HidrolikHidrolik PistonlarServislerimiz

Silindir Tamiratı ve Montajı

Silindir Tamiratı ve Montajı

Silindir Tamiratı ve Montajı, Arıza arama işlemlerinin bir silindirin sökülüp tamir edilmesi gerektiğini gösterdiği zaman aşağıdaki adımları takip ediniz.

Önce silindirin detaylı parça veya montaj resmini elde ediniz. Tipik bir açılmış resim aşağıda Şekil 2.3’ te (Resimi büyüterek bakınız) görülmektedir. Hidrolik aksamı sökerken her zaman emniyet gözlükleri takınız.

İkincisi, parçaları uygun sırayla çıkartarak silindiri sökünüz. Çok güç gerektiren bir parçayı çıkarmaya çalışmayınız .

Silindir Tamiratı ve Montajı
Silindir Tamiratı ve Montajı

Keçeler, parçaları emniyetle yerinde tutma eğiliminde oldukları için bağlantıları ayırmak için bir miktar güç gerekir. Fakat bu güç kullanımı gerekliliği sizin büyük ölçülü aletler veya levyeler kullanarak iki parçayı ayırmanız demek değildir.

Silindir Tamiratı ve Montajı yapımında parçaları ayırırken onları çıkardığınız sırayla yayınız. Bu, onları doğru sırada monte etmenizi sağlayacaktır.

Bir hidrolik silindirin ana parçaları; kafalar, silindir borusu, piston, piston kolu, kol yatağı, gergi çubukları ve keçelerdir.

Her parçanın yapımında kullanılan malzeme üreticiye ve kullanılacağı yere göre değişir. Aksamları değiştirdiğiniz zaman kullanılanlarla aynı tipte olduğundan, güvenli ve doğru şekilde monte edildiğinden emin olunuz.

Silindir kafaları genellikle plaka veya dökme çelikten yapılmış ve hassas toleransla işlenmiştir. Silindir boruları genellikle düz veya kaplama çeliktendir.

Kaplamanın büyük bölümü boru iç yüzeyindedir ve kromdur. Pistonlar biçim ve malzeme olarak birbirinden farklıdır, fakat çoğu dökme demir ve Şekil 2.4’ tekine benzerdir. (Resimi büyüterek bakınız) Piston keçeleri pek çok malzeme ve şekilde üretilir. Çeşitliliğin sebebi kullanılan hidrolik akışkanın çeşitliliğindendir.

Normal petrol esaslı yağlardaki alev alma tehlikesi nedeniyle sistemlerin çoğunda ateşe dayanıklı akışkanlar kullanılır. En popüler çeşitleri su esaslı akışkanlar, emülsiyon akışkanlar ve fosfat esteri akışkanlarıdır.

Silindir Tamiratı ve Montajı yaparken bazen fabrika mühendisi veya bakım mühendisi kullanılacak akışkanı seçer, çünkü silindirin çalışacağı koşulları bilecek durumdadır. Çoğu zaman akışkan seçimi güvenlik standartları veya fabrika şartlarına göre yapılır.

Petrol tabanlı olmayan akışkanlar kullanıldığı zaman, keçelerin seçimi büyük önem kazanır, çünkü pek çok ateşe dayanıklı akışkan genellikle sentetik lastik veya deriyle uyumlu değildir. Böyle keçeler için seçilen popüler bir malzeme “viton” dur. Bu malzeme ateşe dayanıklı akışkanların çoğu için iyi veya mükemmel sonuç verir.

Çoğu zaman otomotiv türü dökme demir piston halkaları kullanılır bu da o bölgedeki özel keçe seçiminin gerekliliğini ortadan kaldırır. Bu halkaların son derece uzun ömürlü oluşları, onları pek çok uygulamada arzulanır bir seçenek hâline getirir.

Bununla beraber, eğer silindir bir tutma işinde veya piston kaçağının sorun olabileceği bir işte kullanılacaksa, otomotiv türü halkalar kullanılamaz, çünkü normalde bunlar bir miktar akışkanın sızmasına izin verirler. Bunu engellemek için biçimlendirilmiş yumuşak sızdırmazlık elemanı kullanılmalıdır. Yine burada, genellikle viton seçilir.

Piston kolları genellikle tornadan, taşlamadan geçmiş ve parlatılmış yüksek çekme mukavemeti olan çeliklerden yapılır. Kollar üreticiye göre serbestleştirilmiş veya sert krom kaplamalı olabilir. Yiyecek işlenen bazı uygulamalarda paslanmaz çelik piston kolu gerekir. Eğer kol malzemesi kolaylıkla tanınmazsa, kolun çelik olup olmadığını bir mıknatıs yardımıyla anlaşılabilir. Bir hidrolik silindirde en sık değiştirilen piston kolu yatakları ve keçeleridir. Normal çalışma şartları altında bu parçalar yıpranır ve sık olarak değiştirilmesi gerekir.

Çoğu zaman piston kolu yatakları silindir kafasından kolaylıkla çıkarılabilir. Silindir Tamiratı ve Montajı yaparken piston kolu yatağı çıkarıldıktan sonra, piston kolu keçesi ve toz keçesi çıkarılabilir ve yeni parçalar monte edilebilir. Piston kol keçeleri için viton veya teflon kullanılabilir. Teflon genellikle bu alanda kullanılır, çünkü daha yüksek ısı dayanıklılığına sahiptir. Silindir üreticisinin talimatları size biçim ve uygulama için en uygun malzemenin hangisi olduğunu söyleyebilir. Piston kolu yatağını çıkarırken inceleyiniz ve temizleyiniz. Eğer hasarlıysa değiştiriniz.

Yeni piston kolu yatağını monte ederken keçe dudakları veya kenarlarının kesilmesini veya çentiklenmesini engellemek için gerekli özeni gösteriniz. Piston kolu üzerindeki her türlü kiri çıkannak için piston kolu yatağının en dışına genellikle bir toz keçesi veya koruyucusu yerleştirilir. Bu koruyucu ya da toz keçesi zararlı yabancı maddelerin salmastraların içine girmesini engelleyerek verimli ömürlerini uzatır. Pistonun kola sağlamca bağlandığından emin olduktan sonra silindiri tekrar monte ediniz.

Montajı yapılmış bir hidrolik silindirin kesiti
Montajı yapılmış bir hidrolik silindirin kesiti

Silindir kafaları üniteden çıkarıldığı zaman boru keçelerini değiştirmekte fayda vardır. İç merkezleme kaçıklığını ve akışkanın boru uçlarından sızmasını engellemek için gergi çubukları tekrar sıkıştırıldığı zaman gerekli özeni gösteriniz. Gerekli sıkıştırna miktarı silindir levhasında ya da üreticinin talimatlarında bulunabilir.

Gergi çubukları genellikle yüksek çekme mukavemeti olan çelikten üretilir. Üretici tarafından montaj sırasında ön gerilim uygulanır. Gergi çubuğunun somunları kendinden kilitlenir tipte olabilir ya da olmayabilir. Genellikle gergi çubuğunu doğru tork miktarıyla ön gerilim uygulamak kilit somunlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

.

Toplam Puan - 70%
Ortalama - 40%

55%

Kullanıcı oyu: 4.12 ( 5 Oy)
Etiketler
Daha Fazla Göster

Hidrolik Dünyası

Kombi Teknik Ariza Bakım Hizmeti 05314280500 / 02169900044 tuzla, pendik, gebze, sultanbeyli , sancaktepe , kartal , istanbul Kombi Petek Temizleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı