Kombi Montajı

Call for Price

kombi montajları
kombi montajları

 

 

 

 

 

Kombi Montajı

 

 

Yeni kombi alımlarında ya da ikinci el kombi temin edildiğinde kullanım açısından en başta montaj işlemi gerekmektedir. Montaj işlemi kombilerin bir duvara takılması ve kullanılmasıdır. Bu nedenle de uygulama hemen her bir tüketicimiz tarafından merak edilmektedir. Teknik olarak da Kombi Montajı konusunda gerekli olan kuralları merak ediyorsanız eğer makalemizi inceleyebilirsiniz. Aklınıza takılan soruların yanıtını makalemizde sunmuş bulunuyoruz

 

Tesisat Bağlantıları

Bu işlem sırasında tesisat gidiş ve dönüş hattının bağlı olduğu soğuk ve sıcak su bağlantıları gerçekleştirilir. Montaj esnasında ise iki tane vana ve iki tane partikül filtre kullanılır.

 

kombi montaj ve onay
kombi montaj ve onay

 

Hermetik Kombi Bağlantı İşlemi

 

 

Kombi verilirken yanında bulunan 50-100 cm arasındaki baca seti kullanılır. Standart çap yeterli olmaz ise ek bir baca bağlantısı yapılabilir. Baca uzunluğunun yüksek olmasını istiyorsanız da kombinin özelliğini ön planda tutmanız gerekmektedir.

 

Baca Kombi Bağlantı İşlemi

Bağlantı işlemi İGDAŞ şartlarına uygun olmalıdır ve baca muhakkak çelik olmalıdır. En yüksek 1.9 m baca ile montajı yapılmalıdır. Unutmayın ki uzun baca bağlantıları her zaman güvensizlik yaratır ve gaz dağıtım şirketi tarafından onaylanmaz.

 

Kombi Montajı Nasıl Yapılır?

Kombi montajı üretici firmanın ve gaz dağıtım şirketinin şartnamelerine uygun şekilde yapılmalıdır. Aksi taktirde can ve mal güvenliğiniz tehlikede olabileceği gibi cihazın açılışı ve gaz açılışı da olmaz. Yani cihazı kullanamazsınız. Bu nedenle de önerimiz özellikle de güvenliğiniz açısından bu işte sertifikalı kişilerden yardım almanızdır. Bu hususu mutlaka önemseyin ve montaj işlemini kendiniz yapmayın ya da işi bilmeyenlere yaptırmayın…

 

 • Kombi projede uygun görülen ve belirlenen duvara askı bağlantıları ile monte edilir.
 • Kombi ile birlikte verilen hermetik baca çıkışı için yer açılır.
 • Kombinin bacası şartnamelere uygun bir şekilde takılır.
 • Tesisat yapıldıktan sonra tesisat gidiş dönüş bağlantıları bir sorun ile karşılaşılmaması amacı ile kontrol edilir.
 • Tesisat bağlantılarının yapılması sonrasında kaloriferlere su verilir.
 • Montaj sırasında plastik alt bağlantı seti, 2 tane vana ve pislik tutucu kullanılır.
 • Gaz bağlantısı yapılır, gaz kaçağı olup olmadığı kontrol edilir.
 • Montaj için gerekli olan kalorifer, su ve doğalgaz tesisatı yok ise işlemler yapılır fakat ekstra ücretlendirilir.
 • Ayrıca montaj için ek olarak baca veya kombi dolabı gibi malzemeler gerekiyor ise yine ekstra ücrete tabi tutulur.
 • Kombi yoğuşmalı ise yoğuşma giderinin olması gerekir. Yoksa eğer bu da ekstra bir ücrete tabi tutulmaktadır.
 • Kombi montaj işlemi başarılı bir şekilde tamamlanır.

 

 

Uygulama kombiyi satın altığınız markanın uzman personelleri tarafından yapılmalıdır. İşlem basit gibi görünse de en ufak bir yanlış sağlığınızda olmanıza neden olabilir. Ayrıca yanlış veya eksik bir uygulamada hem kombi hem de gaz açılışı yapılmamaktadır. Bu düşünce ile de önerimiz işi yalnızca uzmanına bırakmanızdır. Aksi halde büyük sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.

 

Bazı kullanıcılar cihaz sıfır da olsa eski de olsa montaj maliyetli olduğundan işlemi kendisi yapmak istemektedir. Özellikle de montaj için satın alınan markanın ileriki tarihleri belirtmesi tüketici canını sıkar ve bu işi ya başkasına yaptırmayı düşünür ya da kendi yapar. Bu yanlış bir davranıştır

 

 

►►► Önemli olan kombinin uzmanı tarafından monte edilmesi, gaz dağıtım şirketinin ve kombi yetkili servisin kullanım açısından onay vermesidir. Aksi halde cihazı can ve mal güvenliğinizi düşünerek kullanmayın, kullandırtmayın.

 

 

Kombi Montajında Teknik Kurallar

 

 1. Asit buharı olan ortamlara monte edilmemelidir.
 2. Monte edilecek yerde patlayıcı maddeler bulunmamalıdır.
 3. Binaların genel ortak kullanım alanları olan; aydınlık boşluğu, merdiven boşlukları, koridor gibi yerlere montajı yapılmamalıdır.
 4. Kapalı yere montajı yapılmalı ve donma riski olan yerlere montajı yapılmamalıdır.
 5. Doğalgaz tesisatının gereken tüm testleri başarılı bir şekilde yapılmış olmalıdır.
 6. Monte edileceği yer ateşe dayanıklı bir duvar olmak zorundadır.
 7. Kombi balkona monte edildiğinde ya da mutfağa monte edilip dolap içine alındığında koşullara uygun olmalıdır. Kenarlarında en azından 10 cm kadar ekiplerin bir sorunda daha rahat müdahale edebileceği kadar boşluk olmalıdır.
 8. Isıtıcı cihazların (radyatör, ocak, fırın gibi) yanına ya da üstüne monte edilmemelidir.
 9. Bağlantıları eksik ise montajı kesinlikle yapılmamalıdır.
 10. Montaj koşullarına uygun işlemler yapılmalı ve uygulamalar alanında uzman sertifikalı teknisyenlere bırakılmalıdır.

 

 

 

Aksi halde can ve mal güvenliğinizden olabileceğiniz gibi cihazınızdan da olabilirsiniz. Özellikle de kombiniz sıfır yani yeni ise bu durumda daha çok dikkat etmeniz gerekir. Yetkili servislerin açılış ya da montaj işlemlerini beklemek zorundasınız. Beklememek adına başvuracağınız farklı yöntemler sizleri hem zor durumda bırakacak hem de sağlığınızdan edebilecek yöntemlerdir. Bu tür yöntemlere kesinlikle başvurmayın. Kombinizi bırakın uzmanı monte etsin. Siz sadece verilen kurallara uyun…

 

 

 

 

.

Kullanıcı oyu: 4.53 ( 4 Oy)

İncelemeler

Henüz yorum yapılmadı.

“Kombi Montajı” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı