HidrolikHidrolik Pompalar

Sabit Deplasmanlı Pompalar

Sabit Deplasmanlı Pompa

Sabit Deplasmanlı Pompa Nedir?

Hidrolik pompaları basitçe, bir yağ haznesinden emiş yaparak, hidrolik sisteme yağ besleyen mekanizmalar olarak tanımlayabiliriz. Pompaların hepsi, çıkış millerine monte edilmiş bir elektrik motoru veya bir içten yanmalı motor tarafından tahrik edilerek döndürülmek zorundadır. Böylece her bir dönüş turunda pompaların içlerinde, önce artan sonra azalan hacim odacıkları yaratılır. Pompa bu artan ve azalan hacimsel farklılıklar nedeniyle bir yandan yağ emer bir yandan yağ basar.

İşte bir pompanın bir tam devir döndürüldüğünde emip bastığı yağ hacmine pompa deplasmanı ismi verilir ve cm3/devir olarak ifade edilir. Pompa deplasmanları hidrolik yağ debisini belirlemekte önemli bir kriterdir. Ayrıca debi kavramını da hatırlatmak gerekirse, belirli bir kesitten belirli bir sürede geçen akış miktarı olarak tanımlanabilir.

Kaç çeşit pompa vardır?

Pompalar temel olarak

olarak ikiye ayrılabilir.

Sabit deplasmanlı pompalarda emilen ve basılan yağ hacmi her bir devirde aynıdır. Fakat değişken deplasmanlı pompalarda, emilen (bir başka deyişle basılan) yağ hacmi istenildiği gibi değiştirilebilir.

Sabit Deplasmanlı Pompalar Kaç Çeşittir?

Sabit Deplasmanlı Pompalar
Sabit Deplasmanlı Pompalar

Pompalardan beslenen yağ debisinin büyüklüğü kaç parametredir?

Pompalardan beslenen yağ debisinin büyüklüğünü iki parametre etkiler;
1- Pompa döndürülme hızı,
2- Pompa deplasmanı.

Pompa hızları değiştirilirse ne olur?

Eğer döndürme hızı değiştirilirse, elde edilecek debi miktarının değişeceği açıktır. Fakat hidrolik sistemde neler olup bittiğinin anlaşılıp, motora bilgi aktararak devir değişiklikleri yapmak karmaşık ve yavaş olacaktır.

Ayrıca motor hızını kontrol etmek için kurulacak elektriksel sistem, fazladan maliyete neden olacaktır. Bu nedenlerden pompa deplasmanını kontrol etmek, hem daha kolay hem de daha ucuz olacağından tercih edilmektedir. Hidrolik sistemlerde, debi miktarı hidrolik iş elemanlarının (hidrolik silindir, hidromotor veya döner aktuatörler) çalışma hızlarını belirlemektedir.

Debi kontrollü çalışma hız etkisi nedir?

Dolayısıyla debi kontrolü çalışma hızını kontrol edebilmek için son derece önemlidir. Debi kontrolü için sabit deplasmanlı pompalarla birlikte hız ayar valfleri kullanılarak iş elemanına ulaşan debi miktarı değiştirilebilir. Fakat bu valfleri kullanarak yapılan hız kontrolünün önemli dezavantajları bulunmaktır.

Sabit Deplasmanlı Pompalarda Hız Kontrolünün Dezavantajları Nedir?

  • Yüksek miktarda enerji sarfiyatı
  • Hidrolik sistemin kendi kendini ısıtması,
  • Soğutma maliyetleri,
  • Hidrolik ekipmanların hızlı yıpranması ve arıza yapması,
  • Bakım onarım maliyetleri,
  • İş gücü kaybı,
  • Zaman kaybı,
  • Para kaybı, denilebilir.
Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için tüm bu dezavantajların nasıl ortaya çıktığı ve neler yapılması
gerektiği detaylarıyla aşağıda anlatılmıştır.

.

Toplam Puan - 70%
Ortalama - 30%

50%

Kullanıcı oyu: 4.76 ( 5 Oy)
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı