Sızdırmazlık Elemanları

Sızdırmazlık Elemanları

Sızdırmazlık Elemanları

Sızdırmazlık Elemanları Genel Çalışma Prensipleri, bütün sızdırmazlık elemanlarının genel çalışma prensibine göre mutlaka bir miktar ön yükleme (sıkma payı) ile montaj yapılmalı ve sızdırmazlık elemanı kanalında uygun miktarda boşluk olmalıdır. Basınçlı akışkan, çalışma anında bu boşluğa dolarak sızdırmazlık elemanına etkimeli ve sızdırmazlık dudaklarını açarak ya da keçe malzemesini basınç etkisi ile şişirerek görev yapmasını sağlamalıdır.

Sızdırmazlık Elemanları Nelerdir?

O-RİNGLER

O-ringler ucuz ve basit sızdırmazlık elemanlarıdır.Bu özelliğinden dolayı hidrolik ve pnömatik sistemlerde geniş bir uygulama alanına sahiptirler.Uygun çalışma ortamı ve malzeme sağlandığı taktirde hem statik hemde dinamik uygulamalarda kullanılabilirler.Diğer sızdırmazlık elemanlarına göre daha az yer kapladıklarından ve her iki yönlüde sızdırmazlık sağladıklarından dizaynı kolaylaştırlar.O-ring uygulamalarından iyi sonuç almak için;uygun ölçülendirme ve doğru malzeme secimi yapılmalı ve metal parçaların yüzey kalitesinin uygun olması gerekmektedir.

X-RİNGLER

X-ringler özel sızdırmalık dizaynları ile O-ringlerin kullanılabildikleri her alanda kullanılırlar.standart olan NBR 70 shore A X-ringler ,düşük sürtünme kuvvetine sahip,çapak hattının dinamik calışma yüzeyinde bulunmaması ve takıldığı kanalda dönmeye neden olmayan dizaynı ile hidroli ve pnömatik bir çok uyğulamada yer alabilirr.X-ringlerin NBR 70 shore A’nın yanı sıra NBR 90 shore A,slıkon ve FKM(vıton)olarakda imalatda imalatı yapılabilir.

Hidrolik ve pnömatik silindirlerde kullanılan sızdırmazlık elemanları PİSTON ve BOĞAZsızdırmazlık elemanları olarak anılmaktadırlar.

PACKING KEÇELER

Packıng keçeler hidrolik silindirlerde piston ve boğaz kısımlarda kullanılırlar. Boğaz packingleri pamuklu beze NBR uyğulanarak üretilmektedir.Boğaz packıngleri1 adet bezli alt manşet, 3 adet bezli ara manşet,2 adet NBR kauçuk ara manşet ve 1 adet POM ön manşet olmak üzere toplam 7 manşetde oluşmaktadır. Piston packingleri ise 1adet bezli alt manşet,1 adet bezli ara manset ve 1 adet POM ön manşet olmak üzere toplam 3 parçadan oluşmaktadır.Özel durumlarda bezli ara manşet sayısı arttırılabilir. Hidrolik silindirlerde packing kullanımı için parçalı tip boğaz ve piston dizaynı kullanılması gerekmektedir.

Packinglerin diğer sızdırmazlık elemanlarına göre en önemli avantajı,parçalı tip dizaydan dolayı ayarlanabilir keçe kanalı yüksekliği,daha hassas olmayan kayma yüzeylerinde çok daha iyi sonuçlar vermesidit.Montaj sırasında packıng manşetlerini aşırı sıkıştırmak,yüksek sürtünme kuvvetleri,aşırı ısınma ve düşük basınclarda vibrasyonlu calışma gibi sorunlar yaratabilir.Şayet kapalı tip keçe kanalı kullanılıyor ise, manşetleri 45 derece keserek ve kesilen manşetleri birbirlerine 75 er derecelik açı olacak şekilde ayarlanarak kullanılmalıdır. Kapalı tip keçe kanallı sistemler çok çok zorunlu kalınmadıkca kullanılması pek tavsiye edilmemektedir.NBR uygulamalı packing keçelerin yanı sıra özel koşullar için FKM(nıton)uygulamalı packıngle özel olarak imalat yapılabilir.Packing keçe serileri -30 ile + 105 derecede maksimum 400 bar basıncda görev yaparlar.

NUTRİNG KEÇELER

Hidrolik silindirlerde çok yaygın olarak kullanılmakta olan nutring keçeler,sistemin hem boğaz kısmında hemde piston kısmında yer alabilirler.Nutring keçe serilerinin her iki dudağıda eşit olan(K21)serisi sistemde hem pistona hemde boğaza kullanılabilir.Nutring keçe serilerinin iç sızdırmazlık dudağıdaha düşük olan serileri ise (K22)sistemde boğazda kullanmak için idaeldir.Sistemin boğaz kısmında,POM destek ringli nutringler(K32),basınca maruz kalan tarafta ikinci bir sızdırmazlık dudağı ile takviye edilen(K33) nutringlerde yüksek performans göstermektedirler.Sistemde piston kısmında dış sızdırmazlık dudak yüksekliği daha düşük olan (K23)nutring keçe ve dış tarafda POM backup takviyeli(K40)seriside tercih edilebilir.Nutring keçe serileri -0 ile + 105 derecede maksimum 400 bar basıncda görev yaparlar.

ÖN BASINÇ DESTEK KEÇELER

Bu keçe grubu hidrolik silindirlerde birinci sızdırmazlık elemanı (ön basınç keçesi)olarak kullanılır.Hidrolik silindirlerde yaşanan birçok probleme (şok basınç,arka basınç vb.)çözüm getirile bilmek için uygulanır.Ön basınç ringleri yüksek performanslı 92 shore A Poliüretan ile POM destek ringinden oluşan(K29)serisi ve özel karışımlı teflon ring ve 70 shore A NBR o-ring kombinasyonundan oluşan(K35-rod buffer)serisi ile boğaz kısmında sızdırmazlık için önemli bir unsur teşkil eden keçe grubudur.Ön basınç keçeleri -30 ile + 105 derecede maksimum 400 bar basıncda görev yaparlar.

KOMPAKT SETLER

Kompakt setler maksimum 400 bar basıncta çift tesirli hidrolik silindirlerde piston keçesi olarak yerini alır.Kompakt setlerden beş parçalı dizayna sahip (K18) olanı ortada üç adet sızdırmazlık dudağına sahip NBR ring,bu NBR ringin her iki tarafında akma boşluğunu azaltmak amaclı kullanılan iki adet Polyester Elastomer backup ring ve bunlara yataklama vazifesi yapması için kullanılan iki adet POM ringinden oluşur.Bu beşli grub içerisinde sızdırmazlığı saylayan orta kısımda bulunan NBR ring’dir.NBR ringin hariçinde diğer parçaların kesik olması montaş sırasında büyük kolaylık sağlar.Bu kompakt set (K18)serisininde özel koşullar için FKM(vıton)üretimi mümkündür.Kompakt setlerin diğer bir serisi ise(K16) iki adet pom ring ve bir adet çalışma yüzeyi bez takviyesi ile güçlendirilmiş NBR ring olmak üzere toplam üç parçadan oluşur. Kompakt set serileri -30 ile + 105 derecede maxsimum 400 bar basınçda rahatlıkla sızdırmazlığı sağlar.

sizdirmazlik elemanlari
sizdirmazlik elemanlari

PNÖMATİK SIZDIRMAZLIK ELEMANLARI

Pnömatik silindirlerde kullanılan sızdırmazlık elemanlarında minumum sürtünme ve maxsimum sızdırmazlık özelliği sağlanmalıdır.Bu nedenledirki hidrolik sızdırmazlık elemanlarından büyük karklılıklar göstermektedirler.Pnömatik silindirler hidrolik silindirlere bakarak çok daha düşük basınçlarda ve daha yüksek kayma hızında,yağlamasız yada bazı zamanlarda belki de yeterli olmayan yağlama ile çalışmak zorundadırlar.Bu nedenle pnömatik silindirler için kullanılan sızdırmazlık elemanlarının dudak yapıları ve kullanılan malzemelerin sertliği farklı olmak zorundadır.Pnömatik sızdırmazlık elemanları -30 ile +105 derecede 16 bar basınçda rahatlıkla görev yapabilirler.

YATAKLAMALAR

Hidrolik ve pnömatik sistemler için yataklama elemanları çok çok önemli bir yer alırlar.Sistemde yük varsa ve bu yüklere önlem alınmamış ise sızdırmazlık elemanları görevlerini yapamayacakları gibi silindirlere kalıcı ve kullanılamayacak şekilde hasarlar oluşmasınada sebep olabilirler. Boğaz ve pistonlarda kullanılacak yataklamalar %30 cam elyaf katkılı POM malzemeden oluşmaktadırlar.Bunun yanı sıra kullanımı kolay olan saf teflon,karbon karışımlı teflon,bronz karışımlı teflon ve polietilen şerit yataklamalarda Hidrolik ve Pnömatik sistemlerde rahatlıkla kullanılabilirler.

.

Toplam Puan - 70%
Ortalama - 30%

50%

Kullanıcı oyu: 3.06 ( 6 Oy)
Etiketler
Daha Fazla Göster

Hidrolik Dünyası

Kombi Teknik Ariza Bakım Hizmeti 05314280500 / 02169900044 tuzla, pendik, gebze, sultanbeyli , sancaktepe , kartal , istanbul Kombi Petek Temizleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı