HidrolikPnömatik

Kalorifer Peteklerinde Isınma Problemi Sorunları

Kalorifer Peteklerinde Isınma Problemi ve Petek Isı Sorunu !!!

0216 990 00 44 – 0531 428 0 500

Doğalgazın henüz ulaşmadığı yerlerde kış boyunca yaşam alanlarını ve işyerlerini konforlu kullanım alanlarına dönüştüren kaloriferler, hala oldukça geniş bir kesim tarafından kullanılıyor. Bu yaygın kullanılan ısıtma sisteminden maksimum verimliliği almak içinse peteklerin düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekmekte.

Teknik Servisimiz Petek Tesisat olarak sizlere Destek ve yardımcı oluruz Teknik Ekipimiz irtibat numaraları 0216 990 00 44 – 0531 428 0 500 dır.Kalorifer peteği temizleme işlemi rutin bir bakım uygulamasına olmasına karşın ülkemizde pek çok kullanıcı bu bakım işlemine gereken önemi vermiyor. Üstelik şebeke sularındaki oldukça yüksek miktarda kireç olmasına rağmen…

petek-isinma-sorunlari
petek-isinma-sorunlari

Ev veya işyerinde kullanılan kalorifer sistemi harcadığı yakıtın tamamını ısı enerjisine dönüştürebilecek verimlilikle çalışsa dahi bu ısı ancak iç mekâna aktarılabildiğinde konforlu ve ekonomik ısınmadan söz edilebilir. Sistemin ürettiği ısı enerjisini iç mekâna aktaran, dolayısıyla sistemin en önemli bileşenlerinden olan peteklerin kireç yüzünden tıkanması veya eşit oranda ısınmaması durumundaysa esasen kalorifer sisteminin verimli çalışması önemsiz bir detay haline geliyor.

Zira ısı enerjisindeki kayıp ısınma maliyetini arttırırken peteklerin ısıyı yüzde yüze verimle mekâna iletememesi yüzünden ısınma konforu da sürekli azalıyor. Sorunun yegâne çözümü olan kalorifer peteği temizliği işlemiyse peteklerdeki çamurlaşmanın tüm tesisattan tahliye edilmesiyle kalorifer sisteminin çalışma verimliliğini ilk günkü yüksek seviyelere getirir.

Bu işlemin yapılmamasına karşın ortada herhangi bir problem yokmuş gibi görünse de, aslında ısı kaybı henüz fark edilecek seviyeye ulaşmamış ancak yine de fazladan yakıt sarfiyatı söz konusu demektir. Ayrıca şuan için ortada bir sorun olmaması ilerleyen zamanlarda ısı kaybı sorunu olmayacağı anlamına da gelmez.
Kalorifer peteklerinin düzenli olarak temizlettirilmesi aslında yukarda kısaca bahsedilen problemleri çözmekten öte, bu tip ısınma problemleri ve ısı kaybına bağlı ısınma maliyeti artışları oluşmasın diye yaptırılması gereken bir bakım işlemidir.

Kalorifer kullanıcılarıysa çoğunlukla peteklerin alt bölümü soğuk kalmaya başladığından peteklerin temizlettirilmesi gerektiğini düşünmekte yani bu bakım işlemini bir onarım olarak görmekte. Oysa problem oluşmaması, sistemin arızalanmaması, yüksek miktarda ısı kaybı yaşanmaması için düzenli aralıklarla yaptırılması gereken petek temizliği konforlu ve ekonomik kullanımın devamlılığını sağlamaktadır. Düzenli olarak temizlenen peteklerde zaten yoğun birikmeler olmayacağından, ısınma sorunları da görülmeyecektir.

0216 990 00 44 – 0531 428 0 500 Danışma bilgi Hattımız

Az yakan kombi diye bir şey yoktur. Kombinizi kısık ayarda yaktığınız zaman az yakar yüksek ısıya aldığınızda gazı çok fazla kullandığı için fazla yakmaya başlar.  Sadece yoğuşmalı kombilerde enerji tasarrufu %5 daha fazladır. Yoğuşmalı kombiler baca gazını dışarıya atarken gazın su buharına dönüşmesine yoğuşma denir. Buhar özel eşanjöre ısı verir ortaya çıkan bu ısıyı kullanarak ortalama %5 gibi bir tasarruf sağlar. Bunların yanında yaktığınız gazın tam olarak verimli kullanılması için tesisatınızın ve kombinizin bakımlarını düzenli olarak yaptırmanız maddi olarak cebinize geri dönüş sağlar. Kombinizi yüksek ısı ayarında yakarken peteklerden düşük derecede ısı alıyorsanız tesisat temizliği mutlaka yaptırmanız lazımdır. Suyun akışı ne kadar düzenli olursa kombiniz o kadar çok performanslı çalışır.

 

Doğalgazı Nasıl Ekonomik Kullanırım?

1. Çatı izolasyonunuz yetersiz ise izolasyonunuzu uygun bir şekilde yaptırınız. Çatınızdaki ısı kaybınız %20 civarındadır. Bu şekilde ısıtma maliyetinizi azaltabilirsiniz.

2. Sistemleriniz zaman ayarlı termostat monte ettirdiğinizde veya zaman ayarlı termostatı bulunan cihazlar kullandığınızda gaz tüketiminiz optimize olacaktır.

3. Kapı ve pencerelerinizi yeniden yaptırırken izoleli malzemeler tercih ediniz. Konutlardaki tüm ısı kaybının %15`i pencere ve kapılardan olmaktadır. Mevcut izolesiz kapı ve pencerelerinizin kenarlarındaki boşlukları pencere süngeri ile kaplayınız.

4. Doğalgaz sobası kullanıyorsanız, soba filtrenizi cihazı kullanmaya başladığınız mevsime girdikten sonra her ay kontrol ediniz, gerekiyorsa değiştiriniz.

5. Verimli kullanma oda konforu 19 derecedir. Oda termostatı olduğunda 1 derece düşer ve yakıt tüketiminde %6 tasarruf sağlanır.

6. Termostatınızı, bir günden fazla evden uzak kalacaksanız, kapatınız.

7. Sıcaklığın içeride kalması için geceleri perdelerinizin örtülü olması büyük enerji tasarrufu sağlar. Pencerelerinizden güneş çekildiği zaman perdelerinizi kapatınız.

8. Soğuk havalarda sıcaklığı içeride tutmak için duvar veya pencere klimalarının dış havayla temas eden bölgelerini engelleyiniz. Tüm ısı kayıplarının %10`u yeniden ısıtılmak zorunda olan hava hareketlerinden dolayı gerçekleşir. Fakat bacalı veya bacasız tipte doğalgaz cihazlarının bulunduğu ortamlarda bulunması zorunlu olan 100 cm2 net geçişli havalandırma menfezi kesinlikle kapatmayınız.

9. Radyatörleri mobilya ve benzeri eşyalar veya perdeler ile engellemeyiniz, kapatmayınız. Radyatörler örtülürse %15 yakıt tüketimi artar.

10. Doğalgaz tüketim cihazı satın almak istediğinizde verimi yüksek olanı tercih ediniz.

11. Pişirme ocağını ısınma amaçlı kullanmayınız.

12. Bulunduğunuz ortamın konfor şartlarına uygun olarak ısınma cihazını ayarlayınız.

13. Bacalı cihazları dolapların içerisine yerleştirmeyiniz. Bu durum cihazların ortamdan yanma havası almasını engeller ve yanma verimi düşer.

 

Binalarda Isı Yalıtımı Yoluyla Isınma Veriminin Arttırılması

 

Bilindiği gibi binalar; pencereler, dış duvarlar, merdiven, ev duvarları, tavanlar, ısıtılmayan hacimler üzerindeki döşemeler, zemine oturan döşemeler ve açık geçitler üzerindeki döşemelerden ısı kaybetmekte ve bu yüzden binaların yakıt faturası yüksek gelmektedir. Alınacak ısı yalıtımı önlemleriyle halen tüketilen yakıt miktarından Almanya`daki gibi yüzde 50, Amerika`daki gibi yüzde 60, İsveç`teki gibi yüzde 73 tasarruf yapmak mümkün olabilecektir. Nasıl ki bir cihaz alırken satıcıdan cihaz ile ilgili “Garanti ve Kalite Belgesi” isteniyorsa, artık İstanbullular bir bina alırken veya kiralarken o binada ısı yalıtımı projesinin uygulanıp uygulanmadığını ve yıllık yakıt tüketimini soracak ve yakıt tüketimi az binaları tercih edeceklerdir.

 

Uygun yalıtım ile aşağıdaki oranlarda enerji tasarrufu sağlanabilir.

0216 990 00 44 – 0531 428 0 500

Çatı Yalıtımı % 20

Dış duvar yalıtımı %15

Pencere-kapı yalıtımı % 15

Sızdırmazlık önlemleri % 10

Toplam enerjinin %40`ı konutlarda tüketilmektedir.

Konutların enerji giderleri; ısıtma, sıcak su, aydınlatma, pişirme, çamaşır yıkama vs. tüketimlerdir. Oransal olarak kullanılan enerjinin;

 

% 81`i konutun ısıtılmasında,

% 11`i banyo ve mutfakta,

% 8`i elektrikli aletlerde

harcanmaktadır.

 

Çatı yalıtımıyla, çatı katı tavanlarında nemlenme ve yoğuşma önlenmekte, binanın ömrü uzamakta ve çatı katında daha konforlu bir ortam oluşmaktadır. Binaların dış duvarları ısı yalıtımlı ise çatlak, kabarma, pullanma, nemlenme ve yoğuşma olmaz, binanın ömrü uzar. Isı yalıtımı önlemleri, binanın toplam inşaat maliyetinin en fazla %3`ünü bulmasına rağmen, yıllık yakıt tüketiminde en az yüzde 50 tasarruf sağlayarak İstanbulluların bütçesine önemli katkılarda bulunacak ve çevre de temiz kalacaktır. Enerjide tasarruf, en az enerjiden en çok fayda temini ile mümkün olur. En az enerji ile sağlanan konfor şartlarının arzulanan pratik konfor sınırlarına kolayca erişmesi aşağıdaki bireysel önlemlerle mümkündür.

 

Kışın en soğuk günlerinde evin iç sıcaklığını en çok 20°C konfor sıcaklığına ayarlayınız. Konfor sıcaklığından sonra 1°C iç sıcaklık artışı %5 civarında bir enerji kaybına neden olmaktadır.

Odalarda, masa, sandalye ve yataklarınızı dış duvarlardan uzak tutunuz.

Güney cephesindeki pencerelerden gündüzleri güneş girmesini sağlayınız. Geceleri bu pencereleri panjur, perde ve rüzgarlık ile kapatınız.

Gece, gündüz ısınan evleri % 50 – 55 nemlendiriniz. 18°C ısınan bir odanın nemlendirilmesi ile hissedeceğiniz pratik konfor sıcaklığı 20°C`nin üstünde olacaktır. Nemli hava sıcaklığı daha iyi tutacak, buharlaşma azalacağından vücudunuz daha az ısı kaybedecektir.

Radyatörlerin üstlerini ve önlerini estetik amaçla kapatmayınız, mobilya, perde ve eşyalarla engellemeyiniz. Bu durumda ısı odanıza homojen bir şekilde dağılamaz.

Radyatör ile duvar arasında boşluk bırakınız. Eğer inşaat aşamasında duvarlara yalıtım yapılmamışsa radyatör arkası yalıtımını prefabrike folyo kaplı polietilen levhalarla kolayca yapabilirsiniz. Bu durumda ısının odaya yayılmadan önce dışarıya çıkmasını önlemiş olacaksınız.

•Kullanmadığınız ev bölümlerinin (oda, kiler, antre ve merdiven) radyatörlerini kapatınız.

 

KOMBİ TEMİZLİĞİ VE PETEK TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Yaza veda ederken uzun süre kullanmadığımız kombilerimiz ne durumda acaba? Kombi temizliği nasıl yapılır? Petekler nasıl temizlenir? Doğalgaz faturanızda enerji tasarrufu yöntemleri. Kombi bakımı periyodu

Kombi Temizliği ve Petek Temizliği Nasıl Yapılır? Kombi Bakımı videolu anlatım izlePetek Temizliği ve Tesisat Yıkama

Petek temizliği bir kaç satırla anlatılması mümkün olmayan oldukça uzun bir konudur. Bu konu ile alakalı olarak da değinilmesi gereken bir çok paralel konunun anlatılması şart olur. Çünkü petek temizliği beraberinde pek çok sorunu gündeme getirir. Ve maalesef bir çok insan bu sorunların petek kirlenmesine bağlı olduğunu bile bilmiyor. Bu makalenin amacı petek temizliği ve ısıtma sistemine dair aklınızda ne kadar soru işareti varsa bunları yanıtlamak ve sizi aydınlatmak. İlk olarak petek temizliği ne zaman yapılmalı, yada temizletmek gerekir mi bu konuda bilgi verelim.

Petekler Ne Zaman

Temizlenmeli

 

Evinizde bulunan petekler eskisi kadar performanslı bir şekilde yanmadığında aşağıda yazılı şikayetleri yaşıyorsanız tesisat borularında ve peteklerde tıkanma var demektir. Peteklerin az ısınma sebeplerinin %85`i kullanıcıların her yıl kombi bakımı yaptırırken tesisat borularına bakım yaptırmadıklarından kaynaklanır.İşte o belirtiler :

Peteklerin yarıdan aşağısı ısınmıyor ise
Petekler hiç ısıtmadığında yada kombinin derecesini yüksek ayara getirdiğiniz halde peteklerin altı ısıtmıyorsa
En son petek hiç yanmıyorsa
Kombi sürekli kirlenmeden dolayı arıza yapıyorsa
Kalorifer peteklerinin 2 yıl veya daha uzun süredir hiç temizliği yapılmamış ise
Kombi filtresi sürekli tıkanıyorsa

Petek Temizliğinin Faydaları

Kombinin daha verimli ve daha rahat çalışmasını sağlar.
Peteklerde meydana gelen tıkanmaları önler.
Yıllarca tesisatta devir daim yapan suyun kireçten pisliklerden temizlenerek daha iyi bir ısınma vermesini sağlar.
Tesisat kirliliğinden dolayı sürekli arıza yapan kombilerde bakım masraflarını azaltır.
Isınma için ödediğiniz faturalarınız da %5 azalma gözlenecektir.

0216 706 1138

Petek Temizleme Profesyonel Olarak Nasıl Yapılır ?

 

Kalorifer borularını temizlemekteki amaç tesisatın içerisindeki kireç ve tortuyu kimyasal ilaç kullanarak dışarıya çıkarmaktır. Fakat akıl almaz derecede bu işin kaçamak yöntemleri ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri müşterinin evine servis elemanları giriyor ve kalorifer tesisatının içerisindeki kirli suyu boşaltıyor. Buraya kadar her şey normal fakat tesisatın içerisine temizleme kimyasalı adı verilen bir sıvı atıp vanayı kapatıp çıkıyorlar. Sizce içeriye atılan kimyasal peteklerinizin içerisinde temizlik yapabilir mi? Bizce yapmaz neden mi? Temizlik yapsa bile içerde ilaç kireci pası sökecek, peki bu sökülen tortular nereye gidecek uçacak değil ya. İlaçlama yapıldıktan 20-25 dakika sonra pislikler dışarıya alınmazsa yine peteklerin dibine çökecek ve ısı probleminiz tekrarlayacaktır. Ayrıca bu tür kimyasallar asit özelliğine sahip bir yapıdadır. Kombinin içerisinde bir saatten fazla durduğunda içeride kireçle karşılaştığı noktada tepkime başlayacak ve gaz çıkaracaktır. Bazı zamanlarda ilacın 100 mililitresi içeride kaldığında biz gittikten 1 saat sonra kombinin basıncı yükselir ve emniyet ventili su atmaya başlar. Bu sayfanın ortasındaki video petek temizlik kimyasalının nasıl bir etki yaptığını kanıtlamaktadır. Kısacası asit özelliği barındıran temizlik kimyasalını içeriye atıp bırakıp gidecek bir babayiğit tanımıyorum. İçeriye asit özelliğine sahip kimyasal bırakıp gitsinler de görelim. Anlatacaklarım bu kadar kalorifer tesisatı temizlenmeden önce bir kez daha düşünün içeriye atılan kimyasalların mutlaka yetkili ağızlardan içeriğini öğrenin. Plastik kabın içerisindeki ilaç sandığınız sıvı boyalı su bile olabilir. Bunları nereden mi biliyoruz bu işte kendini büyük firmaymış gibi gösteren eli anahtar tutmasını bile bilmeyen yani su tesisat ustası olmayan bu işe sırf para kazanma amaçlı giren çok vatandaş tanıyoruz. Bu işi sektöre kazandırmış firma olarak işinizi verirken telefonda güzel ses tonu ile değil telefonda karşınıza çıkan kişinin sorduğunuz sorulara cevap verebiliyor mu yoksa veremiyor mu diye kontrol edin.

Doğalgaz Faturanızda Enerji Tasarruf Yöntemleri

 

• Çok sıcak olan odaların radyatör vanalarını termostatik radyatör vanaları ile değiştirin.
• Peteklerin önünü çok uzun perdelerle kapatmayın. Ayrıca radyatörlerin önüne mobilya koltuk gibi ev eşyaları koymayın. Odada bulunan sıcak ve soğuk hava sirkülasyonunu engellersiniz.
• Ev alırken ucuz olsun mantığıyla yaklaşıp kuzey cephe konut almaktan kaçının.
• Kombi dış bir mekanda bulunuyorsa örnek balkonda mutlaka etrafını bir dolap ile kapatın.
• Sürekli arıza çıkaran kombi yada kazanları yoğuşmalı az enerji harcayan modeller ile değiştirin.
• Merkezi sistem kalorifer tesisatı bulunan evlerde termostatik vana mutlaka kullanın.
• Banka, kamu binaları, hastaneler ve büyük çaplı iş yerlerinde ortam sıcaklığı günün hareketli trafiğinden fark edilmediği için bu gibi yerlerde kombiye bağlı ısı termostatı mutlaka kullanılmalıdır.
• Kalorifer tesisatı döşenirken belli bir merkezden her odaya ayrı boruların gittiği ve ısının her radyatöre eşit dağıtıldığı sistem tercih edilmelidir.
• Konut satın alırken binanın ısı yalıtımı yapılmış mı diye mutlaka kontrol edin. Doğalgaz faturalarından ortalama %30 ile %50 oranlar arasında değişen tasarruf edersiniz.
• Radyatör,  kalorifer tesisat boruları ve buna bağlı olarak pislik tutucu filtrelerin temizliğini 2 yılda bir yaptırın. Temizlik yapıldıktan sonra tesisatların içerisine koruma kimyasalı atılmalıdır.

Isınmayan Kalorifer Petekleri Nasıl Temizlenir

Petekleri Temizletmek Yakıttan Tasarruf Sağlar mı?

Tecrübeli bir petek temizleme firması olarak diğer firmaların ilan verip temizlik yaptırın yakıttan %30 tasarruf edin sloganına karşılık bu yazıyı not olarak eklemek istiyorum. Petekler temizlenince doğal gaz faturanızda gözle görülecek bir azalma yaşamazsınız. Öyle abartıldığı kadar %30 – %20 faturanız düşsün diyenlere hiç inanmayın. Bunları yazan kişiler zaten bu işi kulaktan duyma bilgilerle yapan şahıslardır. Zaten faturanızda bu düşüklüğü anlamanız mümkün değildir. Geçen seneye göre faturalarım daha düşük geliyor hiç diyemezsiniz. Yaşanan iklim olayları her yıl farklılık göstermektedir. Bir yıl öncesinin kış şartları ile diğer bir yılın ısı derecesi birbirini tutmaz. Yılı boş verin geçen aylar arasında bile havanın ısı derecesi arasında farklılıklar olabilir. Evinizde kombiyi yakma dereceniz faturanızı etkileyen en önemli unsurdur. Kombiyi çok yakarsanız haliyle faturanız yüksek gelecektir. Yan komşunuzla bile kıyaslama yapamazsanız nedeni daireleriniz bulunduğu güney kuzey cephe farklılıkları yada rüzgara açık alanda olmasıdır. Petekler temizlenince ancakaldığınız ısı miktarı artar. Önceden kombiyi 60 derecede yakıp peteklerde 30 derece sıcaklık hissedilirken, petekler yıkanıp içerisine birde ilaç atılırsa alacağınız ısı 40 derece civarı olur. Tabi bu söylediğim rakamlar dairelerin kalorifer tesisatlarına göre farklılıklarda gösterebilir.

Arızasız, enerji tasarruflu, çevre dostu ve güvenli bir ısıtma işletmesi için kalorifer tesisat sistemine düzenli bir bakım şarttır. Isıtma sisteminizin bakımı sadece kombiden ibaret değildir. Nasıl ki her yıl kombinin düzenli olarak yılda bir bakımları yapılıyorsa radyatör ve tesisat borularının bakımı da güvenilir tesisatçılar tarafından yapılmalıdır. Temizliği yapılmayan kazanlarda biriken kireç kalıntıları ile beraber baca gazı sıcaklığı da yükselir ve bu da enerji kaybına neden olur. Bu sebepten dolayı kombinin soğuk suyu ısıttığı hazne ve borular  her yıl olmasa da 3 yılda bir temizlenmelidir.

Hava ve suyu haznesinde karıştıran makine peteklerin dip noktalarına çöken pisliği temizler. Su peteklerin içerisinde dolaşırken bir anda havanın daha yüksek basınçla takip etmesi sonucunda alt kısımlara oturan tortu hareket kazanır. Sadece su ile yapılan temizliğe aldanmayın! Peteğin alt kısımlarında yanmama sorunlarının tamamı sıcak suyun her bölgeye dağılmaması sonucu oluşur. Kombide ısınan sıcak su petek kanallarını dolaşmadan terk ederse bazı kısımlar soğuk kalabilir.

Yerden ısıtma tesisatlarında temizlik esnasında herhangi bir kimyasal sıvı kullanmaya gerek yoktur. Bunun nedeni alttan ısıtma tesisat borularında herhangi bir kireç olmaz. Oluşan çamurun nedeni ısı 55 derecenin üzerine çıkamadığı için boruların içerisinde kahverengi yapışkan çamurumsu bir tabakanın oluşmasıdır. Bu kirlilik virüs gibi gün geçtikçe yayılır. Kombili veya merkezi ısıtma sistemi ile çalışan alttan ısıtma tesisatları ortalama 5 yılda bir temizlenmesi gerekir. Temizleme işlemi bittikten sonra tesisatın kollektör aksamı metal olduğu için içine koruyucu kimyasal dökülebilir.

0216 706 1138

.

Kullanıcı oyu: 4.51 ( 8 Oy)
Etiketler
Daha Fazla Göster

Hidrolik Dünyası

Kombi Teknik Ariza Bakım Hizmeti 05314280500 / 02169900044 tuzla, pendik, gebze, sultanbeyli , sancaktepe , kartal , istanbul Kombi Petek Temizleme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı