PnömatikPnömatik Şartlandırıcı Grupları

Pnömatik Yağlayıcılar

Pnömatik Yağlayıcılar

Pnömatik Yağlayıcılar Nedir?

  • Şartlandırıcı Yağları
  • Mikrosis Yağlayıcılar’dır.

Şartlandırıcı yağlayıcılarının yapısı nasıldır?

Şartlandırıcı yağlayıcıları akışa bir direnç yaratılarak oluşturulan basınç farkıyla yağın kavanozdan emildiği yağlayıcılardır.

Oluşan basınç farkı debiyle orantılı olduğundan oransal yağlayıcılar olarak adlandırılırlar.

Standart bir yağlayıcının kesit resmi alt resimde görülmektedir. Basınçlı hava soldan girmektedir. Havanın filtre edilmiş ve basıncı ayarlanmış olmalıdır. Havanın akış yolu üzerinde elastik bir kanat bulunmaktadır. Bir hava çek valfi üzerinden yağ kavanozuna hava gitmektedir.

Hava tüketimi olmadığı sürece yağlayıcının her yerinde basınç aynıdır ve hiçbir şey olmaz. Hava tüketildiğinde esnek kanat bükülerek giriş ile çıkış arasındaki basınç farkı yaratır. Bu kanat debiyle orantılı basınç düşümü yaratacak şekilde tasarlanmıştır ve değişken bir kısıcı gibi davranarak yağın emilerek kılcal borudan damlaması için gereken basınç farkını yaratmaktadır. Yağın damladığı gözleme cam mı çıkış tarafına bağlı olduğundan, basıncı yağ yüzeyindeki basınçtan daha düşüktür (Venturi etkisi)

Yağ çek valfinin görevi kılcal borudan emilen yağın havanın kullanılmadığı sürelerde geri kaçmasını engellemektedir. Çünkü ilk yağlama sırasında kılcal boruda yağın yükselmesi yaklaşık 15-20 sn. kesintisiz hava tüketimiyle sağlanmaktadır. Yağ çek valfi sayesinde borudaki yağ geri kaçmadığından birkaç saniyelik kesintili çalışmalarda bile yağlama yapılabilmektedir.

Ayar iğnesi damlayacak yağ miktarının ayarına yaramaktadır.

Hava çek valfi, girişten kavanoza küçük bir sızıntıya izin vermektedir.

Bu valfin görevi yağ doldurma tapası açıldığında girişten kavanoza olan bağlantıyı kesmektir. Bu sayede giriş havasını kapatmadan ve kavanozu sökmeden yağlayıcıya yağ doldurmak mümkündür. Havaya katılan yağın kalitesi doğrudan esnek kanat tarafından yaratılan giriş ile çıkış arasındaki basınç farkına bağlıdır. Bu yüzden uygun yağlayıcı seçebilmek için yağlayıcıların debi-basınç düşümü eğrilerine bakmak gereklidir.

Eğer gerekenden çok büyük bir yağlayıcı seçilirse gereken basınç düşümü sağlanamayacağı için hiç yağlama yapılamaz.

Eğer gerekenden küçük yağlayıcı seçilirse aşırı basınç düşümü yüzünden enerji kaybı oluşacak ve iş elemanlarının çalışma verimleri düşecektir. litre/dakika debi gereklidir.

pnomatik yaglayicilar
pnomatik yaglayicilar

Yağlayıcılarda 0.5 bardan daha fazla basınç düşümüne izin verilmemelidir. Ancak çok kısa süreli çalışmalar için 0.5 bardan daha yüksek basınç düşümleri kabul edilebilir. Bir sistemde bulunan büyük silindirlerin yanında, küçük silindirlerin de eşit yağlanabilmesi için yağlayıcının çalışma debisi aralığı olabildiğince geniş olmalıdır. Yağlayıcının yağlama yapabilmesi için gerekli en az debi yükseldikçe, küçük çap ve stroklu iş elemanları çalışırken yağ çekemezler ve yağsız çalışırlar.

Şartlandırıcı yağlayıcılarında basınç düşümü doğrudan debi ile orantılıdır.

Basınç düşümünü yaratmak için değişik yöntemler vardır.

Bunların başlıcaları şunlardır

  • Yaya karşı çalışan oturmalı valf
  • Pistonlar
  • Esnek kanatlar

Pnömatik şartlandırıcılar, yağlayıcılar ve yağlama fiyatları ne kadar?

Bu konuda detaylı fiyat listesi alabilmeniz için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

.

Toplam Puan - 70%
Ortalama - 30%

50%

Kullanıcı oyu: 4.57 ( 3 Oy)
Etiketler
Daha Fazla Göster

Hidrolik Dünyası

Kombi Teknik Ariza Bakım Hizmeti 05314280500 / 02169900044 tuzla, pendik, gebze, sultanbeyli , sancaktepe , kartal , istanbul Kombi Petek Temizleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Kapalı
Kapalı