Demirdöküm Kombi ilk Çalıştırma veya Arıza Tamir Onarım Bakım

Call for Price

Demirdöküm Arıza Marka Bilgi ve Arıza Yedek Parça : ADEN, ADEN ULTİMA, SOLARİS, DEMRAD, SARGON, TAYROS, TERMOSTAR, TERMOSTAR COMFORT, ALASKA , ALASKA ULTRA  

 

 

 

0216 706 11 38

 

Demirdöküm Kombi ilk Çalıştırma veya Arıza 

ARIZA AMAÇLI MÜŞTERİ EVİNE

GİDİLDİGİNDE YAPILMASI GEREKEN KONTROLLER

 

 

demirdokum-kombi-servis-teknik-birim

 

demirdokum-kombi-servis-teknik-birim

 

 

0216 706 11 38 DEMİRDÖKÜM

KOMBİ ARIZALAR

 

 

Demirdöküm Kombi ilk Çalıştırma veya Arıza

 

 

 

1. a) Kombi doğal gazla çalıcaksa; yerel gaz dağıtım şirketinin vereceği gaz açma belgesi kontrol edilmelidir. LPG ile çalışacaksa; cihazın LPG’ye ayarlı olup olmadığı, tüp ve kollektör bağlantılarının uygun yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir.

 

b) Cihaz uygun gaza dönüşüm yapılmamışsa; kombi servis bültenine uygun dedantör kullanıldığı ve servis bültenine uygun olarak dönüşüm yapılmalıdır.

 

2. Gaz vanasından gaz valfine kadar olan hatta gaz kaçağı kontrolü yapılmalıdır. Kontrol gaz kaçağı dedektörü veya sabun köpügü kullanılmalı, kesinlikle çakmak alevi ile kontrol yapılmamalıdır.

 

3. Kombi ve tesisata su basıldığı kontrol edilmeli, şayet kombide su yoksa uygun basınçta su ile doldurulmalıdır. Tesisat gidiş dönüş hattında ki vanalar açık konuma getirilmeli radyatör vanalarının açık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Radyatörlerde su kaçağı gözlenirse tesisatçının gelmesi önerilmelidir.

 

4. Atık gaz boru bağlantıları ve atık gaz boru ağzının aydınlık boşluğuna veya kapalı bir ortama verilmediği kontrol edilmelidir (atık gaz boru ağzı mutlaka dış atmosfere verilmiş olmalıdır.). Kombinin atık gaz borusunun yeterli gelmediği durumlarda ilave baca uzatma borusu ve dirseği kullanılmışsa, yük kaybı hesabına uygunluğu kontrol edilmelidir. Baca borusu %2 aşagıya eğimli olmalıdır.

 

5. Kombi otomatik purjör tapası 1-2 tur gevşetilmeli, sirkülasyon pompa tapası sökülerek havası alınmalı, bir tornavida yardımı ile yol verilerek rahat dönüp dönmedigi kontrol edilmelidir. Pompa çalışma konumu ile kombi maksimum kalorifer suyu sıcaklığı seçimi tesisat durumuna göre seçilmelidir. ( yerden ısıtma veya radyatör gibi )

 

6. Elektrik bağlantısı kontrol edilmeli, kombinin 50 cm yakınına bir V otomat veya topraklı priz takıldığı görülmelidir. İlave kontrol sistemi varsa (oda termostatı, program saati gibi) bağlantılarının ve yer seçiminin doğru yapıldığı görülmelidir.

 

7. Kombi çalışırken sıcaklık yükselmesinin normal olup olmadığı gözlenmeli, sirkülasyon problemi varsa filtreler kortrol edilmelidir. Radyatör bağlantıları kontrol edilmeli sıcak suyun üstten girdiği görülmelidir.

 

8. Kombi kulanım suyuna çalıştırılarak yeterli debi ve sıcaklıkda su verdiği gözlenmelidir.

 

9. Kombinin çalışması ile ilgili kullanıcıya bilgi verilmelidir.

 

10. Sesli yanma şikayeti için genleşme tankı ile arka gövde arasına tampon sünger sıkıştırılmalıdır.

 

11. Sesli yanışı önlemek amacıyla elektronik kart üzerindeki potansiyometreden (veya ilgili birimden) start basınç ayarı yapılmalıdır. Alev yayılışı brulör üzerinde gözlenmeli eğer brulörün tamamında alev yayılmıyorsa veya gecikme oluyorsa alev yönlendirme sacı takılmalıdır.

 

12. Fan üzerine fan diyaframının (baca bileziği) takılı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Yoksa 17.000 ve 20.000 kcal/h’lık kombi için Ø 41, 26.000 kcal/h’lık kombi için Ø 44 ‘lük diyafram takılmalıdır.

 

13. Sargon Condense (Yoğuşmalı) kombi ilk çalıştırmasında yoğuşma suyu drenaj kabı ve borusu kontrol edilmelidir. (Yoğuşma suyu drenaj hortumu tesisatçı tarafından atık su tesisatına verilmesi gerekmektedir.) Baca eğimi %2 yukarıya doğru olmalıdır.

 

14. Manometre yardımı ile kombinin minimum ve maksimum yanış güç ayarları yapılmalıdır. 17.000 ve 20.000 kcal/h’lık DG kombi için min. gaz basıncı 1,7 mbar max gaz basıncı 12,7 mbar LPG içinse bu değerler min. 3,2 mbar max 27,7 mbar’dır. 26.000 kcal/h’lık kombi için ise max değer 15 mbar’dır.

 

15. Kombi 5 kezden fazla arızaya geçmişse ve elektronik kart kilitlemişse (alev yok arızası veriyorsa) kombi açma kapama anahtarı kapalı konuma getirilmeli, cihazın elektrik beslemesi kesilmelidir. 20 sn bekleyip beslemeyi açınız. 20 s sonra açma kapama anahtarın kış konumuna getiriniz. Cihaz arızadan kurtulacaktır.

 

16. Kombi dış hava sensörü arızası veriyorsa termostatlar kapalı konuma getirilir, açma kapama anahtarı kapatılır, cihazın elektrik beslemesi kesilir, 20 sn sonra elektrik beslemesi açılır. 20 sn daha bekleyip açma kapama anahtarını açık konuma gatiriniz.

 

 

 

ÜRÜNLERİN ÜZERİNDE YER ALAN BARKODUN AÇILIMI Servis hizmeti verdiğimiz ürünlerin takibi ve kontrolü, ürünlerin üzerinde yer alan barkod aracılığıyla gerçekleşmektedir. Bir ürüne servis hizmeti verilirken, servis formuna, ürün üzerinde yer alan barkodun doğru bir şekilde alınıp yazılması çok önemlidir. Barkodu yanlış alınan ürünün takibi yapılamamaktadır. Barkodun ilk dijiti her zaman “9” dur. Ardından servis hizmeti verilen ürünün 10 haneli mamul kodu yazılır. Üretim yılı ve ayı, 2 dijit olarak mamul kodundan sonra yer alır. Üretim ayından sonra 7 dijit olarak, ürünün seri numarası barkod içerisinde yer alır.

demirdokum-barkod

demirdokum-barkod

 

 

 

DOĞALGAZ YAKITLI CİHAZLARIN GAZ BAĞLANTISI

 

Kapsam : Bu prosedür, doğalgazlı ile çalışan kombi, şofben ve sobaları kapsar. Amaç :

 

Doğalgazlı cihazların gaz bağlantılarında oluşabilecek kaçakların önlenmesi. Doğalgaz ile çalışan cihazların gaz bağlantıları bilindiği gibi çelik spiral hortumlarla yapılmaktadır. Bağlantı noktalarında zaman zaman gaz kaçakları oluşmakta ve kullanıcılar için hayati tehlike ortaya çıkmaktadır. Bu tehlikeyi önlemek için aşağıdaki uyarılara uyulması zorunludur.

 

 

1. HORTUM CONTALARI ¾ Lastik Conta Kullanımı Uygun Değildir Gaz bağlantılarında lastik conta kullanımı uygun değildir. Piyasada bulunan ve lastik olarak bilinen contalar kullanım alanlarına göre EPDM, NBR veya benzeri malzemelerden imal edilmektedir. Bu malzemelerde, gaz içinde bulunan kimyasalların etkisiyle sertleşme, erime, çatlama gibi sorunlar ile karşılaşılabilmektedir. ¾ Klingerit Conta Kullanımı Uygun Değildir Klingerit contaların ise sert olduğu, su ile temasta şiştiği bu sebeple de genelde su sızdırmazlığında kullanmaları gerekmektedir. Gaz için kullanımı uygun değildir. ¾ Kullanılacak conta Bağlantılarda ürünlerimizde kullandığımız burgmann contalar ( Klingerit kadar sert olmadığı için sıkışmaya müsait olduğundan) kullanılacaktır. Burgman contaları aşağıdaki kodlar ile SSHY depolarından temin etmelisiniz. Kombi Bağlantılarında ; ¾” ölçüsünde 3002024891

 

 

Kulanılmış Conta Kesinlikle Kullanılmamalıdır.

Gaz şirketleri uygulamalarına göre test sırasında, bazan cihaz tesisata bağlı iken test yapmakta, bazen sipiral boruya kör tapa takmaktadır. Servis devreye almaya gittiğinde kör tapayı çıkarıp cihaza bağlamaktadır. Döküm tapa contayı kesebilmektedir. Servisler bu tür durumlarda kullanılmış contayı mutlaka yukarıda kodları belirtilen contalarla değiştirmelidir.

 

2. KONTRA YAPILARAK RAKOR SIKILMALIDIRBağlantı rakorlarının kontra somununun tutulmadan sıkılması ve çelik sipiralin burulması halinde contanın kesme veya kayma ihtimali kuvvetlidir. Ayrıca zamanla gevşeme olabilmektedir. Bu nedenle kontra yapılarak rakorlar sıkılmalıdır.

 

3. GAZ KAÇAK DEDEKTÖRÜ VE KÖPÜK İLE GAZ KAÇAK KONTROLÜ MUTLAKA YAPILACAKTIR Bağlantı yapıldıktan sonra, bağlantı noktaları gaz kaçak dedektörü ve köpük ile mutlaka kontrol edilecektir 6 09/2007

 

Minimum gaz basınç degeri gerekli hallerde binanın ısı kaybını yüksek oldugu yerlerde düşünülerek göz önüne alınıp yükseltilebilir.Bu deger yükseltilirken minimum gaz basınç degerinin aynı zamanda kullanım suyu ( şofben ) devresi gaz basınç degeri oldugu unutulmamalı.Bu deger çok yükseltigin de kullanım suyunda konforsuzluga sebep olacaktır.( sıcak su kullanımı esnasında su sıcaklıgı set edilen sıcaklık degeri üzerine çıkacaktır.)

 

ADEN, ADEN ULTİMA, SOLARİS, DEMRAD, SARGON, TAYROS, TERMOSTAR, TERMOSTAR COMFORT, ALASKA , ALASKA ULTRA KOMBİLER İLE İLGİLİ SERVİS İŞLEMLERİ

 

1-ÜRÜNÜN DAHA EKONOMİK ÇALIŞMASI İÇİN.

 

1.a) ELEKTRONİK KART AYARLARI BERTELLI VE SIT – GAZ TİPİ SEÇİM AYARLARI İLGİLİ ÜRÜNLER:Aden, Aden Ultima, Solaris, Sargon, Termostar, Alaska, Demrad. AMAÇ : Gaz tipine göre uygun ayar ve ekonomik yanış sağlamaktır. (Her ürün için mutlaka uygulanmalıdır. Her iki elektronik kart bahsi geçen kombi modellerinde birbirinin yerine kullanılabilmektedir.Bertelli veya SIT kartlar birbirinin yerine kullanıldığında aşağıda detayı verilen dipsviç ve gaz tip seçim ayarlarının doğruluğu kontrol edilmelidir. Sargon condense (yoğuşmalı) kombilerin SARGON

 

1 modellerinde Bertelli kart kullanılırken SARGON

2 modellerde SIT marka elektronik kart kullanılmaktadır. İLGİLİ MALZEMELER BERTELLİ elektronik kart : 3003200010 SIT elektronik kart : 3003200010 SIT elektronik kart (SARGON 2 için) : 3003200907 GAZ SEÇİMİ

 

BERTELLİ ELEKTRONİK KART (JUMPER 1 ) DG : 1-2 KÖPRÜLENMELİ LPG :2-3

KÖPRÜLENMELİ SİT ELEKTRONİK KART DG : 7 NOLU SİVİÇ OFF LPG : 7 NOLU SİVİÇ ON 8 09/2007 SIT elektronik kartı Dip svic 6 adet Jumper

 

P 5 POTANSİYOMETRESİ AYARI

Yukarıda bahsi geçen tüm kombi modellerinde P5 potansiyometresi maksimuma ayarlanmalıdır. Bu işlem yapıldığında ısıtma konumunda kombinin tekrar devreye giriş zamanı 255 sn. bekletileceği için, cihazın çok sık devreye girip çıkması engellenecektir. (Her yanma öncesi ve sonrası fanın çalışması nedeniyle baca kayıpları azalacaktır.) Yapılan bu işlem cihazın daha ekonomik kullanımını sağlayacaktır. Tayros, Termostar Comfort, Alaska

 

 

Ultra Kombilerde : 3003200629 nolu kart kullanılmaktadır. Bu tip kombilerde 3 nolu parametre ( tekrar kalorifer çalışmaya başlama süresi ) 255 sn.’ye çıkarıldığında daha ekonomik kullanımı sağlanacaktır.Belirtilen ayarlar ürüne arıza veya ilk çalıştırma amaçlı gidildiğinde mutlaka yapılmalıdır. 1 1.b)

 

 

FAN DİYAFRAMI İLGİLİ ÜRÜNLER : ADEN, ADEN ULTİMA, SOLARİS, DEMRAD, SARGON, TAYROS, TERMOSTAR, TERMOSTAR COMFORT, ALASKA , ALASKA ULTRA İLGİLİ MALZEME KODU :3003200032 ( 17 000 – 20 000 kcal/h kombiler için) – Ø 41 :3003200136 ( 26 000 kcal/h kombiler için) – Ø 44 AMAÇ :Fan çıkış ağzını daraltarak cihazın gerekli yanma havasını azaltıp, alevin brülör içinde yayılımını hızlandırmaktır. Bu malzeme gerektiği gibi takıldığında kombinin yanma verimi de artmakta ve cihazın daha ekonomik ısıtma yapmasını saglamaktadır. Her ürün için mutlaka uygulanmalıdır.

 

İŞLEM YAPILACAK ÜRÜNLER: 28.03.2006 tarihinden sonra üretilen kombilerin tamamında fan diyaframı cihaz üzerine takılmış olarak gelmektedir. Bu malzeme daha önceki üretimlerde aksesuar torbası içinde yer almakta idi. Bu tarihten önceki üretimlerde malzemenin takılı olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. 9 09/2007 YAPILACAK

 

İŞLEMİN UYGULAMA ŞEKLİ Atıkgaz borusu 75 cm’den uzun olan yerlerde, fan diyaframına ihtiyaç yoktur; takılmış ise çıkartılmalıdır. Atık gaz borusu 75 cm’den kısa olan yerlerde ise fan diyaframı takılı olmalıdır. Arıza giderimi veya ilk çalıştırma amaçlı olarak müşteri evine gidildiğinde, cihaz kontrol edilmeli ve gerekli işlem yapılmalıdır.

 

1.c) ALEV YÖNLENDİRME SACI İLGİLİ ÜRÜNLER:

ADEN, ADEN ULTİMA, SOLARİS, DEMRAD, SARGON, TAYROS, TERMOSTAR, TERMOSTAR COMFORT, ALASKA , ALASKA ULTRA AMAÇ:

 

 

YAPILACAK İŞLEMİN UYGULAMA ŞEKLİ İlk çalıştırma veya arıza amaçlı müşteri evine gidildiğinde, fan diyaframı ve madde 2’de belirtilen silikon hortum takılmış durumdaki cihaz, standart yanış ayarlarına getirildiği halde, alevin brulör içinde geç yayıldıgı gözleniyorsa, alev yönlendirme sacı şekilde görüldüğü gibi brulörün arka tarafına takılmalıdır. Bahsi geçen alev yönlendirme sacı monte edildiğinde alevin daha rahat yayıldığı gözlenecek ve böylece start basıncının daha rahat ayarlanması sağlanacak ve daha sessiz bir tutuşma elde edilecektir.

 

 

2- ÜRÜNÜN DAHA SESSİZ ÇALIŞMASI İÇİN 2.a) YANIŞ SESİNİ AZALTMAK İÇİN SİLİKON HORTUM TAKILMASI İLGİLİ ÜRÜNLER :

Aden, Aden Ultima, Solaris, Sargon Condense,Termostar, Alaska, Demrad İLGİLİ MALZEME KODU: 3003200051

 

AMACI:İlk yanma sırasında sessiz yanışı saglamaktır. İhtiyaç varsa uygulanmalıdır. 03/04/2006 tarihinden sonra üretilen hermetik cihazlarda gaz valfi ile hermetik kabin arasında silikon hortum uygulamasına geçilmiştir. Yukarıda bahsi geçen kombilerin tamamında uygulanacak olup ilk devreye girme esnasında daha sessiz yanış saglanması amacıyla tüm cihazlarda uygulanacaktır.

 

UYGULAMA ŞEKLİ: İlk çalıştırma veya arıza amaçlı müşteri evine gidildiginde. GAZ BASINÇ DEĞERLERİ: DG İÇİN MİN : 1,7 mbar LPG İÇİN MİN : 3,2 mbar DG İÇİN MAX.( 17 000 – 20 000 kcal/h): 12,7 mbar LPG İÇİN MAX :27,7 mbar DG İÇİN MAX ( 26 000 kcal/h ) : 15 mbar Minimum gaz basınç değeri: Bina ısı kaybı fazla olan yerlerde ( kombi hiç termostat yapmadan sürekli çalışıyorsa) bir miktar artırılmalı 2,5-3 mbar gibi. NOT: Tayros, Alaska Ultra ve Termostar Comfort Serisi ürünlerde aynı durum ile karşılaşılırsa Madde 2’de belirtilen silikon hortum, elektrod kablo contasından hermetik kabine çıkarılmak suretiyle uygulanabilir.

 

2.b) METALİK SESİ AZALTMAK İÇİN GENLEŞME TANKI SEPARATÖRÜ İLGİLİ ÜRÜNLER : ADEN, ADEN ULTİMA, SOLARİS, DEMRAD, SARGON, TAYROS, TERMOSTAR, TERMOSTAR COMFORT, ALASKA , ALASKA ULTRA İLGİLİ MALZEME KODU:3009933616 AMAÇ: İlk yanma esnasında genleşme tankının arka gövdeye vurarak meydana getirdiği sesin önlenmesidir. İhtiyaç varsa uygulanmalıdır.

 

YAPILACAK İŞLEMİN UYGULAMA ŞEKLİ İlk çalıştırma veya arıza amaçlı müşteri evine gidildiginde kombi çalışmaya başladığında tank vuruntu sesi geliyorsa genleşme tankı ile arka gövde arasındaki separatör düşmüş olabilir. Separatör takılarak tankın gövdeye çarpması önlenir ve sessiz çalışma sağlanır.

 

3. SENSÖR HATALARINI GİDERMEK İÇİN

3.a) Yüzey tip NTC sensör tespit sacı kırılıyorsa MALZEME ADI : YÜZEY TİPİ SENSÖR İLGİLİ ÜRÜNLER : ADEN, ADEN ULTİMA, SOLARİS, DEMRAD, SARGON, TAYROS, TERMOSTAR, TERMOSTAR COMFORT, ALASKA , ALASKA ULTRA MALZEME KODU :

3003200152 ( Malzeme kodu değişmemiştir.) AMAÇ : Eski tip tek klipsli NTC sensörlerin çift klipsli malzeme ile değiştirilmesidir. Tek taraftan yaylı tip malzemenin yerinden çıkmasını engellemek için çift taraftan yaylı malzeme kullanımına geçilmiştir.Sensörde sorun varsa değiştirilmelidir. Tek klipsli sensör eşanjör ile üç yollu vana arasınadaki bakır boru üzerine takılmalıdır.

 

ESKİ ( TEK KLİPSLİ ) YENİ (ÇİFT KLİPSLİ)

3.b) Daldırma tip NTC sensör kısa sürede kireçleniyorsa MALZEME ADI : DALDIRMA TİP NTC SENSÖR İLGİLİ ÜRÜNLER : ADEN, ADEN ULTİMA, SOLARİS, SARGON, TERMOSTAR, ALASKA, DEMRAD MALZEME KODU :3003200031 (Malzeme kodu değişmemiştir) AMAÇ :Eski tip sensörlerde su ile temas halinde olan kısmın çok çabuk kireçlenmesinden dolayı cihaz sıcak su konumunda çalışırken sıcaklığı doğru algılayamamaktadır. Yeni tip malzemelerde bu konuda önlem alınmıştır. Sensörde kireçlenme varsa değiştirilmelidir. YENİ ESKİ 13 09/2007

 

UYGULAMA ŞEKLİ : Arıza amaçlı müşteri evine gidildiğinde ( NTC sensör arızası için ) eski tip sensörler kullanılmamalı elinizdeki eski tip sensörleri yedek malzeme depomuza iade ederek yenileri ile değiştirilmelidir. 3.c) Sargon Premiks kombide baca sıcaklığının daha stabil algılanması için davlumbaz üzerine takılı olan daldırma tip NTC sensörün yeni tip sensörle degiştirilmesi.

 

İLGİLİ ÜRÜNLER : SARGON PREMİKS MALZEME ADI :DALDIRMA TİP NTC SENSÖR MALZEME KODU DALDIRMA TİP NTC SENSÖR (ESKİ ):300320031 (Atıkgaz plastiği üzerinde 1 adet)

 

DALDIRMA TİP NTC SENSÖR (YENİ ):3003201557 (1 adet ) AMAÇ :Baca sıcaklığının daha düzgün algılanmasının saglanmasıdır. Sorun varsa değiştirilmelidir.

 

Eski Yeni KULLANIM ŞEKLİ:Sargon Premiks kombilerde atıkgaz plastiği üzerinde 1 adet daldırma tip NTC sensör kullanılmaktadır. UYGULAMA ŞEKLİ : Kullanım suyu sıcaklıgını algılayan NTC sensör aynı malzeme kodu ile kullanılmaya devam edilecek olup, baca sıcaklıgını algılayan NTC sensör yeni tip sensör ile değiştirilecektir. 14 09/2007

 

ELEKTRONİK KART ÜZERİNDEKİ SERVİS AYARLARI :

Potansiyometre ve sınırlandırıcılar. Potansiyometrelere kumanda paneli aşağıya indirildiğinde arkasındaki küçük kapak açılarak ulaşılabilir. 1: K Katsayısı ayarı: Dış hava sensörünün eğri seçiminde kullanılır. Potansiyometre saat yönünde çevrildiğinde K artar, saat yönünün tersi yönde azalır. Potansiyometre minimumdayken K=0, maksimumdayken K=6’dır.

 

2: Anti Cycle Time ayarı: Tesisat ısı talebi sonucunda cihazın devreye girme süresini tayin eder. Potansiyometre saat yönünde çevrildiğinde süre artar, saat yönü tersinde azalır. Potansiyometre minimumdayken süre 0, maksimumdayken 255 saniyedir.

 

3: Tesisat Kapasite Ayarı: Cihazın kapasitesinin sınırlandırılması istendiğinde potansiyometre saat yönünün tersine çevrilerek kapasite azaltılır. Bu kapasite sınırlaması kullanım suyunu etkilemez.

 

4: Ateşleme Kapasitesi Ayarı: Cihazın ateşleme esnasında brülöre vereceği gaz miktarını, gaz valfinin minimum ve maksimum ayarı arasında ayarlamayı sağlar. Potansiyometre saat yönünde kapasiteyi arttırır, tersi yönde azaltır.

 

 

Elektronik kart üzerindeki ayarlar : Dip Sviçler

1: Gaz tipi seçimi: OFF konumunda DG/LPG, ON konumunda üçüncü ve dördüncü tip gaz kullanımı imkanı sağlar. Bu dip swiç fabrika ayarıdır ve herhangi bir şekilde değiştirilmemelidir.

 

2: Pompa çalışma modu seçimi: OFF konumunda pompa tesisat modunda sürekli çalışır. ON konumunda brülörün susmasından 10 sn. sonra pompa durur.

 

3: Kullanım Suyu Modu – Tesisat Modu geçiş süresi seçimi: OFF konumunda cihaz kullanım suyu modunda iken musluk kapatıldığında, tesisattan ısı talebi olsa dahi cihaz 45 sn. kullanım suyu modunda bekler, eğer bu süre içinde musluk tekrar açılmazsa kalorifer moduna geçer. Bu mod, evler için tavsiye edilir. ON konumunda ise musluk kapatıldığında cihaz beklemeden kalorifer moduna geçer. Bu mod, musluğun sürekli açılıp kapatıldığı berber vb. işyerleri için tavsiye edilir.

 

4: Kombi tipi seçimi: OFF konumu standart kombiyi, ON konumu ise depolu tip kombiyi ifade eder. Bu swiç fabrika ayarıdır ve değiştirilmemelidir.

 

5: İlave pompa seçimi: OFF konumunda kombi pompası kalorifer modunda devrededir, ON konumunda ise kombi pompası kalorifer modunda devre dışıdır, ilave pompa bağlanabilir.

 

6: Yerden ısıtma seçimi: OFF konumunda cihaz kalorifer suyunun 30-85ºC arasında ayarlanmasını sağlar. ON konumunda ise cihaz yerden ısıtmaya uygun olarak 30-40ºC arasında çıkış verir. JP1: Bu jumper gaz seçimi için kullanılır. 1 nolu dip swicin OFF konumunda olması halinde cihaz; jumper üst iki ucu köprülüyorsa Doğalgaz, alt iki ucu köprülüyorsa LPG’ye ayarlıdı

 

BACALI KOMBİ MONTAJ YERİ SEÇİMİ VE ŞARTLARI ∗ Binaların genel kullanıma açık apartman koridorları, merdiven boşlukları, aydınlıklar v.b. gibi yerlere ∗ Baca duvarları üzerine, ∗ Apartman aydınlıklarına, ∗ Hacim ve büyüklüğü ne olursa olsun; açık balkon, yatak odası, banyo ve WC’ lere, net hacmi 12 m3 den küçük mahallere, ∗ İçinde kolay yanabilen madde bulunan ve yanması halinde özel bir tehlike oluşturabilen oda veya bina bölümlerine, ∗ İçinde patlayıcı maddeler bulunan mahallere yerleştirilemezler. ∗ Cihaz, bir fırın veya ocak üzerine monte edilmemelidir. ∗ Cihazın monte edildiği mahalde donma tehlikesi olmamalıdır. ∗ Ortamda asit buharı bulunmamalıdır. ∗ Cihaz kapalı bir dolap içine monte edilmemelidir.

 

 

.

Kullanıcı oyu: 4.55 ( 4 Oy)

İncelemeler

Henüz yorum yapılmadı.

“Demirdöküm Kombi ilk Çalıştırma veya Arıza Tamir Onarım Bakım” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı