HidrolikHidrolik Pistonlar

Tek Etkili Hidrolik Silindirler

Tek Etkili Hidrolik Silindirler

Tek Etkili Silindirler

Tek Etkili Hidrolik Silindirler, Silindirin tek yönde hareketinin hidrolik yağ basıncı ile sağlandığı geri dönüşünün ise yük etkisiyle kendiliğinden ya da silindir içerisine yerleştirilen bir yay sayesinde sağlanan hidrolik silindirler tek etkili silindir grubuna dahil edilir.

Bu tip silindirlerin sadece tek yönde iş yapabilirler, geri dönüş hareketi sırasında üretilen kuvvet sadece silindirin başlangıç pozisyonuna dönmesine yetecek kadardır.

Bu şekilde bir silindir kullanmanın bazı avantaj ve dezavantajları vardır.

Hidrolik silindirlerde piston ve silindir borusu arasında hareketli yüzeyde, yüksek basınçta sızdırmazlık ihtiyacı olduğu için silindir borusunun yüzey kalitesi çok önemlidir.

Hidrolik silindir boruları oldukça hassas işlenmiş bir iç yüzeye sahiptirler buda onların üretim maliyetlerini arttırmaktadır.

Tek etkili dalma tip bir silindir kullandığımız taktirde silindirimizde piston olmayacağından dolayı silindir borusunu hassas işlememize gerek kalmaz ve bu da silindirin maliyetini düşürür.

Tek etkili bir silindir kullanmanın bir diğer avantajı ise, hidrolik olarak kontrol edeceğimiz port sayısı (bağlantı) 2 den 1’ e düşürmektir. Böylece silindirin kontrolünde kullanacağımız yön valfini daha basit seçme ya da daha az sayıda valf kullanma gibi avantajlar ortaya çıkacaktır.

tek etkili hidrolik silindir
tek etkili hidrolik silindir

Tek Etkili Silindir, Akışkanın pistona tek taraftan etki ettiği silindir türüdür. Piston bir yöne doğru akışkan tarafından hareket ettirilirken, geri dönüş yay ya da ağırlık yardımıyla gerçekleşir. Tek etkili silindirler çift etkili silindire benzer ve çok fazla kullanılmaz. Şekil 1.1’ te tek etkili silindirin kesit görünüş ve sembol resmi görülmektedir.

Tek etkili silindir, Silindir içine akışkan girişi için 1 adet giriş deliği bulunur. Sızıntı yapan akışkanın tahliyesi ve silindir içine havanın girip çıkabilmesi için diğer tarafta küçük çaplı bir delik kullanılır.

Tek Etkili Hidrolik Silindirlerin Fiyatı Ne Kadar?

Bu konuda ki özel siparişler için bizimle iletişime geçiniz.

.

Toplam Puan - 70%
Ortalama - 30%

50%

Kullanıcı oyu: 5 ( 1 Oy)
Etiketler
Daha Fazla Göster

Hidrolik Dünyası

Kombi Teknik Ariza Bakım Hizmeti 05314280500 / 02169900044 tuzla, pendik, gebze, sultanbeyli , sancaktepe , kartal , istanbul Kombi Petek Temizleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Kapalı
Kapalı