PnömatikPnömatik Şartlandırıcı Grupları

Pnömatik Regülatörler

Pnömatik Regülatörler

Pnömatik Regülatör Nedir?

Pnömatik Regülatörler, pnömatik devrelerde kullanılacak havanın basıncının düşürülerek istenen çalışma basıncına ayarlanması gerekir. Pnömatik basınç regülatörleri sistem basıncını ayarlanabilir bir çalışma basıncına düşürürler ve farklı hava kullanım miktarındaki değişimlere ve sistem basıncındaki oynamalara rağmen büyük ölçüde sabit tutarlar. Pnömatik basınç regülatörleri sadece hattaki basıncı düşürme yönünde çalışırlar hattaki basınçtan daha yüksek bir basınca ayar yapmak mümkün değildir.

Pnömatik Regülatörlerde Çalışma Basıncı

Çalışma basıncı, entegre manometre tarafından gösterilir. Alttan sistem havası ve yukarıdan bir yay (dışarıdan bir ayar vidasıyla ayarlanabilir) kuvveti uygulanmakta olan bir membran ile bir valf çubuğu hava besleme akışını düzenler.

Pnömatik Regülatörlerde Hava Kullanımı

Hava kullanımı sırasında membran sistem hava beslemesini tekrar açar. Çalışma basıncı istenilen seviyede ise kullanım için hava alınmaz, ancak ayar vidası yukarıya doğru kaydırılırsa, aşırı basınç bir delik üzerinden boşaltılır.

Basınçlı hava hattının girişinde, şartlandırıcı grubunun içerisinde yer alan regülatör sistem basıncını yukarıda anlatıldığı gibi ayarlamak için kullanılmaktadır. Bunun yanısıra tek etkili pnömatik silindirlerin girişinde de birer regülatör bulunmaktadır.

Burada dikkat edilmesi gereken silindirlerin tek etkili olması ve herhangi bir yön valfi ile kumanda edilmemesidir.

Pnömatik Regülatörlerin Amacı Nedir?

Bu uygulamada pnömatik regülatör kullanım amacı pnömatik silindirlerin piston tarafının sabit bir basınçta kalmasını sağlama eğer karşı direnç olursa da silindir milinin içeri kaçmasına müsâde etmektir.

Böylece pnömatik silindir sabit bir baskı kuvveti üretecektir. Bu uygulamayı bir kağıt bobinin destekleyen silindirler olarak düşünebiliriz. Bobine aşağıdan yukarıya doğru basan pnömatik silindirlerde bobin büyüdükçe silindirlerin piston tarafında baskı sonucu basınç artmaya çalışacaktır.

Bu basınç artışı sonucunda regülatör açılarak 3 numaralı portundan pnömatik silindirin piston tarafındaki havayı tahliye ederek silindir millerinin içeri hareketine izin verecektir.

Pnömatik Regülatörler Ürünleri Nelerdir?

Ürünler alt resimde görüldüğü gibi olup bir çok çeşitleri mevcuttur.

Pnomatik Regulatorler
Pnomatik Regulatorler

Pnömatik Regülatörlerin Fiyatları Ne Kadar?

Regülatörlerin güncel fiyat listeleri ve regülatörlerin ücret aralıkları için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

.

Toplam Puan - 70%
Ortalama - 30%

50%

Kullanıcı oyu: 4.82 ( 3 Oy)
Etiketler
Daha Fazla Göster

Hidrolik Dünyası

Kombi Teknik Ariza Bakım Hizmeti 05314280500 / 02169900044 tuzla, pendik, gebze, sultanbeyli , sancaktepe , kartal , istanbul Kombi Petek Temizleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı