Airfel Sirkulasyon Pompası

Call for Price

airfel-sirkulasyon-pompasi-universal-grundfoss-15-60
Airfel-sirkulasyon-pompasi-universal-grundfoss

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Sirkülasyon Pompası Nedir? 
  Düşük ölçülerde basınç oluşturmak için girişli ve çıkışlı olarak üretilmiş pompa çeşididir.

 

 • Sirkülasyon Pompası  Ne İşe Yarar?  – Sirkülasyon Pompası Nasıl Çalışır ?
  Kapalı su sistemleri içerisinde mevcut olan suyu devir daim ettirme işlemlerinde kullanan bir su pompası çeşididir. Örnek olarak evlerde kullanılan ısıtma sistemleri verilebilir. Yeterli basıncı üretebilen sirkülasyon pompası, kazanda ısınmış olan suyu peteklere doğru pompalar ve itilen sular petekleri ısıtarak soğur. Ardından sular tekrar tanka akar ve peteklere Sirkülasyon pompası tarafından tekrar pompalanır.

 

 • Sirkülasyon Pompasını Hidrofor Olarak Kullanmak? 
  İhtiyaç duyulması halinde hidrofor sistemlerinin yerine kurulur. Sirkülasyon pompası yapısı gereği devir daim sağlamak üzerine tasarlanmıştır bu nedenle sistemin öz direncini yenebilecek kadar düşük basınç üretir,  bir çok sirkülasyon pompası hidrofor olarak kullanılmaya uygun değildir.

 

 • Sirkülasyon Pompası Nerede Kullanılır ? 
  Sirkülasyon pompaları düşük basınç ile devir daim işlemi yapan için ufak şebekelerde kullanılır. Sirkülasyon pompaları kat kaloriferleri, kombiler, küçük arıtma tesisleri , güneş enerjisi üretme kültürü , akvaryum tesisi , kısa vadeli soğutma sistemlerinde kullanılır.

 

 • Isınma gereği, insanlığın varoluşundan bu yana en önemli ihtiyaçların başında gelmiş, günümüzde de sürekli geliştirilen önemli bir konfor konusu olmuştur. Isıtma sistemlerinde konfor açısından en çok tercih edilen sistemlerin başında sıcak sulu ısıtma sistemleri gelir.  Her geçen gün gelişen teknoloji ile ısıtma sistemleri ve ekipmanlarının daha verimli ve en optimum konfor şartlarında çalışabilmesi için üreticiler tarafından sürekli gelişmeler kaydedilmektedir.

 

 • Isıtma sistemlerinde kazanda ısınan suyun tesisattaki dirençleri yenerek ısı yayıcılara iletilmesi pompa yardımıyla gerçekleşir. Daha önceleri suyun ısınıp genleşmesi prensibine göre tesisat içerisinde hareket etmesi ile pompasız doğal sirkülasyon sistemleri kullanılmış ancak ilk sirkülasyon pompasının üretilmesi ile günümüzde tesisat borularının çapları küçülmüş, geniş alana sahip yapıların en uç noktalarına kadar ısıtılması sağlanmış ve düşük su sıcaklıklarında çalışabilen modern ısıtma sistemler geliştirilmiştir. Şu bir gerçek ki, ısıtma sistemlerinin kalbi olan sirkülasyon pompası olmasaydı, ısıtma sistemleri teknolojisinden söz etmek mümkün olamazdı. Bu yazıda ısıtma sistemi ve bileşenleri hakkında genel bilgi ve sistemin kalbi konumundaki sirkülasyon pompalarının iç yapıları, çeşitleri ve sıkça kullanılan basit hesaplama yöntemleri anlatılmaktadır. 

 

 • Sirkulasyon Kombi Pompa Akış yolları

 

mak
 • Giriş
 • Isınma gereği, insanlığın varoluşundan bu yana en önemli ihtiyaçların başında gelmiş, günümüzde de sürekli geliştirilen önemli bir konfor konusu olmuştur. Isınma bir ısı kaynağından ısının istenen ortama iletilmesi ile oluşur.

 

 

 • Isı transferi 3 şekilde gerçekleşir:

 

• İletim (kondüksiyon)
• Taşınım (konveksiyon)
• Işınım (radyasyon)

Açıklama

airfel-sirkulasyon-pompasi-wilo
Airfel-sirkulasyon-pompasi-wilo

 

Sirkülasyon pompası

airfel-pompa-motoru-grundfoss
airfel-pompa-motoru-grundfoss

Sirkülasyon pompası proseste dolaşan suyun hareketini sağlayan cihazlardır. Yapılan hesaplar sonucunda prosesin ihtiyacı olan su debisi belirlenerek bu debideki basınç kayıpları hesaplanır. Ardından, ihtiyaç olan debide ve hesaplanan basınç kaybını karşılayacak pompa (pompaların basınç – debi grafiğine bakılarak) alternatifler arasından seçilir.

.

Kullanıcı oyu: 4.54 ( 7 Oy)

İncelemeler

Henüz yorum yapılmadı.

“Airfel Sirkulasyon Pompası” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat