Kombi Arıza Bakım

Kombiler ve kombi sistemleri hakkında bilgi

Kombi Teknik Birim

Kombi Bilgileri 

0216 990 00 44 – 0531 428 0 500

Kombi Arızası – Kombi çalışmıyorsa  

1-Elektrik bağlantısını ve sigortayı kontrol edin. Arıza elektriksel ise elektrikçi çağırın.

2-Elektrik geliyor ama yine de çalışmıyor ise Ateşleme Sistemi bozulmuş olabilir.
3-Ateşliyor ama yine de çalışmıyor ise Kombi Hava Yapmıştır , havasının alınması gereklidir.
Tüm bu noktalara dikkat etmenize rağmen arızayı gideremiyorsanız kombi Teknik Servisini arayın. Kombi servisleri, elinizdeki kombi kullanım kitapçığında mevcuttur.

 

Kombi alırken dikkat edilmesi gerekenler , hangi kombi markalarını seçmeliyim 

Kombi markaları , modelleri ve fiyatları arasında en uygununu seçerken öncelikle kombinin elektrikle çalışan, gazı yakan ve suyu ısıtarak hem ısınma hem de kullanım sıcak suyu sağlayan bir donanımda görev yaptığı bilinmeli. Uygun malzeme ve titiz bir işçilikle döşenmiş donanım, kaliteli kalorifer radyatörleri , kombinin verimini ve tasarrufunu belirleyen ana etmenlerdir. Kombi markası seçerken kombi cihazı ve donanımı konusunda eğitim almış firmalara başvurmak ise ön şart.

 

Kombi bakımı – Kombiniz için Servis Hizmeti Ne Kadar önemli 
Kombi cihazları iç ve dış ortamda değişik hava şartlarına maruz kalan cihazlardır. Cihazların ısı transfer yüzeylerinde meydana gelen kirlenmeler cihaz performansında ciddi derecede düşüklüğe neden olur. Bu nedenle kombi cihazlarında yılda bir sefer bakım yapılması son derece önemlidir. Düşük Doğal gaz sarfiyatı ve yüksek performans için kombinizin bakımını kombi yetkili servislerine yaptırmanızı tavsiye ederiz.

 

Kombi markalarını ve kombi modellerini seçerken

* Kombi Markasının teknolojik gelişmelere ne kadar uyum sağladığı araştırılmalı,
* Kombinin tip, ateşleme sistemi, kapasite ve verim açısından uygunluğu dikkate alınmalı,
* Kombinin kalite, tasarım ve güvenliği makineyi almadan önce incelenmeli,
* Kombinin sessizliği ve ekonomikliğine bakılmalı,
* Kombi markaları karşılaştırması yapılarak rakiplerine teknik üstünlüğü araştırılmalı,
* Diğer kombi markalarına nazaran ön plana çıkan üstün özelliklerinin pratik kazanç sağlayıp, sağlamadığına dikkat edilmeli.
* Kombi markalarının satış sonrası hizmetlerinin yaygınlığı öğrenilmeli.
* Kombi Yedek parça ve aksesuar fiyatlarının düzeyine bakılmalı.
* Kombi ve radyatörleri için fiyat performans değerlendirilmesi yapılmalı.
* Tüm piyasa araştırması yapılmak suretiyle ve Kombi markaları, kombi modelleri ve kombi fiyatları arasında mukayese yapılarak ; Neden daha ucuz neden daha pahalı olduğu konusunda ikna olunmalı ve buna göre en uygun ve sizin için en iyi kombi markalarını tespit etmeli ve en nihayetinde size uygun en iyi kombi markası hangisidir onu bularak kombinizi satın almalısınız.

 

Radyatör temizliği ve bakımı (Kaloriferler ısıtmıyor mu..

Zaman içerisinde radyatörler tıkanır bu durum yeterli derecede ısınamamanıza neden olur. Yüksek ısı elde etmek için her sene radyatör temizliği ve bakımı yapılmalıdır. Yüksek verimle çalışan kombi verimli ısı üretimi ve düşük yakıt tüketimi sağlar. Sahip olduğunuz kombi markalarının yetkili servislerine vereceğiniz para size sonuçta daha ucuz ısınma sağlar.

 

Az yakan kombi diye bir şey yoktur. Kombinizi kısık ayarda yaktığınız zaman az yakar yüksek ısıya aldığınızda gazı çok fazla kullandığı için fazla yakmaya başlar. Sadece yoğuşmalı kombilerde enerji tasarrufu %5 daha fazladır. Yoğuşmalı kombiler baca gazını dışarıya atarken gazın su buharına dönüşmesine yoğuşma denir. Buhar özel eşanjöre ısı verir ortaya çıkan bu ısıyı kullanarak ortalama %5 gibi bir tasarruf sağlar.

Bunların yanında yaktığınız gazın tam olarak verimli kullanılması için tesisatınızın ve kombinizin bakımlarını düzenli olarak yaptırmanız maddi olarak cebinize geri dönüş sağlar. Kombinizi yüksek ısı ayarında yakarken peteklerden düşük derecede ısı alıyorsanız tesisat temizliği mutlaka yaptırmanız lazımdır. Suyun akışı ne kadar düzenli olursa kombiniz o kadar çok performanslı çalışır.

 

Doğalgazı Nasıl Ekonomik Kullanırım?

1. Çatı izolasyonunuz yetersiz ise izolasyonunuzu uygun bir şekilde yaptırınız. Çatınızdaki ısı kaybınız %20 civarındadır. Bu şekilde ısıtma maliyetinizi azaltabilirsiniz.

2. Sistemleriniz zaman ayarlı termostat monte ettirdiğinizde veya zaman ayarlı termostatı bulunan cihazlar kullandığınızda gaz tüketiminiz optimize olacaktır.

3. Kapı ve pencerelerinizi yeniden yaptırırken izoleli malzemeler tercih ediniz. Konutlardaki tüm ısı kaybının %15`i pencere ve kapılardan olmaktadır. Mevcut izolesiz kapı ve pencerelerinizin kenarlarındaki boşlukları pencere süngeri ile kaplayınız.

4. Doğalgaz sobası kullanıyorsanız, soba filtrenizi cihazı kullanmaya başladığınız mevsime girdikten sonra her ay kontrol ediniz, gerekiyorsa değiştiriniz.

5. Verimli kullanma oda konforu 19 derecedir. Oda termostatı olduğunda 1 derece düşer ve yakıt tüketiminde %6 tasarruf sağlanır.

6. Termostatınızı, bir günden fazla evden uzak kalacaksanız, kapatınız.

7. Sıcaklığın içeride kalması için geceleri perdelerinizin örtülü olması büyük enerji tasarrufu sağlar. Pencerelerinizden güneş çekildiği zaman perdelerinizi kapatınız.

8. Soğuk havalarda sıcaklığı içeride tutmak için duvar veya pencere klimalarının dış havayla temas eden bölgelerini engelleyiniz. Tüm ısı kayıplarının %10`u yeniden ısıtılmak zorunda olan hava hareketlerinden dolayı gerçekleşir. Fakat bacalı veya bacasız tipte doğalgaz cihazlarının bulunduğu ortamlarda bulunması zorunlu olan 100 cm2 net geçişli havalandırma menfezi kesinlikle kapatmayınız.

9. Radyatörleri mobilya ve benzeri eşyalar veya perdeler ile engellemeyiniz, kapatmayınız. Radyatörler örtülürse %15 yakıt tüketimi artar.

10. Doğalgaz tüketim cihazı satın almak istediğinizde verimi yüksek olanı tercih ediniz.

11. Pişirme ocağını ısınma amaçlı kullanmayınız.

12. Bulunduğunuz ortamın konfor şartlarına uygun olarak ısınma cihazını ayarlayınız.

13. Bacalı cihazları dolapların içerisine yerleştirmeyiniz. Bu durum cihazların ortamdan yanma havası almasını engeller ve yanma verimi düşer.

Binalarda Isı Yalıtımı Yoluyla Isınma Veriminin Arttırılması

Bilindiği gibi binalar; pencereler, dış duvarlar, merdiven, ev duvarları, tavanlar, ısıtılmayan hacimler üzerindeki döşemeler, zemine oturan döşemeler ve açık geçitler üzerindeki döşemelerden ısı kaybetmekte ve bu yüzden binaların yakıt faturası yüksek gelmektedir. Alınacak ısı yalıtımı önlemleriyle halen tüketilen yakıt miktarından Almanya`daki gibi yüzde 50, Amerika`daki gibi yüzde 60, İsveç`teki gibi yüzde 73 tasarruf yapmak mümkün olabilecektir. Nasıl ki bir cihaz alırken satıcıdan cihaz ile ilgili “Garanti ve Kalite Belgesi” isteniyorsa, artık İstanbullular bir bina alırken veya kiralarken o binada ısı yalıtımı projesinin uygulanıp uygulanmadığını ve yıllık yakıt tüketimini soracak ve yakıt tüketimi az binaları tercih edeceklerdir.

Uygun yalıtım ile aşağıdaki oranlarda enerji tasarrufu sağlanabilir.

  • Çatı Yalıtımı % 20
  • Dış duvar yalıtımı %15
  • Pencere-kapı yalıtımı % 15
  • Sızdırmazlık önlemleri % 10

Toplam enerjinin %40`ı konutlarda tüketilmektedir.

 

Konutların enerji giderleri; ısıtma, sıcak su, aydınlatma, pişirme, çamaşır yıkama vs. tüketimlerdir. Oransal olarak kullanılan enerjinin;

  • % 81`i konutun ısıtılmasında,
  • % 11`i banyo ve mutfakta,
  • % 8`i elektrikli aletlerde  harcanmaktadır.

 

Çatı yalıtımıyla, çatı katı tavanlarında nemlenme ve yoğuşma önlenmekte, binanın ömrü uzamakta ve çatı katında daha konforlu bir ortam oluşmaktadır. Binaların dış duvarları ısı yalıtımlı ise çatlak, kabarma, pullanma, nemlenme ve yoğuşma olmaz, binanın ömrü uzar. Isı yalıtımı önlemleri, binanın toplam inşaat maliyetinin en fazla %3`ünü bulmasına rağmen, yıllık yakıt tüketiminde en az yüzde 50 tasarruf sağlayarak İstanbulluların bütçesine önemli katkılarda bulunacak ve çevre de temiz kalacaktır. Enerjide tasarruf, en az enerjiden en çok fayda temini ile mümkün olur. En az enerji ile sağlanan konfor şartlarının arzulanan pratik konfor sınırlarına kolayca erişmesi aşağıdaki bireysel önlemlerle mümkündür.

Kışın en soğuk günlerinde evin iç sıcaklığını en çok 20°C konfor sıcaklığına ayarlayınız. Konfor sıcaklığından sonra 1°C iç sıcaklık artışı %5 civarında bir enerji kaybına neden olmaktadır.

Odalarda, masa, sandalye ve yataklarınızı dış duvarlardan uzak tutunuz.

Güney cephesindeki pencerelerden gündüzleri güneş girmesini sağlayınız. Geceleri bu pencereleri panjur, perde ve rüzgarlık ile kapatınız.

Gece, gündüz ısınan evleri % 50 – 55 nemlendiriniz. 18°C ısınan bir odanın nemlendirilmesi ile hissedeceğiniz pratik konfor sıcaklığı 20°C`nin üstünde olacaktır. Nemli hava sıcaklığı daha iyi tutacak, buharlaşma azalacağından vücudunuz daha az ısı kaybedecektir.

Radyatörlerin üstlerini ve önlerini estetik amaçla kapatmayınız, mobilya, perde ve eşyalarla engellemeyiniz. Bu durumda ısı odanıza homojen bir şekilde dağılamaz.

Radyatör ile duvar arasında boşluk bırakınız. Eğer inşaat aşamasında duvarlara yalıtım yapılmamışsa radyatör arkası yalıtımını prefabrike folyo kaplı polietilen levhalarla kolayca yapabilirsiniz. Bu durumda ısının odaya yayılmadan önce dışarıya çıkmasını önlemiş olacaksınız.

•Kullanmadığınız ev bölümlerinin (oda, kiler, antre ve merdiven) radyatörlerini kapatınız.

 

Kombi bakımına dikkat

Kış aylarında ‘soğuk bir sürpriz’le karşılaşmamak için, kombilerin yıllık bakımlarının yapılmasının son derece önemlidir…

0216 990 00 44 – 0531 428 0 500
Kombinin yıllık bakımında, öncelikle cihazın brülör denilen, alevin yandığı bölümün temizlendiğini ……
”Eşanjör dediğimiz bölüm temizlenir ve cihazın içindeki genleşme tankının havası kontrol edilir. Eğer o hava, kontrol edilmezse cihazda su basınç problemi meydana gelir. Bu nedenle cihaz herhangi bir başka nedenden dolayı su almayıp yanmaya devam ederse, cihaz ya kendisini patlatır ya da sistemdeki tesisata zarar verir. O tank, havayı dengeleyen tanktır. Derece, sizin ayarladığınız dereceye geldiği zaman, cihaz çalışmayı durdurur. Eğer bir sebepten dolayı durmazsa yanmaya devam edip 90 dereceyi geçer. Hava olmadığı için basıncı dengeleyemez, bu kez cihaz alt bölümden su akıtmaya başlar. Eğer su akarsa sıkıntı yok, ancak su akmazsa tesisat zarar görür.Tüm bu olumsuzlukları engellemek için cihazları yılda bir kez kontrol ettirip gerekli yıllık bakımını yaptırmalıyız. Bu bakım doğalgaz tüketiminde de tasarruf sağlar.’Bakım esnasında kombinin bacasından giren toz ve böcek gibi dış etkenlerin de temizlendiğini, bunun da cihazın sağlıklı çalışmasını sağladığını bildirdi.
”CİHAZI SÜREKLİ AÇIP KAPAMAYIN’kombiyi kullanırken, tasarruf edebilmek için cihazın sürekli açılıp kapatılmaması gerektirir…Kış sezonu geldiğinde kombinin sürekli devrede olması gerektiğini….”Belli bir sıcaklıkta bırakmamız gerekiyor, bu da 40-50 derece arası sıcaklıktır. Bu derecede, oda sıcaklığı 22-23 dereceye ulaşır. Cihaz sürekli o sıcaklığı verir ve oda o sıcaklığa geldiğinde kendisini kapatıyor.Eğer biz sürekli cihazı kendimiz açıp kaparsak, sistem soğuyacaktır, bina soğuyacaktır, bina soğuduğu zaman onu tekrar ısıtmak 1 saat sürer. Ve bu, cihazın bir saat boyunca çalışması anlamına gelir. Ama biz cihazı sürekli açıp kapamazsak, cihaz 3 dakika kapanır, sonra tekrar açılıp 3 dakika çalışır”Tasarruf için oda termostatı kullanmanın da önemli olduğuna işaret eden Bozkurt, ”Biz bunu tüm kullanıcılara tavsiye ediyoruz. Bu cihazın görevi ise, kombimiz oda sıcaklığına göre çalışır, istenilen sıcaklığa ulaştığında kendisi çalışmayı durdurur, oda sıcaklığı ayarlanan

Lütfen Dikkat !!  Kombi Bakımlarınızı  mutlaka yaptırıniz !!!!! 

0216 990 00 44 – 0531 428 0 500
Kışa girerken ısıtma sektörünün en çok gündeminde olan konulardan biri, kombi bakım’ları. kombi servis’leri, tedarikçiler ve kombi yetkili servisler ısrarla tüketicileri kombilerinin yıllık bakımlarının mutlaka yapılması gerektiği konusunda bilgilendiriyorlar. Peki bir kombi’nin bakımında hangi aşamalar uygulanıyor? Bunları bilmek  kombi’nizi 0kullanırken de daha bilinçli olmanızı sağlayabilir.
Neden Teknik Servis Teknik Assist Kullandığınız kombinin Markası her ne olursa olsun bakımlarını kombi Teknik serviste yaptırmanız gerekmektedir. servis kullandığınız markanın tüm eğitimlerini kullandığınız markanın yetkililerinden almış olup sertifikayı hak etmiştir. Kullanılan kombi çeşitleri cok fazla olduğundan dolayı her birinin calışma prensibi farklılık göstermektedir. Bu sebeplerden dolayı GAZ basınc değerleri, NTC sensör değerleri,Güvenlik sensörleri ,Baca gazı Analiz değerleri Elektronik kart ayarları,vs gibi Kombi bakımı uzmanlık ve tecrübe gerektirir. Bu nedenle kombini’zin kış bakımını mutlaka servislerin uzman teknikerleri tarafından yapılmalıdır.
Kombinizin Genel Durumunun Değerlendirilmesi. Bakım esnasında genellikle cihazın genel durumu servis tarafından gözden geçirilir ve olası yıpranmalar gözlemlenir. Eğer dikkat çekici ve arızaya sebep olabilecek, kış aylarında ısınmanızı engelleyebilecek bir durum var ise yetkili servislerimiz sizi uyarıyor. Çoğu zaman, yerinde küçük müdehaleler ile ileride oluşabilecek birçok önemli problem
engellenebiliyor.
Tesisatınızın Genel Durumunun Değerlendirilmesi. Her ne kadar kombi bakımı olarak adlandırılsa da, bir tesisat ürünü olan kombi’nizin aslında bir sistem içinde çalıştığını da unutmamak gerek. Yapılan bakım esnasında  kombi servis radyatör tesisatınız da genel bir kontrolden geçiriyor. Daha sonra servisler tarafından yapılan bakım ile sistemdeki olası sorunlar da tespit edilerek gerekli önlemler alınıyor. Böylece soğuk kış günlerinde  kombi ve ısıtma tesisatı sorunsuz çalışıyor ve  yüksek verim alınabiliyor.
Yıllık Bakım Adımları Bosch ve Buderus ve diğer marka Kombiler, farklı bölümlerden oluşan, birden fazla sisteme sahip, evdeki ısıtma tesisatı ile bağlantısı bulunan cihazlardır. Bu nedenle kombi bakımı  birden fazla aşamadan oluşur ve bu bakım evdeki ısıtma tesisatını da kapsar. Bakımın her aşamasında kombinin farklı yönleri gözden geçirilerek sorunlar tespit edilir ve iyileştirmeler yapılır. Klasik bir yıllık bakımda tesisata doğrudan müdehale edilmemekle birlikte, iyileştirme için tavsiyelerde bulunulur. Geleneksel bir kombi bakımı şu aşamalardan oluşur:Kombi’nin herhangi bir noktasında dış ilaveler ile oluşan, doğru çalışmayı tehdit eden (bilgi dışında oluşturulan, uygun olmayan baca uzatımları gibi) noktaları tespit edilerek bilgilendirme yapılır. Eğer düzeltilmesi gereken veya ilave edilmesi gereken aksesuar veya ek parçalar var ise, kombi servisiniz tesisatınızın hangi kısmında neyin eksik olduğunu ve hangi parçanın ilave edilmesi gerektiğini bildirecektir.İkinci aşama olarak tesisat üzerinde var ise kaçaklar tespit edilir ve böylece sistemdeki suyun mümkün olduğunca stabil kalması sağlanır. Tesisattaki suyun stabil kalması ve tesisata mümkün olduğunca az su eklenmesi, yeni su ile birlikte tesisata
karışacakoksijenin engellenmesi ve böylelikle tesisatın korozyondan korunması açısından çok önemlidir. Tesisat üzerindeki kaçaklar tesisata sürekli su ilavesini gerektireceğinden, metal tesisat ve radyatörleriniz korozyon tehlikesi altında kalacaktır.kombi servis’iniz sizi bu konuda bilgilendirmeli ve tesisat kaçakları var ise size bilgi verecektir.Kombi’nin doğalgaz bağlantısı kontrol edilir, olası bir gaz kaçağı var ise tehlikenin önüne geçilir.Kombi girişinde bulunan pislik tutucuları veya filtreleri temizlenerek sistem içerisindeki suyun doğru debide dolaşması sağlanır. Böylece, birçok tüketicinin bildirdiği radyatörün yeterince ısınmaması durumunun önüne geçilerek tesisattan daha yüksek  verim alınır.Kombi’nin kalbi olarak tanımlanan ana eşanjörün ısıtma yüzeyi kısımları su ile yıkanarak içerisinde yanma sonrası oluşabilen partiküller temizlenir. Bu partiküllerin temizlenmesi sayesinde ısı transferi hızlandırılır ve yakıt tüketiminden tasarruf sağlanır.Kombi üzerindeki sıcak suyu üreten plakalı veya kullanım suyu eşanjörü makine ile temizlenip yakıt tasarrufunu sağlar daha konforlu bir sıcak su ile buluşturur. Eşanjörün ömrünü uzatır. Su sertliği cok yüksek olduğundan dolayı kombi servisi olarak kirec temizliği yapılır.Kombi içerisinde bulunan parçalar ve elektrik bağlantıları gözden geçirilerek oluşması muhtemel arızaların önüne geçilir.Brülör üzerinde bulunan parçalardan ateşlemeyi ve yanmayı kontrol eden elektrotlar temizlenerek olası ateşleme veya alev algılama sorunlarının önüne geçilir.Atık gaz yolları ve baca bağlantılarının uygunluğu kontrol edilerek kombinin doğru ve ideal yanma değerlerinde çalışması sağlanır.Teknik Assist 0850 532 0850Kombinin ve ısıtma sisteminde ısınma sonucu oluşan genleşmenin kontrol altında tutulmasını sağlayan genleşme tankının basıncı kontrol edilir; eksik olması durumunda uygun basınç sağlanır.Yoğuşmalı kombilerin çalışma prensibi gereği ana eşanjöründe yoğuşma neticesinde oluşan asidik değerlere sahip suyun tahliyesinin doğru şekilde yapıldığı kontrol edilir.Kombiye gerekli bakım yapıldıktan sonra ideal yanma değerleri ve basınçlar tekrar gözden geçirilerek cihazın ideal olarak çalışmasını sağlayacak fabrika değerleri ayarlanır.

UNUTMAYIN % 20 YAKIT TASARUFFU SAĞLAR

0216 990 00 44 – 0531 428 0 500

Kombi Arzalar

Kombi Cihazı Arızaları

Kombi Cihazlarında oluşabilecek muhtelif arızalar ;

Not: Kombi gaz,su,elektrikle çalışan güvenli sessiz konforlu bir cihazdır. Kombilerinizde bir arıza oluştuğunda öncelikle kontrol etmeniz gerek 4 ana madde vardır bunları uygulamanız sorun devam ediyorsa servis çağırmanız gerekmektedir.

Nedir bu 4 ana madde?

– Su basıncını kontrol edin.

–Gaz vanalarını kontrol edin.

–Kombinin sigortasını kontrol edin.

–Kombinizde arıza ışığı yanıyorsa yada dijital göstergede arıza ikazı veriyorsa kombinizin reset düğmesini resetleyin.

–Bu işlemleri uyğuşadınız hala kombiniz devreye geçmiyorsa servisinize başvurun.

–Kombi Teknik Bilgi sayfamızda kombilerinizle ilgili teknik konulara yer verdik kullanmakta olduğunuz cihazlarınız hakkında daha fazla bilgi için bu sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Kombi çalışıyor petekler ısınmıyor ise;Üç yollu vana arızalı olabilir,tesisat dönüş borusu üzerindeki pislik tutucu tıkalı olabilir,kombi kalorifer hattı vanaları kapalı olabilir,pompa devri düşük olabilir,pompanın temizlenmesi gerekebilir,reglaj (yakındaki peteklerin vanalarının kısılması) ayarı yapılması gerekebilir.

–Servisinize başvurmalısınız!

0850 532 0850

–Sıcak suyu açınca kombi çalışmıyor?

Akış anahtarı çalışmıyor olabilir,diyafram delinmiş olabilir,sıcaksu emniyet termostatı atmış olabilir,Kireçlenmeden sebep iç tamir takımları takılı kalmış olabilir!

–Servisinize başvurmalısınız!

–Hermetik kombi çalışınca dönüşle ilgili ses yapıyor?Büyük bir olasılıkla fanınız kirlenmiştir,kirler balans yaptırıyor olabilir,pompanızın kömür yatakları aşınmıştır,pompa değişebilir.

–Gaz valfi bobini ses yapıyor olabilir!

–Servisinize başvurmalısınız!

–Bacalı kombi çalışınca ses yapıyorYukarıda da belirttiğimiz gibi pompadan kaynaklanan bir ses olabilir pompa önce temizlenmeli, olmuyorsa pompa değişecektir.

–Gaz valfi bobini arızalı olabilir!

–Servisinize başvurmalısınız!

–Kombi ayarladığımız sıcaklıkta durmuyor

Ayar düğmesi bozuk olabilir,NTC arızalı olabilir

–Servisinize başvurmalısınız!

0850 532 0850

–Kombi ısındıkça ses yapıyor

Büyük bir olasılıkla ana eşanjör kireç bağlamıştır,kimyasal temizleme gereklidir.

–Servisinize başvurmalısınız!

0850 532 0850

–Kombi ısındıkça tesisattaki su basıncı artıyorKombi genleşme tankındaki azot gazı basıncı yeterli değildir yada hiç kalmamıştır,tank membranı delinmiş olabilir;hava basılması yada yeni tank takılması gerekir.

–Servisinize başvurmalısınız!

0850 532 0850

–Kombi çalışıyor çok kısa sürede ısısı yükseliyor hatta; kaynıyorSirkülasyon(dolaşım) pompası arızalı olabilir sabit devir özelligini yitirmiştir,tesisat filtresi tıkalı olabilir.Ana eşanjör kireçlenme sonucu tıkanmış olabilir!

–Servisinize başvurmalısınız

0216 990 00 44 – 0531 428 0 500

Teknik Assist

–Kombi çalışıyor kısa sürede istenilen sıcaklığa ulaşıyorKombinin gaz ayarları iyi yapılmamıştır.Modülasyonlu kombiler ayarlanan sıcaklığa yaklaştıkça alev boyunu küçültür,ayarlanan minimum aleve kadar düşer siz bunu görmelisiniz eğer böyle bir küçülme yoksa hemen servis çağırarak minimum ve maksimum gaz ayarlarınızı yaptırınız .Bu ayar en iyi digital manometre ile yapılabilir. Gerisi hikayedir çünki kombi üreticisi der ki minimum gaz ayarı: 2.2 milibar maksimum gaz ayarı 11.6milibar.Bu ne demektir kombiye gelen gaz basınçı 21milibardır. 1000milibar 1 bardır,yani 1013milibar atmosfer basıncı demektir.Şimdi söyler misiniz hangi göz on binde ikiyi ayarlayabilir.Bundan dolayı kombi gaz basıncı gözle ayarlanmaz.Servise gittiğimizde 17milibar gaz basınçıyla çalışan kombi gördük.Ardından müşterimiz telefon ediyor ;”usta, bizim kombi hiç devreden çıkmıyor”, “bizde normal diyoruz” “nasıl normal eskiden bir duruyor bir çalışıyordu”,Diyor ;”Abi normal, alev kısalıyor mu? evet deyince o zaman normal” diyoruz. Doğrusu budur

–Servisinize başvurmalısınız!

0216 990 00 44 – 0531 428 0 500

–Sıcaksuyu açınca kombi çalışıyor fakat sıcaksu gelmiyor yada su bazen soğuk akıyor bu esnada petekler ısınıyor

–Üç yollu vana arızalıdır.Bazı kombilerde üç yollu vana yerine motorlu vana kullanılmaktadır.motorlu vanaların tamiri mümkün olmadığından bu parça değişmelidir.

–Mekanik aksamlardan oluşan ve içerisinde tamir takımları bulunan üç yollu vanalar genellikle iç tamir takımlarının değişmesi ile eski sağlıklı ortamına kavuşmaktadır ve uzun yıllar sorunsuz görev yapmaktadır.

–Servisinize başvurmalısınız!

0216 990 00 44 – 0531 428 0 500

–Kombi tesisatındaki basınç kendiliğinden yükseliyor emniyet valfinden suyu atıyorPlakalı eşanjör,deliktir.Su alma musluğu arızalıdır.

–Servisinize başvurmalısınız!

Teknik Assist

–Kombi tesisatındaki su basıncı kendiliğinden düşüyorBüyük bir olasılıkla tesisatınızda kaçak vardır. Bu servisin yapması gereken bir iş değildir. Bir tesisatçı bularak kaçağı onarmasını sağlamalısınız. Kombilerdeki su hacmi çok küçük olduğundan kaçağı bulmak uzun zaman sonra çıkabilir.

–Genleşme tankı arızalı olma ihtimalide bu soruna neden olabilir!

–Servisinize başvurmalısınız!

–Lütfen kombilerinize kendiniz müdahale etmeyiniz tesisatçı elektrikçi gibi cihazlardan anlamayan ve branşı olmayan şahıslara kombinizi elletmeyiniz!

0216 990 00 44 – 0531 428 0 500

Teknik Assist

Bildiğiniz gibi sıvılar,metaller,gazlar ısındıkça genleşirler.Hacimleri büyür.Bulundukları kapalı ortamdan dışarı taşıp geniş alana yayılmak isterler.Kombilerin içinde ısınarak peteklerinizde dolaşan suyun da bir genleşmesi olmak zorundadır.Çünkü suyu, brülörün üstündeki esanjörde ısıtarak istediğiniz dereceye ulaştırmak kolay iş değil.Sonuçta kombi su devresi kapalı bir sistemdir.Açık sistem değil.İşte kombilerde aşırı ısınmadan kaynaklanan genleşmeyi kontrol altına alıp devreye yani tesisatınıza,peteklerinize ve kombideki parçalara zarar vermemesi için GENLEŞME TANKI(KABI) denilen bir tank monte edimiştir.Bu Genleşme Tankı‘nın iç yapısına bakacak olursak bir futbol topunun içine topu ortadan ikiye ayıracak şekilde bir membran (şambrel) koyduğumuzu farzedelim.Yarısında azot yarısında su olduğunu farz edelim.İşte genleşme tankını kafanızda bu şekilde canlandırabilirsiniz.Sisteme giden suyun bir miktarı bir boru aracılığı ile genleşme tankınada gider (ortalama 8 lt).Tankın diğer tarafındaki azot, membranın diğer tarafına sistemden gelen sıcak suyayastık görevi yapar.Yani sıcak sudan dolayı oluşan genleşmeyi , membranın diğer tarafındaki azot dengeler ve bu sayede sistemde ısıdan dolayı oluşan aşırı genleşme ortadan kalkmış olur.Unutulmaması gereken bir dipnot vardır ki halkımız bunu hep küçük görüp ihmal etmiştir.Servisler,bayiler müşterileri her defasında kombilerinize her yıl bakım yapılması gerekir diye uyarırlar.Haklıdırlar.Çünkü genleşme tankınıniçindeki azot ortalama 1 veya en fazla 2 yıl idare edebiliyor.Sonrasında ise genleşme tankının içinde azot kalmadığı için membran tankın metal yüzeylerine yapışıp yırtılmalara sebeb oluyor. Buda kombinizi kış konumuna aldığınızda derece biraz yükselmeye başladığında su basıncınızın aniden artmasına ve emniyet ventilinden tahliye olmasına sebep oluyor.Bazende genleşme tankınızın azotu tam,membranında yırtık,yıpranma veya delik olmamasına rağmen su basıncınız hala ani yükselmeler gösteriyor olabilir.Bunun çeşitli sebepleri vardır.– Eğer kombiniz tek esanjörlü kombi ise ana esanjörde iç kaçak vardır.Sıcak su hattından  tesisat hattına su sızdırması vardır.Ana esanjörün kesinlikle değişmesi gerekir.– Su doldurma vanası bozuk olabilir, tam kapatmıyor olabilir.Değiştirilmesi gerekir.– Eğer çift esanjörlü kombi ise plaka esanjörde iç kaçak vardır. Sıcak su hattından tesisat hattına su sızdırıyordur.Kesinlikle değişmesi gerekir.Bu arızaların çözümü için en yakın teknik servisi çağırmanız gerekecektir

.

Kullanıcı oyu: 4.51 ( 5 Oy)
Daha Fazla Göster

Hidrolik Dünyası

Kombi Teknik Ariza Bakım Hizmeti 05314280500 / 02169900044 tuzla, pendik, gebze, sultanbeyli , sancaktepe , kartal , istanbul Kombi Petek Temizleme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buda Dikkatinizi Çekebilir

Kapat
Kapat