PnömatikPnömatik Motorlar

Pnömatik Motorlar

Pnömatik Motorlar

Pnömatik motorlar nedir? Sınıfları çeşitleri, özellikleri, ne işe yarar, nerelerde kullanılır, fiyatları nedir, tanımları ile başlayalım.

Pnömatik Motorların Tanımı Nedir?

Pnömatik sistemlerde kullanılan motorlar hava motorlarında ki basınçlı hava enerjisini dairesel dönme hareketine dönüştürürler. En önemli özellikleri güçlerine göre boyutlarının küçüklüğü ve uygun moment karakteristiğinden dolayı geniş bir hız aralığında kolaylıkla yönetilebilmeleridir.

Pnömatik Motorların Özellikleri Nedir?

Bu motorlar ısı, nem, kir ve titreşim gibi ağır çalışma koşullarında çalışabilirler ve zarar görmeksizin durma noktasına kadar yüklenebilirler. Zehirli gaz yaymazlar ve herhangi bir patlama riski taşımazlar.

Farklı uygulamalara adapte edilebilmeleri nedeniyle hava motorları petrol sondaj platformlarındaki büyük vinçlerden küçük motorlu hava tornavidalarına kadar geniş bir yelpazede kullanılırlar.

Kaç Çeşit Pnömatik Motor Vardır?

Radyal Pistonlu Motorlar

Radyal Pistonlu Motorlar
Radyal Pistonlu Motorlar

Pistonlu motorlarda piston ve krank mili aracılığı ile havanın enerjisi mekanik dönel enerjiye çevirilir. Düzgün çalışması için çok sayıda pistona gerek vardır. Motorların gücü giriş basıncına, piston sayısına, piston yüzeyi alanına ve piston hızına bağlıdır.

Eksenel Pistonlu Motorlar

Eksenel Pistonlu Motorlar
Eksenel Pistonlu Motorlar

Eksenel pistonlu motorların çalışma prensibi de aynıdır. Motorun düzgün çalışması ve dengeli moment dağılımı için iki piston aynı anda basınç altına alınır. Bu tür hava motorları sağa ya da sola dönecek şekilde ayarlanabilir devirı ya sayılarklaşık 5000 dev/dk’dır. Vinç, beton kırma ve delme gibi ağır yükler gerektiren yerlerde kullanılmaktadırlar.

Paletli Kanatlı Hava Motorları

Paletli Kanatlı Hava Motorları
Paletli Kanatlı Hava Motorları

Basit yapıda ve düşük ağırlıkta olmaları tercih edilme sebebidir. Kayar kanatlı çeşidi çokça kullanılır. Silindir şeklindeki bir hacme döner göbek merkezden kaçık olarak yerleştirilmiştir. Döner göbek üzerinde bulunan yuvalara kanatlar takılmıştır. Motorun çalışması sırasında kanatlar, merkezkaç kuvvetin etkisiyle silindirik hacim odasının iç çeperine doğru itilirler. Bu şekilde kanatlarla silindir yüzeyi arasında sızdırmazlık sağlanır. Bu motorların devir sayısı 3000 ile 9000 dev/dk arasında değişir. Her iki yönde dönebilirler.

Dişli Hava Motorları

Dişli Hava Motorları
Dişli Hava Motorları

Döndürme hareketi; havanın etki ettiği karşılıklı çalışan iki dişli çark aracılığı ile elde edilir. Dişlilerden biri hareket çıkış miline bağlanmıştır. Düz dişli, helisel dişli, çift helisel dişli biçiminde yapılanları vardır. Yüksek güç istenen yerlerde kullanılırlar.

Bu özellikleri nedeniyle;

 • Madencilikte, taşıyıcı bant sistemleri, delme kırma aletlerinde
 • Petrokimya sanayisinde
 • Demir çelik endüstrisinde vinç, gezer köprü, karıştırıcılarda
 • Büyük dizel motorlarının marş sistemlerinde kullanılır.
 • Türbin Tipi Motorlar

Eksenel kompresörlerin çalışma prensinin tersi prensiple çalışırlar. Küçük güç istenen alanlarda kullanılırlar. Devir sayılar çok yüksektir. Dişçi çarklarında olduğu gibi 500000 dev/dk dönebilirler. Elmas kesme, taşlama ve dişçi frezesi olarak kullanılırlar.

Hava motorlarının genel özellikleri şunlardır:

 • Kademesiz devir sayısı ve döndürme gücü ayarı yapılabilir.
 • Çok geniş aralıkta devir sayısı elde edilebilir.
 • Küçük ve hafiftir.
 • Aşırı yük emniyetlidir.
 • Toza, suya, sıcağa ve soğuğa karşı dayanıklıdır.
 • Patlamaya karşı emniyetlidir.
 • Az bakım ister.
 • Dönme yönü kolay değişir.

Pnömatik Motorların Fiyatları Nedir?

Pnömatik motorların ve çeşitlerinin güncel fiyat listelerine ve ücret aralıklarına ulaşabilmek için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

.

Toplam Puan - 70%
Kullanılan Toplam Oy - 30%

50%

Kullanıcı oyu: 4.8 ( 4 Oy)
Etiketler
Daha Fazla Göster

Hidrolik Dünyası

Kombi Teknik Ariza Bakım Hizmeti 05314280500 / 02169900044 tuzla, pendik, gebze, sultanbeyli , sancaktepe , kartal , istanbul Kombi Petek Temizleme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı