Sızdırmazlık Elemanları

Statik Sızdırmazlık Elemanları

Statik Sızdırmazlık Elemanları

Statik sızdırmazlık elemanları; O-ring, mekanik bir sızdırmazlık elemanı olarak kullanılan yuvarlak (O şeklinde) kesit elastomer bir döngüdür.. Bunlar arayüzüne bir conta oluşturmak, bir yiv içine oturan ve iki ya da daha fazla kısımları arasındaki birleştirme esnasında sıkıştırılması için tasarlanmıştır. Ortak bir statik olarak, ya da (bir kaç koşullarda) parça ve O-ring i (örneğin, pompa şaftları ve hidrolik silindirler dönen) arasında göreceli hareketi sahip olabilir. Hareketli eklemler genellikle aşınmasını azaltmak için O-ring yağlama gerektirmez. Bu, genellikle sıvı kapatılırken ile gerçekleştirilir. Onlar ucuz ve kolay hale getirmek için, güvenilir ve basit montaj gereksinimleri vardır, çünkü O-ring makine tasarımında kullanılan en popüler sızdırmazlık elemanlarından biridir. Onlar megapascal onlarca (psi binlerce) basınç kapatabilir. Bazı durumlarda, O-ring yedekleme halkaları ile birlikte kullanılır.

Başarılı O-ring ortak tasarım O-ring öngörülebilir bir deformasyon geçerlidir.Sert bir mekanik montaj gerektirir. Sızdırmazlık O-ring ve conta yüzleri arasında bir irtibat noktanız için tasarlanmıştır. Bu O-ring gövdesinin verim stres aşmadan, yüksek basınç içeren mümkün yüksek bir lokal stres sağlar. O-ring malzeme esnek doğası montaj parçaları kusurları barındırır. O-ring standart boyutta ve malzeme büyük bir sayı olarak kullanılabilir. Üreticiler veya referans kitapları montaj için uygulama ve işleme veri kaynağı. O-ring makine tasarımı en yaygın ve önemli unsurlarından biridir.

Statik Sızdırmazlık Elemanları

Nitril (NBR)

Sızdırmazlık elemanlarının büyük kısmı için önerilir ve çok yaygın bir kullanıma sahiptir. Nitril (NBR) bir Butadiene-Acrylo Nitrile (ACN) polimerdir.Alifatik hidrokarbonlar (örneğin; Propan, Bütan, Petrol) mineral yağları, yağlama yağları, Grup H, HL, HLP tip yağlar ve gresler, HFA, HFB ve HFC, bitkisel ve hayvansal gres yağları, hafif ısıtma ve diesel yakıtında oldukça iyi dayanım özellikleri gösterir. Yakıtlar ve sanayi sıvıları için değişik karışımları yapılmaktadır. Standart Nitril karışımı, -30°C, +105°C’ye kadar kullanılmak üzere önerilir. Kısa aralıklı çalışmalarda +120°C’ye kadar kullanılabilir.

HNBR

NBR polymerinin tamamının ya da bir bölümünün çift bağlı butadien ile hydrojene edilmesi ile elde edilen bir elastomer türüdür.Standart NBR karışımına nazaran yüksek ısı ve yüksek mekanik değerlerine sahip olan HNBR, -30 ile +150 C° arasında kullanılmak üzere önerilir.

Silikon

Silikon, -60°C ile 200°C arasında elastikiyetini korur. Dinamik uygulamalarda tavsiye edilmez. Ozon, hava ve yağa karşı direnci iyidir.

Viton (FKM-Flourel)

Viton veya Flourel ticari isimli bu malzeme, -30°C ile 225°C arasında her tip gres, yağ ve solvente dayanıklıdır. Birçok kimyasallara karşı direnci çok iyidir.

Neopren (CR)

-45°C ile 100°C arasında kopma, yırtılma ve aşınmaya karşı çok dayanıklıdır. Aleve karşı dirençlidir.Aynı anda yağa ve atmosferik şartlara dayanıklılık istenen yerlerde kullanılır.

Poliüretan (PU)

-30°C ile 100°C arasında kopma, yırtılma ve aşınmaya karşı mükemmel dayanıklılığı vardır, hava ve ozona dirençlidir.Özellikle yüksek basınç sızdırmazlık elemanı ve mil sıyırıcı olarak kullanılır.

Etilen Profilen Kauçuk (EPDM)

-40°C ile 145°C arasında kullanılabilir. Fosfat, ester akışkanlarına, otomotiv fren yağlarına ve buhara karşı direnci çok iyidir.

Sitren Butadien Kauçuk (SBR)

-50°C ile 100°C arasında glikol esaslı fren yağlarına, inorganik asitlere, bazlara ve alkole karşı direnci iyidir.

Tabii Kauçuk (NR)

-60°C ile 100°C arasında kullanılır. Yüksek esneklik gerektiren yerlerde tavsiye edilir.

Polyacetal (POM)

Hidrolik-pnömatik sistemlerde genel yataklama malzemesidir. 80°C’ye kadar sıcaklıklarda ölçü stabilizasyonu mükemmeldir. Çok düşük su absorbsiyonu önemli özelliklerindendir. Sıcaklık aralığı -40°C ile 140°C arasındadır.

O-ring seçimi kimyasal uyumluluk, uygulama sıcaklığı, sızdırmazlık basıncı, yağlama gereksinimleri, kalite, miktar ve maliyet esas alınmaktadır. Tipik O-ring malzemeleri: Nitril (NBR veya Buna-N), Silikon (VMQ), ® Florokarbon (Viton, FKM), perfloroelastomer (Kalrez ® (FFKM), Florosilikon (FVMQ), Etilen Propilen (EPM, EPDM, EP, EPR), Neopren (CR, Kloropren), Poliüretan (AU, EU). Statik sızdırmazlık: elemanlarını çalışma prensibine göre iki sınıfa ayırabiliriz. •Sızdırmazlık etkisi sıkıştırma oranına bağlı olan elemanlar (contalar) •Basınç karşısında davranışı değişen elemanlar. Bunlar basınç arttıkça yüzeye daha fazla baskı yaparlar (Oring, U-ring)

.

Toplam Puan - 70%
Ortalama - 30%

50%

Kullanıcı oyu: 4.68 ( 2 Oy)
Etiketler
Daha Fazla Göster

Hidrolik Dünyası

Kombi Teknik Ariza Bakım Hizmeti 05314280500 / 02169900044 tuzla, pendik, gebze, sultanbeyli , sancaktepe , kartal , istanbul Kombi Petek Temizleme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı