HidrolikKombi Arıza BakımKombi Arıza Kodları

Demirdöküm Neva Kombi Bilgileri

Demirdöküm Neva Kombi Bilgileri

.

Kullanıcı oyu: 4.4 ( 3 Oy)
Demirdöküm Neva Arıza & Kombi Şeması
Demirdöküm Neva Arıza & Kombi Şeması

 

 

 

 

 

 

 

Demirdöküm Neva Arıza & Kombi Şeması
Demirdöküm Neva Arıza & Kombi Şeması

 

 

 

 

 

 

 

 

Demirdöküm Neva
Demirdöküm Neva

 

 

 

 

 

 

 

 

Demirdöküm Neva Ariza Kodu
Demirdöküm Neva Ariza Kodu

 

 

 

 

 

 

 

 

Neva Kombiyi Yaz Konumunda Çalıştırma

Öncelikle Mode (7) düğmesine basarak ekranda musluk simgesini görüntüleyin. Musluk simgesini gördüğünüzde kombinizi yaz yani sıcak su konumuna almış olursunuz. Sonrasında 1 ve 3 düğmeleri ile sıcak su ayarını belirleyin. İsteğe bağlı bir ayar seçebilirsiniz. 1 düğmesi (+) ile ayarı yükseltebilir, 3 düğmesi (-) ile ayarı düşürebilirsiniz. Ayar ekranda görüntülenecektir. Yaptığınız ayar neticesinde musluğu açtığınızda bir sorun olmadığı sürece kombi devreye girerek suyu ısıtacaktır. Musluk açık kaldığı sürece ekranda musluk simgesi yanıp sönecektir. Musluğu kapattığınızda musluk simgesi sadece yanar.

Neva Kombiyi Kış Konumunda Çalıştırma

Önce Mode (7) düğmesine basarak ekranda petek ve musluk simgesini görüntüleyin. Musluk ve petek simgesi belirir ise kombiyi kış konumuna almış olursunuz. Daha sonrasında 2 ve 4 numaralı düğmeleri kullanarak kalorifer ısı ayarı belirleyin. 2 düğmesi (+) ile ayarı artırabilir 4 düğmesi (-) ile ayarı düşürebilirsiniz. Ayarladığınız ısı derecesi ekranda belirecektir. Kombi kış konumunda iken aynı anda petekleri ısıtıp sıcak su vermez. Kombinin önceliği sıcak sudur. Musluğu açtığınızda ekranda musluk sembolü yanıp söner. Musluğu kapattığınızda petek sembolü yanıp söner.

Neva Kombiyi ECO Modunda Çalıştırma

Ekran altında bulunan ECO düğmesine basılı tuttuğunuzda ekranda “E” sembolü belirir. Bu sayede Eco ayarını çalıştırmış olursunuz. Fabrika ayarı ECO ve KIŞ konumudur. Kalorifer tesisatında ON/OFF çalışma yaparak kalorifer suyu sıcaklığının ayarlanan değerin üstüne çıkması halinde cihazı kapatmakta olan moddur. Ekonomik mod olarak bilinir. Tasarruf etmenize yardımcı olur.

Neva Kombiyi COMFORT Modunda Çalıştırma

Ekranın altında bulunan COMFORT düğmesine basılı tuttuğunuzda ekranda “C” sembolü belirir. Bu sayede kombiyi Comfort konumuna almış olursunuz. Bu modda kombi tesisatta modülasyonlu çalışma gerçekleştirir. Yani kalorifer suyu sıcaklığı ayarlanan derecenin üzerine çıktığında alevin boyunu alçaltıp, yükselterek otomatik sıcaklık ayarı yapmaktadır.

Neva Kombiyi Resetleme

Demirdöküm Neva Kombi Kullanımı sırasında resetleme işlemi ekranda arıza kodu belirdiği zaman yapılmalıdır. Bu durumda açma-kapama düğmesine basmanız gerekir. Arıza halinde işlemi sorun düzelmediği sürece maksimum 3 kez tekrarlayabilirsiniz.

Neva kombide basıncı (bar seviyesini) görüntülemek adına “mode” ve “açma/kapama” düğmesine aynı anda basın. Basınç ekranda görüntülenecektir. İdeal su basınç seviyesi 1 ile 2 bar arasıdır. Basınç düşük ise (1 barın altında) kombiye su basın. Basınç yüksek ise (2,5 barın üstünde) fazla basıncı tahliye edin.

 

 1. F01 Arızası Aşırı Isınma Sorunu
 • Çözüm Tesisat su sıcaklığının 98° üzerine çıktığını belirten bir arıza kodudur. Cihaz bu durumda bloke olur ve çalışmaz. Ekranda da F01 Arızasının yanı sıra “reset” yazısı da yer alır. Bu durumda cihazı resetlemeniz gerekir. Resetleme uygulamasından sonra da sonuç değişmiyorsa (kombi petek konumunda ise) petek vanalarına bakın, kapalı ise açın. En az 3 petek vanası mutlaka açık olsun. Sonuç değişmiyorsa servis yardımı alın. Bu gibi durumlarda; kalorifer filtresinin tıkanması, üç yollu vananın ortada kalması ya da konum değiştirmesi, pompanın sıkışması, tesisatın tıkanması, ana eşanjörün kireçlenmesi veya tıkanması durumları söz konusu olabilmektedir. Tespit için Demirdöküm Servisi ile görüşerek yardım alın.
 1. F02 Arızası Kullanım Suyu Sensör Problemi
 • Çözüm Demirdöküm Neva kombide bu hata kodu yer aldığı zaman kombiden sıcak su alamazsınız. Kombide sıcak su için görev alan parçalardan biri olan sensörün arızalı olduğunu anlatan hata kodudur. Parça değişim işlemi gerekebilir. Sensör kablolarında kopma-kısa devre durumu veya borularda nemlenme durumu söz konusu olabilir. Bu sebeple de yardımları Neva Servisi’nden almalısınız.
 1. F03 Arızası Tesisat Devresi Gidiş Sensör Problemi
 • Çözüm Neva kombi içinde bulunan kaloriferler için çalışmakta olan sensörde sorun olduğu zaman Neva kombide bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu durum karşısında peteklerinizde ısınma durumu olmaz veya az ısıtır. Genelde kış aylarında karşılaşılan bir arıza kodudur. Kalorifer sensörünün yanı sıra, kablolarda kısa devre-kopma, borularda nemlenme olduğunda da bu sorun yaşanabilir. Bu gibi durumlarda uzman yardımı almanız gerekir.
 1. F04 Arızası İyonizasyon-Ateşleme Problemi
 • Çözüm Neva kombide ateşleme veya alev algılamama sorunu olduğunda ekranda bu hata kodu ile birlikte “reset” yazısı da belirir. Bu durumda önce dairenizde gaz olup olmadığına bakmalı ve gaz olduğundan emin olmalısınız. Daha sonrasında Neva kombiyi maksimum 3 kez resetlemelisiniz. Bu uygulamalardan sonra da sonuç aynı ise ateşleme sisteminde sorun var demektir. Bu durumda; elektronik kart, gaz armatörü, iyonizasyon ateşleme elektrodu gibi parçalarda sorun olabilir. Servis yardımı almanız gerekmektedir. uzman Demirdöküm Servisi ile görüşebilirsiniz.02199900044
 1. F05 Arızası Hava Akış Sorunu
 • Çözüm Neva model kombilerde prosestat sorunu olarak da adlandırabileceğimiz arıza kodudur. Yalnız hava akış sorunlarında tek sebep prosestat değildir. Bu parçanın yanı sıra anakart veya fan gibi parçalarda da sorun olabilmektedir. Arıza durumu yerinde görülür ve yerinde tespit yapılır ise sorunun sebebi bulunur ve gereken çözümleme yapılarak sorun giderilir.

 

 1. F06 Arızası Tesisat Devresi Dönüş Sensör Sorunu
 • Çözüm Tesisat dönüş sensöründe, kablolarda veya sensör borularında sorun olduğunda ekranda bu hata kodu yer alır. Bu arıza durumunda teknik açıdan tespitlerin yerinde yapılması gerekir. Demirdöküm Servisi’nden yardım almalısınız.02169900044
 1. F07 Arızası Gaz Valfi Geri Besleme Sorunu
 • Çözüm Gaz valfi geri besleme sorunu yaşandığında cihazda genelde ateşleme sorunu yaşanır. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihazı resetlemelisiniz. Ekranda “reset” yazısı da belirecektir. Resetleme işleminden sonra da sorun düzelmez ise servis yardımı almalısınız.
 1. F08 Arızası Gidiş Suyu Sensöründe Aşırı Sıcaklık Sorunu
 • Çözüm Kalorifer gidiş suyu sensör sıcaklığının 95° üzerine çıktığını belirten arıza kodudur. Bir süre kadar beklemeli sorunda düzelme olmaz ise resetleme işlemi yapılmalıdır. Yine de sonuç alınamıyor ise servis yardımı alınmalıdır.02169900044
 1. F09 Arızası Hava Akış Anahtarı Kısa Devre Sorunu Demektir.
 • Çözüm Neva kombinin çalışmaya başlamasından sonra hava akış anahtarının kapalı olması veya anakart ile hava akış anahtarı arasındaki kablolarda kısa devre durumu olması halinde ekranda bu hata kodu yer alır. Müdahale ve çözüm için mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. F10 Arızası Tesisat Devresi Su Basınç Sorunu
 • Çözüm Neva model kombilerde düşük veya yüksek su basınç sorunlarında ekranda beliren hata kodudur. Bu durumda önce su basıncını kontrol edin. Basınç eğer 1 barın altında ise Neva kombinin sağ alt kısmında yer alan siyah doldurma musluğu ile kombiye su basın. 1,5 bar değerine geldiğinde su basma işlemini durdurun, doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatmayı unutmayın. Neva kombi su basıncı 2,5 veya 3 bar üzerinde ise en yakın petek havasını alarak basıncı düşürün. Sorun düzelecektir. Düzelme olmazsa resetleme işlemi yapabilirsiniz.
 1. F11 Arızası Sirkülasyon Sorunu
 • Çözüm Tesisat gidiş ve tesisat dönüş sıcaklığı arasındaki ısı farkının 40°C olduğunu belirtir. Bu arıza durumunda tesisat vanalarının açık olduğundan ve petek vanalarının açık olduğundan emin olunmalıdır. Gereken kontrollerden sonra da sonuç değişmiyorsa birkaç resetleme işlemi yapılmalı. Yine de sonuç aynı ise mutlaka uzman Demirdöküm Servisi’nden yardım alınmalıdır.02169900044
 1. F12 Arızası Düşük Voltaj Sorunu
 • Çözüm Neva model kombiye gelen voltajın 165 V ın altında olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda bir süre kadar voltajın düzelmesini beklemelisiniz. Cihaz bu aşamada otomatik resetlenecektir. Uzun süre bekleme sonucunda sonuç değişmiyorsa eğer bu durumda Demirdöküm Servisi yardımı alınmalıdır. Neva kombilerde düşük voltaj sorununda genelde anakart arızası ile karşılaşılmaktadır. Anakart voltaj sebebi ile yanmış veya hasar görmüş olabilir. Anakarta müdahale edilerek sorun çözümlenir fakat voltaj sebebi ile aynı sorun tekrar edeceğinden KOMBİ REGÜLATÖRÜ kullanmanız tavsiye edilir. Aksi halde yeniden voltaj sorunu yaşandığında müdahale edilen anakart garantiye girmez ve çözüm için yeniden ücret ödemek durumunda kalırsınız.
 1. F13 Arızası Tesisat Devresi Sensörleri Ters Veya Takılmamış
 • Çözüm 20 saniye boyunca tesisat dönüş suyu sıcaklığı, gidiş suyu sıcaklığından 7°C kadar fazla olursa ekranda bu hata kodu yer alır. Bu durumda tesisat devresindeki sensörler ya ters bağlanmıştır ya da takılmamıştır. Çözüm için mutlaka uzman yardımı almalı, cihaza müdahalede bulunmamalısınız.
Etiketler
Daha Fazla Göster

Hidrolik Dünyası

Kombi Teknik Ariza Bakım Hizmeti 05314280500 / 02169900044 tuzla, pendik, gebze, sultanbeyli , sancaktepe , kartal , istanbul Kombi Petek Temizleme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Kapalı
Kapalı