Airfel Kombi Genleşme Tankı

Call for Price

Airfel genleşme tankı 8 lt
Airfel genleşme tankı 8 lt

Kombi Genleşme Tankları

Kombi ve sistemimizde bağlı olan radyatörlerin ısıyı mekanımıza transfer etmesinde içindeki sıvının (su) basıncı çok önemlidir. Bu basınç sistemde akışkanın rahatlıkla sirkülasyon edilmesini sağlar.


Genleşme tankı içinde bir membran tankı ikiye böler. Membranın bir tarafında sistemimizdeki su diğer tarafında ise azot gazı bulunur.

0216 706 11 38

Airfel genleşme tankı 8 lt
Airfel genleşme tankı 8 lt

Bilgi …

Genleşma Tankı  sıvı genellikle su’dur. Su ısındıkça genleşme diye tabir ettiğimiz hacmindeki artış gözlenir. Bu artış sistemimizdeki basıncı yükseltip tesisat elemanlarımızı ve kombimizi tehlike altına alacaktır. Bunu engellemek için cihazların içine veya arkasına genleşme tankı eklenmiştir.

 


Sistemdeki sıcaklık arttıkça su genleşir ve hacmindeki artış kadar bu tankın içinde sistem basıncı dengelenir. Genleşme tankımızda azot gazı yahut hava kalmadıysa cihaz tank yokmuş gibi davranır. Bu durumda sistem basıncı 3 bar’ı geçerek emniyet ventilini devreye sokar ve suyu tahliye eder. Cihazımız durduğunda ise sistemdeki su büzüşür ve cihaz basıncı sıfır seviyelerine kadar düşebilir. Emniyet ventilinde genelde tahliye damla damla şeklinde görülür. Bu gibi durumlarda cihaz genleşme tankı havası kontrol edilmelidir

Tankın havasının kontrol edilmesi için sistemdeki su tahliye edilir. Tank üzerindeki sibop kapağı sökülerek bir basınç ölçer yardımıyla ölçüm yapılır. ( araç lastiklerinin basıncını ölçen aletlerde olabilir.) Ölçümlerimizde tankın hava basıncı yaklaşık olarak 21psi olmalıdır. ( 14 psi = 1 bar ) Ölçüm sonucu eksik bir değer görürseniz cihazın radyatör suyu tahliye vanası açılır her hangi bir pompa yardımıyla sisteme hava basılır uygun değerde bırakılır. Şayet emniyet ventilimiz su kaçırıyorsa onuda değiştirmek veya onarmak gerekebilir.
Cihazınızın bakımını periyodik yaptırıyorsanız servis elemanının genleşme tankı basıncını kontrol ettiğinden emin olun. Genleşme tankı hava kaybı yakıt sarfiyatını bir hayli arttıracaktır.

.

Kullanıcı oyu: 4.25 ( 9 Oy)

İncelemeler

Henüz yorum yapılmadı.

“Airfel Kombi Genleşme Tankı” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı