bu tür arızaların bir sebebi pistonla piston kolu arasındaki bağlantıdır. Piston kolu sağlam bağlanmadığı zaman vuracak veya bükülecek böylece silindir borusunun iç çapını zedeleyecektir. Bu koşullar altında silindir uzun süre çalışmayacaktır, çünkü silindir borusundaki darbe izleri akışkanın yandan geçmesine izin vererek silindirin verimini düşürecektir.

Pistonun gevşek olmasını engellemek için üreticilerin çoğu piston-kol bağlantılarında bir kilit somun veya pim verirler.

Uygun olmayan gergi çubuğu torku bir başka merkezlerne kaçıklığının sebebi olabilir. Silindir monte edildiğinde ve gergi çubuğu somunları eşit torkla ve kafaların çarpmasını engelleyecek şekilde sıkılmalıdır.

Genellikle çapraz köşeli olarak sıkılırlar. Eğer kafalar silindirin merkez çizgisiyle kare değilse piston kolu dış merkezleme kaçıklığına benzer şekilde piston kolu yatağı içinde tutulacaktır.

.

Toplam Puan - 65%
Ortalama - 25%

45%

Kullanıcı oyu: 4.66 ( 4 Oy)
Etiketler
Daha Fazla Göster

Hidrolik Dünyası

Kombi Teknik Ariza Bakım Hizmeti 05314280500 / 02169900044 tuzla, pendik, gebze, sultanbeyli , sancaktepe , kartal , istanbul Kombi Petek Temizleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Kapalı
Kapalı