HidrolikHidrolik Motorlar

Kanatlı Motorlar

Kanatlı Motorlar

Kanatlı Motorlar Bir kanatlı motor, dıştan çıkmış kanatlarına hidrolik basıncın etkiyerek milinde dönme etkisi (moment) oluşturduğu düzenektir. Kanatlı motor temel olarak kanatlar, halka, döner (rotor), mil ve üzerinde giriş, çıkış delikleri bulunan bir dağıtım parçasından oluşur. Ayrıca hidrolik motorlar bölümümüzden diğer hidrolik motor çeşitlerine de göz atabilir, fikir ve bilgi edinebilir, bizleri arayabilir, teklif alabilirsiniz.

Kanatlı Motorun Çalışması

Tüm hidrolik motorlar sonuçta motor milin dönmesini sağlayan bir dengesizliğin etkisiyle çalışır. Kanatlı motorda bu dengesizliğe, hidrolik basıncın etkisi altında kalan kanat alanlarının eşitsizliği neden olur.

Döneç halkaya göre merkezi kaçık olarak yerleştirilmiştir. Kanatların basınca karşı gelen yüzeyleri halkanın üst bölümüne doğru artar, alt bölümüne doğu azalır. Basınçlı yağ giriş deliğinden girdiğinde kanatların eşit olmayan yüzeyleri aracılığıyla motor milinde dönme etkisi oluşturur. Kanatların basıç etkisindeki yüzeyleri arttıkça veya basınç yükseldikçe milde daha çok döndürme etkisi oluşacaktır. Oluşan döndürme etkisi yeterliolduğunda döneç ve mil dönecektir.

Hidrolik kanatlı motor ‘un parçaları nelerdir?

  • Kanat
  • Halka
  • Mil
  • Dönenç

Dengelenmiş Kanatlı Motor

Bir hidrolik motorda 2 farklı basınç vardır. Bunlar motorun girişindeki çalışma basıncı ve çıkıştaki depo yolu basıncıdır. Bu durum, yüksek basınç altında milin ağır sayılabilecek yanal yükün etkisinde kalmasına neden olur.

Milin yanal yüklenmesini önlemek için halkanın iç yüzeyine daire yerine bakışımlı eğri biçimi verilir. Böylece birbirine karşılık gelen iki basınç mile gelen yükler dengelenir ve milin yanal yüklenmesi ortadan kaldırılır.

Dengelenmiş kanatlı motor, bir bükülmüş eğri biçimli halka, döner kanatlar ve birbirine karşı bakan giriş çıkış deliklerinin bulunduğu dağıtım parçasından oluşur. Motor gövdesinde tek giriş ve çıkış deliği bulunması için dağıtım parçasında birbirine karşı duran 2 giriş ve 2 çıkış deliği birleştirilmiştir. Endüstriyel hidrolik düzeneklerde kullanılan kanatlı motorlar genellikle dengelenmiş tur motorlardır.

Motor Kanatlarını Uzatmak

Bir kanatlı motor çalışmaya başlamadan önce kanatların dışarıya çıkarılmış olması gerekir. Hidrolik motorda, pompada olduğu gibi merkezkaç kuvvetin kanatları dışarı savurup, kanat uçları ile halka arasında bir sızdırmazlık sağlaması beklenemez. Bir başka çözüm bulunması gerekir.

hidrolik kanatli motorlar
hidrolik kanatli motorlar

Bir kanatlı motorda kanatları dışarı çıkarmanın yaygın olan iki yolu vardır. Birinci yol kanatların alt kısmına yay yerleştirmektir. Böylece kanatlar sürekli dışarıda durur. Diğer yol; ise kanatların alt kısmına basınçlı akışkan göndererek basınç etkisiyle kanatları dışarı çıkarmaktır.

Kimi motorlarda kanatların çıkarılması kanat yuvasına basma yayı yerleştirilerek yapılır. Kanadın akışkan basıncı ile dışarı çıkarılması sırasında, kanat bütünüyle dışarı çıkıp kanat ucunda tam bir sızdırmazlık sağlanmadan kanat yüzeylerine akışkan gönderilmez. Şu anda kanat altında basınç vardır. Basınç kovan ünitesindeki tek yönlü kapama valfini açacak değere ulaştığında, akışkan kanat yüzeyine etkiyecek ve motor milinde bir döndürme etkisi oluşacaktır.

Tek yönlü kapama valfi burada bir sıralama işlemi yapmaktadır. Depo yoluna yerleştirilen tek yönlü kapama valfi ile sağlanan geri basınç kanatların (kanat yuvasına) çekilmesini önler. Bu yükün daha kolay durmasını sağlar.

Hidrolik kanatlı motor, dengelenmiş kanatlı motor, motor kanatlarını uzatmak fiyatları ne kadar, fiyat listesi nedir, ücret aralıkları ne kadardır? imalatları vb. konularda  bilgi edinebilmeniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

.

Toplam Puan - 70%
Ortalama - 30%

50%

Kullanıcı oyu: 4.85 ( 3 Oy)
Etiketler
Daha Fazla Göster

Hidrolik Dünyası

Kombi Teknik Ariza Bakım Hizmeti 05314280500 / 02169900044 tuzla, pendik, gebze, sultanbeyli , sancaktepe , kartal , istanbul Kombi Petek Temizleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı