HidrolikHidrolik Pistonlar

Şok Emiciler

Şok Emiciler

Şok Emiciler, Pek çok hidrolik sistemin kontrol valfleriyle beraber çalışan ya da çalışmayan dış silindir durdurucu cihazları vardır. Bu cihazlar yükün durmasını kontrol etmek için kullanılır ve şok emici olarak adlandırılır. Tipik bir sabit ağızlı şok emici Şekil 2.8’ de gösterilmiştir. Kapalı, kapılı bir silindir içinde hareket eden bir pistondan oluşur.

Kapılar içlerinden geçen akışkan miktarını düzenler ve dâhili, yay yükü durdurmak için değil yalnızca kolu geri döndürmek için kullanılır. Bir şok emici hareket eden cismi, hidrolik akışkanı bir dizi orifisten geçirerek durdurur. Pek çok uygulamada, yaratılan enerji açık havaya verilir.

Aşırı gürültü ve çarpma sesi şok emicinin kötü çalıştığına işaret eder. Bu tür arızalı çalışmanın genel bir sebebi akışkan eksikliğidir. Doğru hareket yüke anında direnç sağlanmasını gerektirdiğinden, sistemdeki biraz hava bile sorun yaratır.

Hava piston halkalarını etkileyerek kırılmalarına sebep olur. Kırık halkalar yağın serbestçe dolaşmasına izin verecek ve arızalı çalışmaya yol açacaktır.

Bir şok emicide arıza ararken önce sızdırmazlık elemanlarının yerlerini kontrol ediniz. Kafanın tüple bağlantı kesiti ve piston kolu yatağı kesiti görsel kontrol için en kolay yerlerdir. Genellikle aradaki sızıntılar çok kolay fark edilir.

Bu tür sızdırmazlık elemanlarının değiştirilmesi hiç bir özel beceri gerektirmez, çünkü şok emiciler, silindire benzer şekilde monte edilmiştir.

Şok Emiciler
Şok Emiciler

Her türlü akışkan kaybına karşı yapılacak en iyi iş Şekil 2.9’ dakine benzer bir ilave yağ damlalığı yerleştirmektir. Yağ damlalığının düzenli muayenesi birimin dolu kalmasını sağlar.

Bu aşınma dahili kaçak yaratacak ve kol üzerindeki cilalı yüzeylerin varlığı sayesinde tanınabilecektir.

Şok emici bozukluğunun bir başka sebebi merkezleme kaçıklığıdır. Birimler doğrusal hareket halinde olduklarından kol üzerinde her türlü yan yük dahili parçaların aşınmasına sebep olur.

Kolun merkezleme kaçıklığıdır pistonda bir arıza kaynağı olabilir ve kolun, dozaj tüpünün zedelenmesine sebep olur. Dozaj tüpü zedelendiği zaman yağ pistonun yanından savrulacak ve birimin direnç kuvvetini azaltacaktır. Şok emicideki zayıflamış direnç kolaylıkla dibe varmasını sağlayarak sistemde darbelere yol açacaktır. Eğer bu etki çok ciddi olursa piston kolu bükülme veya kırılmaya yatkın olacaktır.

Amortisörler çalışma koşullarındaki değişikliklere uyabilir şekilde olmaları için ayarlanabilir ağızlı olarak da imal edilirler. Birimin ayarı şok emicinin yanındaki bir düğmeyle yapılır. Normalde ayarlanabilir şok emiciler yüksek bir değerden uygun bir etki elde edene kadar aşağı inilerek deneme yanılma metoduyla kurulurlar. Eğer ayarlanabilir bir şok emiciler en yüksek değerinde yeterli kapasiteye sahip değilse daha büyük bir birimle değiştirilir.

.

Toplam Puan - 60%
Ortalama - 30%

45%

Kullanıcı oyu: 4.75 ( 4 Oy)
Etiketler
Daha Fazla Göster

Hidrolik Dünyası

Kombi Teknik Ariza Bakım Hizmeti 05314280500 / 02169900044 tuzla, pendik, gebze, sultanbeyli , sancaktepe , kartal , istanbul Kombi Petek Temizleme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı